41 binnenland Gedurfde operatie met Lynx-heli liep uit op mislukking 9 Thuisfront in de rats over bemanning 'Gijzeling' in Consumentenbond hekelt besluit SNS om bankpassen te blokkeren MILfTAMJEM VAST Drie Nederlandse militairen zijn zondag gevangengenomen tij dens de evacuatie uit Libië van een medewerker van Royal Haskoning. De medewerker mocht wel vertrekken. vrijdag 4 maart 2011 Betrokkenen houden mond op slot tot drie militairen in veiligheid zijn. Operatie vond zondag plaats in bijzonder riskant gebied. Voormalig generaal vermoedt dat er meer aan de hand is dan veiligheid één landgenoot. door Gerard den Elt Zodra de drie in Libië ge vangen genomen Neder landse militairen in vrij heid zijn, zal premier Mark Rutte de T\veede Kamer moeten uitleggen waarom bij een bevrijdingsactie in de woestijn zul ke grote risico's zijn genomen. Rutte en minister Hans Hillen (De fensie) zijn afgelopen weekeinde vooraf geconsulteerd over de be vrijdingsactie van een Nederlands staatsburger in de buurt van de Li bische stad Sirte, thuisbasis van de omstreden dictator Muammar Kaddafi. „Uiteraard!", zo'antwoord de de minister-president gisteren op de vraag of hij van tevoren was geïnformeerd over de actie. Daar in Sirte, in de buurt van Kad- dafi-getrouwe troepen, enkele zwaarbewaakte oliecomplexen, een militair vliegveld én een mari nebasis, besloot de regering tot een gedurfde en mislukte operatie. Met een kleine Lynx-helikopter werd vanaf het fregat Hr. Ms. Tromp geprobeerd onder de radar vliegend een Nederlander te eva cueren. Later bleek zich daarbij een tweede Europese staatsburger te hebben gevoegd, tot verrassing van deze kleine eenheid. Eenmaal op de grond werd het toestel door Libische troepen onverwacht om singeld en werden drie militairen gevangen genomen. De actie is for meel geen oorlogshandeling, wel een schending van de soevereini teit van Libië. „Er is meer aan de hand", vermoedt een voormalige generaal op voorwaarde van anoni miteit. „Voor de veiligheid van één landgenoot neem je niet zulke on nodige risico's. Dat geldt niet al leen voor de betrokken militairen, maar ook op volkenrechtelijk bied. Onder zeer grote tijdsdruk is besloten een belangrijk iemand te evacueren. Bij grote belangen ben je namelijk ook bereid grote risi co's te nemen." De persoon die in veiligheid moest worden gebracht, is een medewerker van het Neder landse Royal Haskoning, bevestigt een woordvoerder van het inge nieursbureau. Meer details geeft zo wel het bedrijf als Defensie niet. MALTA O O. Misrata Tripoli v° Nalut /©J In handen opstandelingen In handen troepen Kaddafi I Opmars volksopstand I Gesloten havens Gevechten/bombardementen V zie onze website:binnen!and Beelden van de Libische staats televisie van de helikopter. den helder - „Ik ben bezorgd om mijn zoon die aan boord van Hr. Ms. Tromp zit. Het geweld in Libië komt zo wel erg dicht bij." Dat zegt een uit Den Helder af komstige moeder van een opvaren de van het marinefregat dat voor de kust van Libië ligt. De beman ning van de helikopter is gegijzeld na een mislukte reddingsactie zon dag. Gisterochtend is de moeder, die anoniem wil blijven, net als de andere leden van het thuisfront, door de marine ingelicht. De fami lie van de bemanning van de Tromp moest het nieuws van de gijzeling uit de media vernemen. Alleen de familie van de gegijzelde helikopterbemanning was eerder op de hoogte gesteld. „Ik vind het best wel slordig dat we uit de me dia moeten vernemen dat er zoiets ergs gebeurd is met mensen die op de Tromp dienen", stelt de Helder- se. „Om veiligheidsredenen is deze informatie niet eerder in een grote re kring naar buiten gebracht", legt vice-admiraal Matthieu Bors- boom in een brief aan het thuis front uit: „Ik kan u verzekeren dat alles eraan wordt gedaan om deze situatie op een goede manier op te lossen, maar uiteraard zijn we ook bezorgd om het lot van onze colle ga's." Sinds zondag kon er niet met de.bemanning van de Tromp gecommuniceerd worden door fa milieleden. René Tas, comman dant van de Tromp, maakte giste rochtend bekend dat de radiostilte is opgeheven omdat het nieuws wereldkundig was geworden. tripoli - Het Libische regime van Muammar Kaddafi heeft vaker bui tenlanders gevangen gehouden. De kwesties duurden jaren en de gevangen werden soms gebruikt als ruilwaar voor politieke en fi nanciële wensen van Kaddafi. Een gijzeling die veel aandacht trok was die van vijf Bulgaarse'ver- pleegsters en een Palestijns-Bul gaarse arts. Zij werden in 2000 aan geklaagd omdat ze met opzet kin deren zouden hebben besmet met hiv, het virus dat aids kan veroor zaken. Hun verklaringen zouden zijn afgedwongen door martelin gen. In 2004 werden ze ter dood veroordeeld. Cécilia Sarkozy, de toenmalige vrouw van de Franse president Nicolas Sarkozy, kreeg de zes in juli 2007 vrij, na een be zoek aan het land. Een Franse di plomaat meldde daarna dat Libië in ruil voor de vrijlating geld had willen zien van de Europese Unie. De invloedrijke zoon van Kaddafi, PAUL KUSTERS utrecht - De Consumentenbond heeft kritiek op het besluit van de SNS Bank om 90.000 bankpassen van klanten komend weekeinde onbruikbaar te maken. Dat is het geval van zaterdagavond 23.00 uur tot zondagmiddag 17.00 uur vanwege 'groot technisch on derhoud'. De getroffen pashou ders kunnen nergens geld opne men uit geldautomaten, ook niet van andere banken, en ook niet pinnen. Barbara den Uyl, woord voerder van de Consumenten bond, vindt die periode van zes tien uur veel te lang. „We hebben er alle begrip voor dat groot onder houd nodig is, maar de overlast voor consumenten moet zo veel mogelijk worden beperkt. Daarom gebeurt onderhoud in de regel ook 's nachts en op andere tijdstippen dat er weinig wordt gepind en vooral voor korte duur." De Consu mentenbond vindt dat de bank nu te weinig heeft gekeken naar de doelgroep. „De meeste gedupeer den zijn in dit geval jongeren en studenten. Dan is het tijdstip onge lukkig gekozen: zaterdagnacht is een stapavond en bovendien is het carnavalsweekeinde. De jongeren moeten nu vooraf veel geld gaan opnemen om het weekeinde door te komen en het lijkt me niet echt veilig om met veel geld op zak te gaan stappen." De bank adviseert haar klanten in een brief geld bij een automaat op te nemen voor dat het onderhoud start. „Het is extra wrang dat de SNS Bank dat nu zegt, terwijl deze bank in 2009 de eerste was die contant geld in de ban deed. Opnemen en storten bij de bank is bijna nergens meer mogelijk", zegt Den Uyl. Zij advi seert de gedupeerden ook geld op de chipknip te zetten. Volgens Ro land Kroes van de SNS Bank is het een zeer uitzonderlijke maar nood zakelijke maatregel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4