iur|J5 Een hoofd als een prachtig kasteel Debuut is een literaire sensatie Uit eten? Op pad? Avondje uit? Naar de film? Racoon verzorgt tweede concert in 't Beest Goes agenda The Hollow Men presenteert album Familiemiddag fossielenexpositie Bekijk de complete uit-agenda's op www.pzc.nl/uit vrijdag 4 maart 2011 'De verzonken jongen' is de titel van de bijzondere debuutroman van Jan Vantoortelboom. Het boek werd gis teravond in Porgy en Bess in Terneu- zen gepresenteerd. Vantoortelboom is opgegroeid in West-Vlaander en, maar woont nu in Zeeuws-Vlaande- ren, in Ossenisse. door Rolf Bosboom Zonder verbeelding is de mens nergens, zegt pas-, toor Goeghebeure tegen Stoffel, de hoofdpersoon in De verzonken jongen. Het is deze geestelijke die de jongeling stimu leert diens verbeelding optimaal te benutten. „Jij hebt het getroffen. Jouw hoofd is een prachtig kas teel." In dat kasteel weeft Stoffel de verhalen uit zijn omgeving, de geschiedenis van zijn familie voor al, tot een onweerstaanbaar ge heel. De verzonken jongen speelt zich voornamelijk afin de jaren zeven tig en tachtig in Elverdinge, in het West-Vlaamse achterland, waar Stoffel Vanheule en zijn broer Bert opgroeien. Stoffel is geboeid door de familieverhalen en met name door Victor, zijn zwijgzame, bonki ge opa van vaderskant, wiens ge zicht ernstig wordt ontsierd door een groot litteken. De oorzaak daarvan blijft in neve len gehuld, evenals de achtergrond van de ouders van Stoffels moe der. Deze mysteries voeden de ver beelding van de jongen, die er ge leidelijk in slaagt steeds meer epi sodes uit de Vanheule-historie te reconstrueren. Nadat zijn moeder op nog jonge leeftijd aan kanker is overleden, vallen alle puzzelstuk jes op hun plaats. Vantoortelboom is een begena digd verteller, met een scherp oog voor details. Zijn Vlaams is meesle pend, vol rake vergelijkingen ('De parels van de paternoster liepen als een colonne geketende mestke vers over zijn beide handen') en plastische beschrijvingen van on der meer de begeerte des vlezes. Zeker de sleutelscènes zijn ijzing wekkend gruwelijk of juist intens mooi neergezet, mede doordat de auteur op die momenten geen woord te veel gebruikt. Des te jammerder is dat Vantoor telboom het aan het slot niet heeft aangedurfd wat meer aan de ver beelding over te laten. De familie mysteries worden dan net iets te GOES - Racoon treedt vrijdag 29 april twee keer op in 't Beest in Middelburg. De Zeeuwse band geeft die dag een voorproefje van het nieuwe album Liverpool Rain dat op 6 mei uitkomt en op 12 mei wordt gepresenteerd in Paradiso in Amsterdam. Het eerste optreden van Racoon in 't Beest (om 21.00 uur) was bin nen een dag uitverkocht. Daarom is besloten tot een tweede optre den, dat om 17.00 uur begint. Kaarten zijn verkrijgbaar via Thea terverkoop Zeeland en bij Theater De Mythe in Goes, de Stads schouwburg in Middelburg en de Cultuurwerf in Vlissingen. Jan Vantoortelboom. keurig opgehelderd, te expliciet be noemd, terwijl de lezer ze inmid dels zelf ook heeft ontrafeld. De verzonken jongen is niettemin een uitzonderlijke en fascinerende beschrijving van een familiege schiedenis, maar tévens de weerga ve van de geboorte van een schrij verschap. Vantoortelboom toont voor het eerst zijn kasteel en het blijkt er zeer aangenaam toeven. En het kan bijna niet anders of we hebben nog maar een klein deel van zijn rijkdom gezien. Jan Vantoortelboom: 'De verzonken jongen'. Uitgeverij Contact, 302 pagi na's, €19,95. ISBN 978-90-254-3586-8. Vantoortelboom signeert woensdag 16 maart, van 16.00 tot 17.00 uur, in De Drukkerij in Middelburg. TERNEUZEN - Jan Vantoortelboom heeft met zijn debuutroman De verzonken jongen alles in zich om uit te groeien tot een literaire sen satie. Sander Blom van uitgeverij Contact voorspelde hem gister avond, bij de officiële presentatie van het boek in Terneuzen, een glorieuze toekomst. „U bent getui ge van de geboorte van een groot schrijver." Toen Blom het eerste manuscript van het boek ontving, realiseerde hij zich al snel dat het iets bijzon ders was. „Het komt maar zelden voor dat je als redacteur iets leest dat je meteen de adem beneemt", vertelde hij voor een volgepakt Porgy en Bess. „Ik wist gelijk: dit is een natuurtalent, een echte schrijver." Na het eerste contact voltooide VantQortelboom binnen korte tijd zijn boek, waaraan daar na ook nauwelijks hoefde te wor den gesleuteld. „Binnen een paar weken lag er een puntgaaf manu script." Blom voorspelde lovende recen sies en literaire prijzen voor De ver zonken jongen. „Dit is een monu mentaal mooi debuut", zei hij. Veelzeggend is het dat gisteren, op de dag van de presentatie, meteen al de tweede druk van de roman is verschenen. De 35-jarige Vantoortelboom werd gisteravond geïnterviewd, diverse betrokkenen lazen voor uit de ro man en er was muziek. De auteur - wonend in Ossenisse en werk zaam als docent Engels aan de Ho geschool Zeeland - vertelde dat hij de eerste vijftig bladzijden van het boek in 200S schreef Daarna lag het stil, onder meer vanwege de verbouwing van zijn huis. Toen hij het nadien weer wilde oppak ken, liet hij de eerste bladzijden eerst aan anderen lezen. Na de po sitieve reactie van Contact ging het snel. „In een flow heb ik toen in vier weken tijd de resterende 200 bladzijden geschreven." Het is echter wel een verhaal waar op hij lange tijd heeft gebroed. „Er is een rijpingsproces van vijftien jaar aan voorafgegaan", aldus Van toortelboom. „Ik denk ook niet dat ik mijn tweede boek weer in zo'n korte periode zal schrijven. Daar zal ik wel meer de tijd voor nemen." Meer agendanieuws en de complete bioscoopagenda zijn te vinden op de website van deze krant. OP PAD Middelburg Talkshow o.l.v. Rebecca van Wittenen, met als gasten acteur Bram Kwekkeboom en regisseur Stefan Perceval over het to neelstuk De Rietdekker, de nieuwe direc teur van Cinema Middelburg Simon Blaas en portretschilder Daan van Doorn. De Drukkerij, 16.30-17.30 uur Oost-Souburg Sportmorgen met Wii spelcomputers. De Gouwe Tuyn, 9.30 uur. Vlissingen Muziekquiz. Panta Rhei, Nollehoofd 1, 19.00 uur. PODIUM Middelburg Kunstbende DJ Contest De Spot, 20.00 uur (zaal open) Capilla Flamenca - een van de belang rijkste Belgische oude muziek-ensembles - brengt Alexander Agricola's Missa 'In myne zyn'. Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur Terneuzen Talent On the Move 2011de dansers van de toekomst hun talent en vakman schap zien. Scheldetheater, 20.00 uur Vlissingen Zeeuws zangduo Ed Anita. Atrium Ter Reede, 19.30 uur. Wat nou cabaret? is theatervoorstel ling met cabaret, mentalisme en magie door Rob Emiel. Arsenaaltheater, 20.15 uur GOES - Het Goese rock- en metal- trio The Hollow Men presenteert morgenavond haar nieuwe cd. De ze heet Food Chain, bevat zeven nummers en is opgenomen samen met Nuff Said-drummer Willy Berrevoets in diens Avalanche-stu- dio in Oost-Souburg. De presentatie is in 't Beest in Goes en begint om 21.00 uur. Be halve The Hollow Men zelf treden deze avond twee bevriende bands op: Backlash en Skybicycle. Enkele DJ's sluiten de avond in stijl af. www.hollowmen.nl MIDDELBURG - Het Zeeuws Mu seum in Middelburg houdt zondag een middag voor jong en oud. Mark Bosselaers verzorgt om 14.00 uur een introductie bij de fossie lenexpositie Soort van steen. Deze is geschikt voor de hele familie. Daarna, vanaf 14.30 uur, gaan kin deren met klei aan de slag om - geïnspireerd door Bosselaers ver haal - een fantasiefossiel te maken. De volwassenen krijgen een kunst- beschouwende lezing van Bosse laers waarbij wordt onderzocht in hoeverre fossielen van invloed zijn op hedendaagse kunstenaars.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 15