21 zeeland Wie doet het met wie? PvdA zorgt voor GS willen Thermphos-debat Artist's impression PZC vrijdag STATENVERKIEZINGEN Het kan over links - met de PvdA - of over rechts - met de PW. De WD mag als grootste partij toe komstige coalitiepartners zoeken. krant 8 weken voor 24 euro! vrijdag 4 maart 2011 door Ondine van der Vleuten Nou zeggen ze wel altijd dat politici niet te ver trouwen zijn, maar wat te denken van ma quettes en artist's impressions? De éne is nog leugenachtiger dan de andere. Deze week stond er weer eens zo'n fantasievolle tekening in de krant, van de nieuwe schouwburg in Middelburg. Het zag er, althans op papier, allemaal prachtig uit. Om te beginnen een strak, wit ge bouw. (Naar mijn persoonlijke smaak een beetje té strak, om niet te zeggen: een saaie blokkendoos. Maar goed, dat is dus persoon lijk.) Een strak, diepgroen gazon omka derde het strakke, witte gebouw. Langs de brede, zonbeschenen la nen wierpen bomen die tot ver in de hemel reiken, hun schaduw over een fietser, die het rijk alleen had op het wegdek. Ik heb in de loop der jaren al heel wat van die idyllische tekeningen voorbij zien komen. Als het plan eenmaal uitgevoerd was, maakte de blijde verwachting steevast plaats voor ontgoocheling. De bomen blijken typisch gevalle tjes van boompje groot, plantertje dood. Niks schaduw, niks rui- schende bladeren of spel van licht dat door de boomkruin valt: een paar iele staken die het zonder stutten nog geen seizoen zouden uithouden. Het grasveld is heel wat beschei dener dan werd voorgespiegeld: een veredeld hondenuitlaatter- rein, dat binnen de kortste keren kaal en volgescheten is, en inge klemd zit tussen geparkeerd blik. De ingetekende bloembakken: wishful thinking. De waterpartij, die een blikvanger had moeten worden: vervuild, ver veloos en uiteindelijk zelfs opge droogd. Op de betonnen wanden van de muren steeds meer vieze druip- sporen, die het gebouw een ver waarloosd uiterlijk geven. De bestrating, op de tekening nog zo smetteloos schoon, krijgt een morsig patroon van platgetrapte kauwgom. Enzovoorts. Benieuwd hoe het er bij die schouwburg straks écht uitziet Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON 1HIHHWÊÊÊÊÊ PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: D een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal ina28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nazs) ik neem een proefabonnement van 8 weken voor 24,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P8) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 0139910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om it iet persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan door Nadia Berkelder Binnen de WD mag dan een voorkeur ge fluisterd worden voor een coalitie met PvdA, CDA en SGP, hardop uitgesproken wordt die nog niet. De liberalen nemen als grootste partij na de statenverkiezingen het initiatief bij de vorming van een nieuw college. Dat het vier partijen worden, ligt voor de hand, bevestigt WD-lijst- trekker Sjoerd Heijning en dan kan het twee kanten op: over links, met de PvdA, of over rechts, met de PW. „De WD kan ons niet negeren", vindt PW-er Peter van Dijk. „Vijf zetels is een prima uitslag. Er zijn in het verleden wel eens kleinere partijen in het colle ge gekomen." „Wij zijn de tweede partij, ze kun nen eigenlijk niet om ons heen", zegt ook Annebeth Evertz (PvdA). „Wij hebben ook winst behaald. Of we met de WD kunnen sa menwerken? We houden het ge woon zakelijk. Nee, echte liefde is het tussen de PvdA en de WD denk ik nooit geweest, maar af spraak is afspraak. We moeten kij ken of we op inhoudelijke punten nader tot elkaar kunnen komen." Het CDA wil graag samenwerken met de WD, zegt Patricia de Milli- ano. En ook zij heeft een voorkeur voor een college van vier partijen. „Met een college van vier heb je ook genoeg aan vier in plaats van vijf gedeputeerden. Dat is meteen een bezuiniging. Het enige punt is dat de WD en de PvdA nog wat moeten overbruggen omdat er flink wat onderwerpen zijn waar over ze van mening verschillen. Of de PW voor ons een optie is? Dat is een mogelijkheid, maar dat is niet de eerste gedachte." Ook de SGP geeft de voorkeur aan de PvdA boven de PW. „De PW is een beginnende partij en we hebben grote uitdagingen", vindt George van Heukelom. „De samen werking met de PvdA is in de pe riode voor de vorige collegeperio de ook goed gegaan. Dat geeft hoop voor de toekomst." Vandaag of maandag komen alle fracties bij elkaar voor een eerste bespreking. Volgende week don derdag worden de nieuwe Statenle den geïnstalleerd. De stembureaus werden gisteren opgeruimd. door Ben Jansen De kiezer heeft de Staten zaal in de Middelburg se Abdij woensdag min der overhoop geschopt dan menigeen had gevreesd - of ge hoopt. De grootste verrassing was wel het goede resultaat van de PvdA, waar door zowaar een nek-aan-nek race met gedoodverfd winnaar WD ontstond. De sociaal-democraten hadden ér vooraf al vrede mee dat ze niet opnieuw zes zetels zouden kunnen bezetten. Hoe anders ver liep de uitslagenavond. Het zag er zelfs even naar uit dat de PvdA de WD zou passeren als grootste par tij in de Staten van Zeeland. De re sultaten in de laatste twee gemeen ten (Schouwen-Duiveland en Sluis) brachten de WD toch de overwinning. Het CDA bleef de afstraffing be spaard die veel aanhangers van de partij zagen aankomen. De landelij ke terugval van deze partij wees al op zetelverlies, maar in Zeeland zou het nog wel een graadje erger kunnen worden. De perikelen over de samenstelling van de kan didatenlijst, de gaat-'ie-wêl-gaat- 'ie-niet-onder-water discussie over middelburg - Het dagelijks provin ciebestuur wil de komende weken een debat in de Staten van Zee land over het rapport van de com missie-Mans. Gedeputeerde Staten hebben de behoefte daar verant woording afleggen over hun han delen in de kwestie Thermphos. Woensdag is overlegd met de frac tievoorzitters van de Staten in oude samenstelling over zo'n de bat. Die voelden er niet voor dat nog vóór het aantreden van de nieuwe Staten (donderdagmiddag 10 maart) te doen. GS gaat nu het nieuwe fractievoorzittersberaad be naderen. Het dagelijks provinciebestuur hecht eraan in zijn huidige forma tie in de Staten uit te leggen waar om tegen Thermphos is opgetre den zoals er is opgetreden. Daarbij gaat het vooral om de conclusies van Mans c.s., waarvan commissa ris van de koningin Karla Peijs vori ge week meteen al afstand nam. De aanbevelingen van de Thermp- hos-commissie kunnen later door het nieuwe college van GS en de nieuwe Staten worden behandeld. Gedeputeerde Harry van Waveren erkent dat het in de Zeeuwse situa tie ongebruikelijk is dat een terug tredend college van GS in de nieu we Staten verantwoording aflegt. „Maar in Den Haag is het niet on gewoon dat een demissionaire mi nister uitleg komt geven. Dat wil len wij ook."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2