Regionalen: Mark Rutte mag ons bellen We zijn voorlopig niet verlost van het rode potlood 'Kiezers komen niet omdat je een degelijke bijdrage levert aan het vn)dag 4 maart 2011 landsbestuur. Die moetje iets bieden. Dat verhaal heeft het CDA nu niet' 11 Ad Koppejan Droeve gezichten bij de CDA-leiding na de voorlopige uitslag voor de Provinciale Statenverkiezingen. Maxime Verhagen wordt ge flankeerd door Sybrand van Haersma Buma (links), Elco Brinkman (2de van links) en Liesbeth Spies. foto Phil Nijhuis/ANP O zie onze website:uitgelicht Al het verkiezingsnieuws van de afgelopen dagen op een rij. DEN HAAG - 'Vroeger. Toen stemden we nog met de computer', twitterde iemand naar aanleiding van de terugkeer naar het rode potlood. 'Hallo, het is 2011!', twitterde gisteren een ander. Veel jongeren vinden zelfs de stemcomputer ach terhaald. Ze vragen zich hardop af waarom we niet via internet kunnen stemmen, zoals woens dag in Estland gebeurde. Er is bij de Tweede Ka merverkiezingen van juni vorig jaar een experi ment gedaan met Nederlanders die vanuit het buitenland hun stem wilden uitbrengen. Ze von den de bestaande route (de post) achterhaald. Maar de politiek hield de boot af E-stemmen zou te duur zijn, omdat er een enorme beveili ging geregeld moet worden. Het Nederlander schap moet aangetoond worden, het stemgeheim moet zeker gesteld zijn en de stem moet 'vrij' uit gebracht zijn. We blijven de komende jaren gewoon stemmen met het rode potlood, zo liet minister Donner van Binnenlandse Zaken op de dag van de verkie zingen nog weten. Hij gaat geen technische speci ficaties formuleren waaraan stemmachines of -computers moeten voldoen. Want welke tech niek ook wordt voorgeschreven, er zullen volgens hem terecht en onterecht vraagtekens worden ge zet bij de betrouwbaarheid. Wat was er ook al weer mis met de stemcomputer? Het apparaat ging in 2009 in de ban na een discussie over frau degevoeligheid. Een commissie zette vraagtekens bij 'de transparantie en controleerbaarheid'. De fabrikant van stemcomputers Nedap heeft in tussen nieuwe stemcomputers gemaakt die wel voldoen aan de eisen. De kiezer krijgt na het uit brengen van een stem op een touchscreen een soort van kassabon uitgeprint. Het printje wordt vervolgens in een grote doorzichtige stembus ge stopt. Bij een eventuele hertelling kan er dan als nog handmatig worden geteld. Maar Nedap krijgt met de nieuwe stemmachine geen voet aan de grond in de Tweede Kamer. „Er is niemand die zich ermee bezighoudt", zegt Mat- thijs Schippers van Nedap. „De Kiesraad stelt dat de politiek eisen moet opstellen voor een verbe terde stemmachine maar dat gebeurt niet. Nie mand is bereid om onze nieuwe machine te toet sen." Nedap heeft er veel last van dat Nederland weer terug is gegaan naar het rode potlood. Zo is de opdracht voor 30.000 stemmachines voor Bel gië onlangs niet naar Nedap gegaan omdat de bu ren terugdeinsden toen ze hoorden dat het thuis land er geen gebruik van maakt. Regionale partijen heb ben landsbreed een lutte le acht Statenzetels bijeen gesprokkeld. Toch lonken coalitie en oppositie naar hun stemmen, omdat die mogelijk doorslaggevend zijn bij de Eerste Kamer verkiezingen. door Laurens Kok en Lianne Sleutjes Johan Robesin ziet het hele maal zitten. Met de twee zetels die hij voor de Partij voor Zee land in de wacht heeft ge sleept, heeft hij goud in handen. Ga maar na: als WD, CDA en PW net een paar stemmen tekort zouden komen bij de Eerste Ka merverkiezingen, kan hij de door slag geven. „We kunnen onze posi tie uitbuiten", zegt Robesin triom fantelijk. Net als andere regionale partijen is de Partij voor Zeeland (PvZ) aange sloten bij de Onafhankelijke Se naatsfractie (OSF). Die heeft nu één zetel in de Eerste Kamer. De OSF kreeg die plek onder meer door de steun van de Ouderenpar tij Noord-Holland, de PvZ, de Par tij voor het Noorden (Groningen) en de Fryske Nasjonale Partij. Het lijkt er echter op dat de OSF de kiesdrempel ditmaal niet haalt. Om hun stemmen niet verloren te laten gaan, moeten de acht Staten leden elders onderdak vinden. Ro besin is best bereid op de WD te stemmen als de liberalen hem dat vragen. „Wij zijn aardig rechts, ja. Maar dan wil ik er wel iets voor terug", lacht hij. „Bijvoorbeeld een zetel in het college van gedeputeerden in Zeeland." Ook de andere regio nale partijen zijn zich bewust van hun machtspositie. „Alle ogen zijn gericht op kwatta", grapt Annigje Toering. Maar anders dan de Zeeuwen laat de frontvrouw van de Fryske Nasjonale Partij (FNP) zich niet in de kaarten kijken. „Wij zijn niet links of rechts, maar gewoon een middenpartij. Er wordt al behoorlijk met ons ge flirt: een schouderklopje hier, een kneepje in de arm daar." Ook Toering benadrukt dat de FNP met vier Statenzetels 'klaar is om mee te regeren'. Maar waar in Zeeland de WD als grootste partij het voortouw mag nemen, is dat in Friesland de PvdA. „We zien wel waar ze mee komen." Zoals het er nu naar uitziet komt er slechts één Fries in de Senaat: WD-lijsttrekker Loek Hermans. Maar de liberaal uit Beetsterzwaag is 'geen echte Fries', meent Toe ring. Bij het CDA zit Geart Bene- dictus (nummer 12) op het vinken touw: de Friese nationalisten kun nen met een voorkeursstem hem net het beslissende zetje geven. Maar de FNP is dat niet zonder meer van plan. Toering moet bo vendien nog zien dat de CDA'ers in de Friese Staten straks allemaal op hun eigen partij gaan stem men. JeffLeever van de Ouderenpartij Noord-Holland weet nog niet aan wie hij zijn stem straks gunt. Hij bepaalt zijn standpunt pas na een vergadering waar de OSF binnen kort de strategie bespreekt hoe de lokalen het beste kunnen stem men. Johannes Veerhuis-Lens van de Partij voor het Noorden in Gronin gen gaat 'heel diep nadenken'. Ook hij laat zijn keus afhangen van de nog uit te stippelen OSF-strategie. En van wat er voor zijn partij te halen zou zijn bij een bepaalde keus. Met diverse landelij ke partijen bestaan er overeenkom sten maar ook grote verschillen, al dus Veerhuis-Lens. „Het zal een weloverwogen beslissing zijn. Maar het hart geeft de doorslag: wat is goed voor Groningen", al dus Veerhuis-Lens. Voor Henk ten Hoeve, de huidige OSF-senator, komt de klap onver wacht. Hij zal na mei zijn Senaats zetel aan een andere partij moeten overdragen. Aan wie zijn achter ban straks de stem gaat verlenen, kan hij niet voorspellen. „Als ze hun stemmen aanbieden, zullen ze er wel iets voor in de plaats wil len hebben." Net geen meerderheid voor gedoogcoalitie Zetelverdeling in parlement na Statenverkiezingen 2 maart 2011. (fictieve zetelverdeling Eerste Kamer) LjB Gedoogcoalitie CDA WD PW Overige partijen Tweede Kamer 76 4meerderheid bij►'JS Eerste Kamer SGP 2 PvdD2 PvdD 1 50plus1 SGP 1 infographic CRW bron ANP, NOS PW 24 PvdA 30 PvdA 14 D6610 D66 6 GL10 CDA CU 5 11 SP 15

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11