221 zeeland Goes sluit transferium per 1 mei Betho draait na brand Zeven weken lang improviseren Brede school Ovezande vrolijk met allure De Betho zit bijna weer op het oude productieniveau, na de brand die medio januari de hoofdvestiging op Klein Frankrijk verwoestte. Zeven weken is hard gewerkt aan een 'comeback'. Kinderopvang in pand Leliestraat Vrijmetselarij... belangstelling] vrijdag 4 maart 2011 EVALUATIE 'Kosten te hoog' door Luc Oggel COES - Het transferium bij de Zee landhallen in Goes wordt per 1 mei definitief opgeheven. Dat heeft het college van burgemeester en wethouders besloten aan de hand van een eigen evaluatie van de voorziening. Daaruit is onder meer gebleken dat de kosten te hoog zijn en dat parkeeropbrengsten elders in de stad worden misgelopen. De uit slag van een door de Werkgroep Autovrije Dag gehouden enquête onder automobilisten met als con clusie dat het transferium moet blijven bestaan, heeft niet tot ande re inzichten geleid, zegt burge meester René Verhulst. Ook vindt het collge het niet zinvol om de voorziening tijdens grote evene menten in te zetten. Met het besluit komt er na tien jaar een einde aan transferium. Be zoekers van de binnenstad kun nen er op dinsdag en zaterdag hun auto neerzetten en worden vervol gens per bus gratis naar het cen trum gebracht. Het transferium is indertijd in het leven geroepen door Frank van Cooten ovezande - Na ruim zestien jaar onderhandelen is het eindelijk zo ver. Ovezande krijgt een brede school. De honderd leerlingen van De Zandplaat gingen gisteren in een fleurige optocht naar de bouw plaats waar de nieuwe school komt. De starthandeling was bij zonder te noemen. Geen wethou der, getooid met witte kaplaarzen en witte bouwhelm met de han den aan de knuppel van een bouw- kraan, maar leerlingen die palen in de grond stopten met daarin een persoonlijke boodschap en iets BETHO NA DE BRAND door Frank Balkenende om de parkeerdruk in het cen trum te verminderen. Na een aan vankelijk voorzichtig begin groei de het transferium uit tot een suc cesvolle voorziening. In 2008 kon digde het toenmalige college ech ter aan de voorziening te willen af schaffen. Argumenten waren het beperkte gebruik tegenover de kos ten (80.000 euro per jaar) en de ongewenste concurrentie met de toen nog in aanbouw zijnde par keergarage aan de Westwal. Het huidige college heeft het trans ferium op de bezuinigingslijst ge zet en wilde het al opheffen zodra de parkeergarage gereed was. Na kritiek op dat voornemen voer de Goes een onderzoek uit naar het gebruik, maar dat verdween in de prullenbak omdat de resultaten niet representatief waren. Niet het aantal auto's, maar het aantal per sonen in die auto's was van belang om de kosten van het busvervoer goed in kaart te kunnen brengen. Nu is gebleken dat de kosten te hoog zijn. Goes wil het geld dat nu vrijkomt, gebruiken voor betere be wegwijzering naar parkeergarages en -plaatsen in de stad. Zo, we gaan weer geld ver dienen voor de Betho." Willem heeft er donder dagmorgen zin in. Na een verplichte vakantie van zeven weken gaat hij met 149 andere col lega's van het sociale werkbedrijf aan de slag in een tijdelijke produc tiehal aan de Scottweg op het Goe- se bedrijventerrein Poel II. Alle 700 Betho-medewerkers zijn nu weer aan het werk. Het hoofdgebouw op Klein Frank rijk ging in de nacht van 12 op 13 januari in vlammen op. Sindsdien zat een groot deel van de Betho-medewerkers thuis. Een aantal mensen kon worden onder gebracht in een, in allerijl inge richt, pand aan de Stanleyweg. Die hal ligt op loopafstand van de nieu we, tijdelijke hoofdvestiging aan de Scottweg. Over herbouw en op welke plek vindt binnenkort over leg plaats met de gemeente. Ook zijn dertig Betho'ers te vin den op de werkvloer van opdracht gever Hapro in Kapelle. Ze monte ren zonnehemels. Het hoveniersbe drijf en het schoonmaakbedrijf konden kort na de brand het werk hervatten. Donderdagmorgen staat het gros van de medewerkers van het in dustrieel bedrijf van de Betho aan de poort van een enorme hal aan de Scottweg. Een deel is met pen delbusjes vanaf Klein Frankrijk - waar de Betho nog twee onge schonden panden heeft - naar de Poel n. „Die pendeldienst hebben we ingesteld omdat het te gevaar lijk is om lopend naar de Scottweg te komen", zegt Betho-directeur Ad Leenhouts. In de kantine ontstaat iets van een reünie. Mensen hebben el kaar lange tijd niet gesproken en dus zijn de dialoogjes talrijk. Er wordt op schouders geklopt. Voor veel medewerkers is de Betho de plek waar hun sociale leven zich af speelt. Na de brand viel die struc tuur weg. Leenhouts: „Voor hen waren die zeven weken echt geen vakantie. Sommigen kwamen letterlijk de deur niet meer uit. Voor een aan tal mensen is het daarom vandaag emotioneel. En ook spannend, want het is een ander gebouw met een nieuwe werkplek." Lonneke Govers en Jacco Rijk zit ten met collega's in een kring aan de inpaktafel, waar kort daarvoor de stoelen volgens arbo-eisen zijn ingesteld.. Het is goed om terug te zijn, zeggen ze: „Kijk, na die brand was het echt geen vakantie, geen periode om te ontspannen. Zo voelde dat niet. Pas toen duidelijk werd wanneer we weer konden gaan werken, kwam er een beetje rust." Het is donderdagmorgen een beet je feest. Tachtig vmbo-leerlingen van het Calvijn College - op Klein Frankrijk de overbuur van de Betho - delen rond tienen taart uit. Ze wilden iets doen voor de 'getroffen' medewerkers. „Ze zijn met de pet rondgegaan om ons vijftig taarten te geven. Nou, dat is een mooi stukje warmte van je bu ren." Aan de slag. Nou, dat kan dus niet een, twee, drie. Personeel krijgt eerst BHV-instructie. Ze moeten weten wat hen te doen staat en hoe ze het pand moeten verlaten bij calamiteiten. Daarna verzamelen ze zich op hun nieuwe werkplek, waar lang niet al les in gereed is gebracht voor de productie. Zo ontbreken de 'blister- machines' voor het inpakken van lijmproducten van het Goese be drijf Bison. „Machines zijn besteld, maar komen in april en mei. We hebben er nu twee staan, maar er acht nodig. In het begin verpak ken we een deel van de producten handmatig. Het is even improvise ren." De ploeg van Willem heeft er zin in. Wachtend op de productielijn die nog in gereedheid moet wor den gebracht, grappen en grollen ze. Want, roepen ze: „Gezellig heid, daar moet je zelf ook wat voor doen." O www.debetho.nl door Frank Balkenende Wethouder Marga Vermue assisteerde de leerlingen van De Zandplaat met het 'boren' van de eerste paal voor de nieuwe school. foto Willem Mieras Na de desastreuze brand die de hoofdvestiging in de as legde, was het zeven we ken lang improviseren voor mana gement en staf van de Betho. Di recteur Ad Leenhouts wilde zo snel mogelijk de productie hervat ten. Ten eerste voor de werkne mers van het sociaal werkbedrijf en ten tweede om opdrachtgevers te behouden. Hij riep dat binnen zes weken iedereen weer aan de slag zou zijn. Dat het een week lan ger heeft geduurd, beschouwt hij bijkans als een nederlaag. Objectief beschouwd kan iedereen slechts bewondering hebben voor de snelheid waarmee de Betho weer op de benen is gezet. En dat is geen gemakkelijk proces. Neem nou het inrichten van een com pleet lege hal aan de Scottweg tot een werkruimte die aan arbo-ei- sen voldoet. Leenhouts: „]e moet rust en sfeer zien te creëren. Punt is dat je uit veiligheidsoogpunt geen echte scheidingswanden mag plaatsen. Ook moet het licht goed zijn. We laten nog ramen aanbren gen in één van de gevels. Verder hebben we plafondbaffles geïnstal leerd, zodat iedereen een goed ver lichte werkplek heeft." Gelukkig krijgt Leenhouts sinds kort hulp van Kees Roovers (51), die hem medio dit jaar als direc teur opvolgt. van de oude school. Directeur los Huijbrechts nodigde het gezel schap uit voor een nieuwe af spraak op dezelfde plek op 3 maart 2036. Dan worden de palen uit de grond gehaald. Wethouder Marga Vermue noem de de start van de bouw een 'mijl paal' en directeur Huijbrechts was zichtbaar trots. „Het wordt een vrolijk gebouw met allure en een chique uitstraling. Onze nieuwe school is over een jaar klaar." In de nieuwe brede school zitten de basisschool, de peuterspeelzaal, het kinderdagverblijf en een steun punt van de bibliotheek onder een dak. Ook komt er een sportzaal. GOES - Het pand Leliestraat 10 in Goes, een voormalig kleuterschool tje, wordt een kinderopvang. Het college van burgemeester en wet houders wil daaraan meewerken. Het gebouw aan de Leliestraat stond al geruime tijd leeg. Voor heen was er de bakkerij, hout- groep en atelier van Stichting Het Gors gevestigd. MEEST GELEZEN 1Oesterbaai op sterven na dood. 2. Conflict schaapskudde/herder. 3. Zwijmelwinkelen in nepstraatje. BLOGS Verschillende redacteuren van de PZChouden een weblog bij. Bekijk ze allemaal via: www.pzc.nl/blogs. STUUR TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto Vrijmetselaarsloge Scaldis organiseert op woensdag 9 maart een avond voor belangstellenden in het logegebouw De Stf, Beestenmarkt 5, 4461 cs Goes; aanvang: 2o:oi| Tijdens deze bijeenkomst kunt u kennismaken met de acl gronden en werkwijze van de vrijmetselarij en een indruk krijgen^ de sfeer in de loge. Ook is er gelegenheid om vragen te stellen i logeruimte te bezichtigen. U bent van harte welkom. Meer informatie kunc u vinden op website www.loge-scaldj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 62