kwijt na sloop van Goedertijt 'Langer uitstel van besluit over invulling belfort is onverantwoord' 25 Tien bewoners, computerclub en biljarters nog op zoek mooie tijd in woningen Breskens ouderencentrum AANKONDIGING VAN EEN WERK vrijdag 4 maart 2011 door René Hoonhorst Tiiurlijk. Ze wisten al dik 2,5 jaar dat ze aan het eind van het jaar uit hun woning in Goe dertijt moesten. Een brief van Woongoed bevestigde vo rig jaar nog eens dat het Breskense dienstencentrum najaar 2011 tegen de vlakte gaat. Maar nu het tijdstip van sloop met rasse schreden na dert, moeten drie bewoonsters toch wel even slikken. Aan de vooravond van haar verhui zing naar Hooge Platen drinkt Ri- na de Back een kop koffie met de zusjes Eversdijk, beter bekend als Nina Bonnewei en Nelly Fenijn. Als nestor mag Rina (85) het eerst naar het woonzorgcentrum. Nina (82) en Nelly (80) hopen over eni ge maanden een kamer bij haar in de buurt te krijgen. Het liefst hadden ze gedrieën 'ge woon in Goedertijt' gebleven. Maar, weten de dames ook wel, zo gezellig als vroeger wordt het nooit meer. De 'club van Klosse' bestaat al een tijdje niet meer, laat Nina weten als ze een foto van een groepje oud-bewoners te voor schijn haalt. Twee mannen, die vroeger ook graag onder een bak kie dagelijks bij kletsten, zijn intus sen overleden en een vrouw zit in tussen al weer een tijdje op de ver- pleegafdeling van Hooge Platen. De tol van het ouder worden, be seffen de drie dames. „Maar even goed jammer dat we hier weg moe ten. Toen we eind vorige, begin de ze eeuw kwamen, gingen we er toch vanuit dat Goedertijt ons laat ste woonadres zou worden." Van dat idee zijn ze intussen wel afge stapt. Nina Bonnewei en Nelly Fe nijn kunnen - met hulp van een rollator, dat wel - nog redelijk 'uit de kant'. Als Goedertijt nog een tijd overeind was gehouden, wa ren ze ook zeker gebleven. Maar de lol gaat er al een beetje af. Nina: „Het gebouw wordt al een poos niet meer onderhouden en begint er wat havelozer uit te zien. En voor overleden of verhuisde be woners komen geen nieuwe men sen terug. De flat onder me en een tje naast me staan al lang leeg. Het is daardoor deze winter al een stuk kouder dan voorgaande jaren. Dat zal er niet beter op worden als Rina aan het eind van de week ook weg is en ik helemaal geen bu ren meer heb." Net als Rina en zus Nelly heeft Nina zich ingeschre ven voor Hooge Platen. Een medische indicatie hebben de zussen niet, maar ze gaan er van uit dat ze in het Breskense zorgpa leis terecht kunnen. „We moeten hier weg, maar hebben geen zin om op onze leeftijd nog twéé keer te verhuizen. Als we nu verkassen, willen we ook de rest van ons le ven kunnen blijven zitten in een nieuwe woonruimte", leggen de zussen uit. De wens van Bonnewei en Fenijn lijkt overigens geen probleem te zijn. Bewoners van Goedertijt krij gen voorrang bij het vrijkomen van appartementen in Hooge Pla ten. Alleen mensen die echt niet zonder permanente zorg kunnen, zijn eerder aan de beurt. De zus sen vinden het - zeker nu het voor jaar voorzichtig lijkt door te bre ken - overigens niet erg nog een half jaartje in Goedertijt te blijven. Ze vinden het alleen jammer dat de vele clubjes, die een onderko men hadden in Goedertijt, in hoog tempo vertrekken. Alle verenigingen moeten vóór juni zijn vertrokken, hebben Fe nijn en Bonnewei begrepen. „Als wij tot september mogen blijven, is het raar dat andere gebruikers eerder weg moeten. Als ze nog geen nieuw onderkomen hebben, moeten ze kunnen blijven tot het dienstencentrum daadwerkelijk te gen de vlakte gaat", betogen ze. Zelf zou Nina in de zomer nog graag een keer van een zaal van het dienstencentrum gebruik ma ken. „Een prachtige ruimte om mijn verjaardag te vieren." Dat geen vereniging hoeft te ver trekken vóór ze een nieuw onder komen hebben, zal Jan van de We- ge en Jan Albregtse tevreden stem men. Beide Jannen zijn cursuslei der bij de Computer Club Bresken se Senioren. De computerclub voorziet nog steeds in een enorme behoefte; meer dan honderd men sen uit Breskens en wijde omge ving krijgen één of meer dagdelen per week les in specifieke compu tervaardigheden. Samen bakkie leut of bakkie troost doen, maakte leven in Goedertijt tot goede tijd voor bewoners. Woningcorporatie Woon goed gaf al in 2008 aan dat dienstencentrum Goedertijt binnen een aantal jaar tegen de vlakte zou gaan. Sinds dien is er regelmatig overleg ge weest met bewoners en gebrui kers, benadrukt directeur Kees Reinhoudt. Voor bijna alle clubs en verenigin gen is vervangende huisvesting ge regeld. „De meesten verhuizen naar verenigingsgebouw De Uit komst", zegt Reinhoudt. Alleen voor de computerclub en de biljart club is nog geen nieuwe stek ge vonden. „Die hebben meer ruimte nodig, dus dat ligt wat lastiger." De clubs hoeven niet bang te zijn op straat terecht te komen, zegt Reinhoudt. „We proberen op 1 sep tember het hele gebouw leeg te hebben, maar het is geen drama als dat niet lukt." Dat geldt ook voor de bewoners van tien apparte menten die nog geen nieuw onder komen hebben. Een aantal van hen staat op de wachtlijst van zorg centrum Hooge Platen. Reinhoudt denkt dat die op korte termijn kunnen verhuizen. „Deze mensen hebben voorrang, behalve natuur lijk op degenen die echt urgent een plek nodig hebben." Goedertijt-bewoners die nog niet in een zorgcentrum thuishoren, worden door Woongoed zo snel mogelijk aan een huurhuis' gehol pen. „Natuurlijk hebben mensen daarbij het recht om te zeggen wat ze wel en niet willen", geeft Rein houdt aan. Al houdt dat ergens op. „Het kan natuurlijk niet zo zijn dat er straks één persoon overblijft die overal 'nee' tegen zegt. Maar in de praktijk komt dat eigenlijk nooit voor." Reinhoudt kan nog niet zeggen wat er straks terugkomt op de plaats van Goedertijt. Waar ze in '68 de 'tijt' vandaan haalden, is niet direct bekend. Waarschijn lijk verwijst de spelling naar ouderwetse gezelligheid, foto's Mark Neelemans k k He k •k k He k Aanbestedende dienst: Gemeente Middelburg Project: Valorisatie Langstraat Arnemuiden, Smaco 21 Het werk is gepubliceerd op 28 februari 2011 op www.aanbestedingskalender.nl door Martijn de Koning OOSTBURG - Een besluit over de toekomstige invulling van het bel fort in Sluis kan niet meer worden uitgesteld. De gemeenteraad moet deze maand de knoop doorhak ken over de komst van onder meer een stads- en een taaimu seum in. het markante gebouw. Dat benadrukt het Sluise college. Sluis spaarde afgelopen jaren zo'n twee miljoen euro bij elkaar voor de restauratie van het casco van het gebouw en een nieuwe invul ling ervan. De raad besloot vorig jaar uit dat potje in elk geval het gebouw te restaureren. Die renova tie is nu volop bezig; het gebouw staat bijna helemaal in de steigers. De opknapbeurt moet voor de zo mer klaar zijn. Over de invulling van het belfort met een stadsmuseum en een taai centrum en een nieuwe entree voor het gebouw met daarin ook plaats voor de VW, wilde de raad vorig jaar nog geen besluit nemen. Er was teveel onduidelijkheid over de toekenning van subsidies, von den raadsleden. Nog steeds is niet van alle aange vraagde subsidies duidelijk of die ook daadwerkelijk komen. Langer wachten met besluiten kan echter niet, omdat andere subsidies dan juist op de tocht komen te staan, waarschuwt het college nu. Van de genoemde twee miljoen is overigens nog geld over en er zijn al subsidies binnen. Hoeveel pre cies, dat mogen alleen raadsleden weten. „We moeten nog zaken aan besteden en gaan ontwikkelaars natuurlijk niet laten weten hoe hoog ons budget is", zegt wethou der Jan Schaalje. Het plan deels uitvoeren is overi gens ook lastig, omdat veel subsi dies alleen verleend zijn voor het héle project. De gemeenteraad besluit eind de ze maand over het voorstel van het college.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 55