Fusie ROC's is onvermijdelijk Officier neemt dreigen met 20 :e< Hartverwarmende films van idee Op mijn Stoep Grijze zeehond zwemt met touw bij Brouwersdam HELP! Woonlasten fors hoger in Borsele en Terneuzen vrijdag 4 maart 2011 De kogel is door de kerk: de besturen van de twee Zeeuwse ROC's besloten deze week om te fuseren. Maar eigenlijk kunnen ze niet anders. Directeur Gertjan van der Brugge van het ROC Westerschelde gaf het zelf toe. Twee apar te ROC's in een gebied met net iets meer inwoners dan Rotter dam-Zuid: dat is te veel. Zeker als je bedenkt dat het middelbare be roepsonderwijs in Zeeland flink onder druk staat. De Zeeuwse ROC's voorzien finan cieel zwaar weer. Ze zijn niet groot genoeg om het alleen te kunnen redden. Een deel van de opleidin gen is te klein en te duur om in stand te houden. Het aantal leerlingen daalt, en dat wordt alleen maar erger als gevolg van de bevolkingskrimp. Tegelijker tijd zeggen de Zeeuwse ROC's last te hebben van het landelijke bekos tigingssysteem, dat de grote mbo-instellingen in de Randstad als maatstaf neemt. Met een fusie kunnen de ROC's jaarlijks 2,5 miljoen euro besparen, maar dan nóg komen ze geld te kort. Er is jaarlijks 400 euro extra per leerling nodig om goed onder wijs te kunnen blijven bieden. Door de samenvoeging verdwij nen 44 van de 780 fulltime arbeids- ANALYSE door Cornelleke Blok plaatsen en worden 71 van de 484 opleidingen geschrapt. Er is nog eens eenmalig vijf miljoen euro nodig om de samenwerking te fi nancieren. De ROC's kunnen rekenen op de steun van onderwijsautoriteit Ed d'Hondt. Hij brak vorig jaar als voorzitter van de Taskforce Zee land een lans voor het Zeeuwse onderwijs. D'Hondt maande scho len, bedrijven en overheden in Zeeland om beter samen te wer ken en adviseerde het ministerie van Onderwijs om de komende vijfjaar 16 miljoen euro te investe ren. Zonder dat geld dreigt Zee land een achterstandsgebied te worden. Kappers, stratenmakers, proces technici en metaalbewerkers zijn nodig om de Zeeuwse economie draaiende te houden. Zonder goed mbo-onderwijs trekken nog meer jongeren weg en kunnen bedrij ven niet aan personeel komen. De ROC's willen hun opleidingen daarom zoveel mogelijk afstem men op de behoeften van bedrij ven. Het zijn niet alleen logische stappen voor het beroepsonder wijs, maar ook noodzakelijke. mm m k door Edith Ramakers Projecten met jongeren en ouderen slaan vaak aan. Maar dan moet het verder gaan dan samen theedrinken. Met die gedachte speelde de Amster damse stichting Turningpoint en kwam op het project Op mijn Stoep, waar jongeren op pad gaan met ouderen uit verzorgingshui zen. De jongere brengt een oudere terug naar de plek van zijn jeugd. „En daar krijgt hun ontmoeting iets heel waardevols en intiems", zegt Julia. Turningpoint dingt met dit idee mee naar de hoofdprijs van SamenZeeland, een initiatief van het Delta Zeeland Fonds. Bij die ontmoeting tussen jong en oud blijft het niet. Turningpoint zet alles op video. „Het aantal vi deo's hangt af van het wel of niet winnen van de SamenZeeland- prijs", zegt Julia. Turningpoint heeft al afspraken ge maakt met de opleiding zorg en welzijn van het ROC Zeeland. In de lente gaat het project in Zee land van start. „Het mes snijdt aan twee kanten. De jongere leert van de oudere, de oudere kan weer iets betekenen voor een mede mens. En tussen de hoofdrolspe lers ontstaat begrip en respect. Het zijn hartverwarmende filmpjes." BROUWERSDAM - De Eerste Hulp Bij Zeehonden, afdeling ZuidWest van de Zeehondencreche Lenie 't Hart, is op zoek naar een grijze zeehond met een touw rond zijn nek. Het dier is al verschillende malen gesig naleerd in een gebied tussen de Bol len van de Noord en de Voordelta ter hoogte van de Maasvlakte. Hij zou ook al in de Grevelingen gezien zijn. Dat kan doordat de dieren door de spuisluis van de Brouwers dam van de Noordzee naar het Gre- velingenmeer kunnen komen. Het touw moet al geruime tijd om het mmmmmmmmmsmémmmminsmmmm door Emile Calon 'Ik heb een goed idee' De 5 genomineerden zijn bekend Stem op wwvv.delta2eelandf0nds.nl De jury van SamenZeeland heeft vijf ideeën beloond. Deze week worden de genomineerden gepresenteerd. Anjolie Wisse beet het spits af, Anthony van den Berg en Jacomien Burgs volgden, vandaag is het woord aan Julia von Graevenitz. Woensdag 9 maart ver schijnt een bijlage bij de krant met ach tergrondinformatie over de ideeën van de genomineerden. Het woord is nu aan u. Stem (eenmalig) op uw favoriete idee via www.deltazeelandfonds.nl Tij dens de inspiratiebijeenkomst 23 maart in de Middelburgse Abdij wordt dej^innaar bekendgemaakt. zie de video van Op mijn stoep op: www.pzc.nl/samenzeeland MIDDELBURG - Een Vlissinger (19) liet eind vorig jaar via MSN zijn ex-vriendin weten dat hij bereid was een bloedbad op haar Wal- cherse school aan te richten als ze hem bleef negeren. „Ik schiet op al les, ik ga mijn hele leven voor jou verpesten", schreef hij haar via het chatprogramma. Officier van justitie W. Smeenk tilt zwaar aan die bedreiging. Maar ook aan de andere berichten die hij haar stuurde zoals 'Ik vermink je kop'. Volgens haar is het meisje doodsbang voor wat de jongeman haar en haar omgeving kan aan doen. Wat Smeenk betreft moet hij twee jaar worden opgesloten in een inrichting voor stelselmatige daders. „Daar kan hij werken aan zijn toekomst zodat hij over twee jaar werk heeft en een woning." Ze wees gisteren de Middelburgse rechtbank op het indrukwekkend de Rechtspraak Rechtbank Middelburg RECHTBANK MIDDELBURG Kousteensedijk 2 De griffier van de rechtbank Middelburg, sector kanton, roept op Erna Gemma Coolsen, geboren op 16 februari 1949, zonder bekende woon- of verblijfplaats, om te verschijnen ter terechtzitting van de rechtbank Middelburg, sector kanton op donderdag 12 mei 2011 te 11.45 uur, gehouden wordend in het gerechtsgebouw aan de Kousteen sedijk 2 te Middelburg, teneinde te worden gehoord omtrent het curatele bewind van Markos Dramitinos. De griffier voornoemd. Mevrouw W.A. Meerman strafblad dat de Vlissinger al heeft. Hij staat bij de politie zelfs bekend als een actieve veelpleger. „En dat voor iemand van negentien." Ze stelde ook dat hij niet bereid is te leren. Toen hij die bewuste berich ten stuurde was hij net een maand vrij na het uitzitten van een straf van drie maanden voor bedreiging van zijn ex. Raadsman E. Smit zei dat opslui ten in een ISD-inrichting in de praktijk neerkomt op ophokken. MIDDELBURG - De inwoners van de gemeenten Borsele en Terneuzen gaan meer dan 20 procent meer be talen aan woonlasten. Het gaat om de totale woonlast van meerper- soonshuishoudens. Daar staat te genover dat die woonlasten op Schouwen-Duiveland met 15 pro cent naar beneden gaan. Dat blijkt uit gegevens van Eigen Huis. Die heeft onderzocht hoe de woonlas ten per gemeente zijn samenge steld en welke onderdelen daarvan dalen of stijgen. Deze gegevens zijn terug te vinden op de website http://www.lokalelasten2011.nl/ van Eigen Huis. Kapelle komt er in het totaal het beste uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 26