De lotgevallen van een doodgeboren Technische machines voor school Afghanistan 22 Vrijgezellenavond Expositie van Liens opent vanavond almanak 't Verhaal vrijdag 4 maart 2011 V- -• x 8 -WSKN&mtt M 5 BINNENSCHEEPVAART Geëmigreerde oud-inwoonster van Axel laat in Canada haar levensverhaal optekenen Weinig had het ge scheeld of Ina Deur waarder was nooit ouder geworden dan een paar uur. In dat geval zou ze niet afwisselend zijn opge groeid bij haar opa en oma in Axel, op de motorspits Orion, bij het pleeggezin van Tante de Vos in Wemeldinge en in een kippenhok in Eefde. Ze zou niet met haar man Bertus naar Canada zijn geë migreerd en ze had haar verhaal niet kunnen vertellen aan haar vriendin Anna van Arragon Hut ten. Het boekje dat die laatste schreef, Ina's Story, zou niet zijn versche nen. Gelukkig ging het allemaal volkomen anders. In 1928 werd Gezina Deurwaarder geboren in het huisje van haar grootouders in Axel. Het was een zware bevalling en het eerste kind stookte oven redde haar leven. Dat leven zou niet gemakkelijk worden. Na Ina kwamen er nog acht kinderen met veel miskra men ertussendoor. Haar vader, die zich in zijn diensttijd had bekeerd Ina Deurwaarder had altijd heimwee. Dat besefte ze later pas, want emoties bestonden niet in het gezin. leek doodgeboren. Het werd ach ter een stoel op de grond gelegd, omdat alle hens aan dek moesten om de moeder te redden. Toen haar opa het lichaampje wilde op ruimen, bleek het nog warm. Een kistje voor de inderhaast opge Ina Deurwaarder, zojuist gelukkig getrouwd met Bertus Enserink, vlak voor Bertus' vertrek naar Indië. tot een zware kerk, bezat de mo torspits Orion, waarmee het gezin vooral met bulkgoederen in Bel gië, Nederland, Frankrijk en Duits land voer. De eerste jaren bracht Ina door op het schip met haar ouders en de broertjes en zusjes die na haar kwamen. Een warm nest was het niet. De ouders moes ten krabben voor hun inkomen, waren altijd aan het werk en het geloof werd zo strikt geïnterpre teerd dat het alleen beperkingen opleverde. Als een hoogtepunt in haar vroege jeugd herinnert Ina zich een wildvreemde die haar leerde zwemmen in de IJssel, zon der daarvoor betaald te willen wor den. Pas op haar zevende mocht Ina naar school, samen met haar broer Jan, die een jaar jonger was. De kinderen werden ingekwar tierd in het kleine huisje van opa en oma Naaije in Axel, die het kostgeld goed konden gebruiken. Ze deelden een piepklein kamertje op zolder. Hun ouders zagen ze misschien twee keer per jaar. Emotioneel was het ook in Axel niet echt een vetpot, want toen Ina's moeder een keer onverwacht binnenviel, dwong oma het kind toch naar de zang te gaan. Toen Ina terugkwam, was haar moeder weg. Als de kinderen in de vakan tie meevoeren met de Orion, moesten ze ook hun handjes laten wapperen. Ina, een typisch oudste kind, paste niet alleen op een hele sleep jongere kinderen, ze naaide ook op jonge leeftijd lakens en slopen en nam ook gerust het stuur, als dat nodig was. Heel veel gelukkige momen ten waren er niet, maar een paar paarsé slippertjes met paars bont, die ze voor haar vijfde verjaardag in Parijs kreeg, staan Ina in het ge heugen gegrift. Ondanks de sombe re deken van het geloof, die altijd over het leven aan boord lag, wa ren de kinderen erg verdrietig als ze weer van boord moesten. Ina had eigenlijk altijd heimwee. Heimwee naar haar oma, heim wee naar haar ouders, broertjes en zusjes en heimwee naar Tante de Vos in de Zuidelijke Achterweg in Wemeldinge, bij wie ze met haar broer Jan werd ingekwartierd om naar de Beatrixschool te gaan. Het schippersinternaat, dat later werd gevestigd in het spoorwegstation netje, was er nog niet. Veel Wemeldingers verdienden wat bij als pleeggezin. Bij Tante de Vos, een weduwe met twee op groeiende zoons, was het goed van eten en drinken. De zoons zorgden voor vrolijkheid en Tante de Vos voor gezelligheid. De kinde ren gingen drie maal per dag naar school om zoveel mogelijk stof in zo weinig mogelijk jaren te stop pen. Het uitbreken van de oorlog maak te Ina in Wemeldinge mee, maar al snel daarna moest ze naar boord. Ze had geelzucht. Verder dan de vijfde klas is ze tot haar spijt nooit gekomen. Dat haar hele jeugd donker gekleurd werd door heimwee, heeft Ina Deurwaarder zich pas veel later gerealiseerd, maar oude illustraties in Ina's Sto ry, foto's van haar als klein kind en als opgroeiende puber, tonen niet de stralende verschijning die ze later wordt. Emoties van welke aard dan ook, werden in het gezin Deurwaarder niet benoemd. Heim wee was iets wat niet bestond. Tijdens de bezetting voer de Orion door, aanvankelijk zelfstan dig, later min of meer gedwongen voor de Duitsers. Uiteindelijk werd het schip door de bezetter ge vorderd en zocht het gezin een on derkomen in een kippenhok in Eefde. Daar had Ina een geweldige tijd. Ze was jong, had veel vrienden en ervoer voor het eerst emotionele warmte en waardering van ande ren. Dat ze moest vertrekken naar Groningen om op de totaal kapot- gevaren Orion de restauratie af te wachten, was een domper. In Eefde ontmoette ze Bertus En serink met wie ze trouwde voor dat hij naar Indië vertrok in de eer ste Politionele Actie. Erg veel liet Ina niet achter toen ze met Bertus naar Novo Scotia in Canada emi greerde. Daar stichtte ze zelf een gezin, daar werd ze gelukkig en daar woont ze nu nog. mam hm ■iiBiiiiiiwiiwwiifiW'fiBiii.iii.i mmmssmm SLUIS - De officiële opening van de expositie van Jacques Liens in Ga lerie De Twaalf Apostelen aan de Kapellestraat in Sluis is vanavond om 18.00 uur, en niet zoals giste- ren gemeld morgenavond. De ex positie met olieverfschilderijen is vervolgens te zien tot en met 10 april. De galerie is op donderdag en vrijdag gesloten. Tip? redactie@pzc.nl Hij had er echt heel veel zin in, die man uit Zierikzee. Een vrijgezellen- avond vieren doe je immers maar eens in je leven. Hij had wel zo z'n ei sen die hij zijn vrienden met grote na druk op het hart had gedrukt. Hij wilde niet in een apenpakkie door de straten lopen en alle andere plannen waarbij hij de kans zou lopen om voor gek te staan, werden op voor hand afgewezen onder het dreige ment dat hij niet mee zou doen. Dat hebben zijn vrienden goed in hun oren geknoopt. Of de uitkomst van hun denkwerk nu helemaal datgene was wat de aanstaande vader in ge dachten had vooreen spetterende vrijgezellenparty, is de vraag. Hij ging samen met zijn vrienden een spuugdoekje voor de baby naaien. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Stichting SchoolSup- port4Afghanistan heeft twee con tainers klaar staan voor versche ping naar Kabul. De containers zijn bestemd voor een school en gevuld met techni sche machines voor automon teurs. „Alle machines zijn gecon troleerd op juiste werking zodat we niet voor problemen komen te staan in Kabul", vertelt John Lan- gerak. Hij is docent werktuigbouw kunde aan het ROC in Terneuzen en oprichter van Schoolsupport. In de stichting zetten Nederlan ders en Afghanen zich samen in door Mieke van der Jagt Anne van Arragon Hutten (1941) emigreerde zelf op haar negende met haar fa milie naar Canada. Ze bouwde een carrière op in de journalistiek en schreef tien jaar geleden het boek Uprooted, (verpot) over Ne derlandse emigrantenkinderen die opgroeiden in Canada. Het verhaal van Ina Deurwaarder trof haar in het bijzonder, vanwege de in Cana da volstrekt onbekende binnen schipperscultuur. Ina vertelt in Ina's Story over het voor het onderwijs in Afghanis tan. Langerak is inmiddels negen keer in Afghanistan geweest. In de containers komt bovenop de ma chines een vloertje, zodat er ook 26 tekentafels op kunnen. Ook gaan er kleine elektrische onderde len mee. Daarmee wordt een frees machine gerepareerd, die School- Support in 2009 bracht. Binnen enkele weken stuurt Schoolsup port de containers via Antwerpen of Rotterdam naar Karachi en van daar naar Kabul. De stichting heeft contact gehad met het ministerie van onderwijs in Kabul. John Lan gerak en bestuurslid Mehrab Fijzi worden in de zomer verwacht. Al benieuwd naar de carnavalswa gens en loopgroepen in Sas? Kijk dan op www.pzc.nl/zeeuws-vlaanderen 1. PvZ grootste in gemeente Sluis. 2.1000 vacatures in Kanaalzone. 3. PvdA grootste in Terneuzen. TIPS NAAR zeeuws-vlaanderen@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 52