sneeuwschuiver verkiezingen 19 Geen meerderheid in Senaat voor gedoogcoalitie Gratis onbeperkt internet. 25.-, T -Mobile CDA: 'het had erger gekund' BlackBerry® Bold™ 9780 charging pod Ga naar t-mobile.nl/zeeland of bel 0800 - 7123. Life is for sharing. ERKIEZINGEN donderdag 3 maart 2011 zie onze website:binnenland Definitieve uitslagen Landelijke trends Foto's Video's door Lianne Sleufjes DEN HAAG - Geen CDA'er die bij de ze stembusgang in een wederop standing gelooft. Dat de partij in de eerste prognose blijft steken op tien Senaatszetels wordt alom erva ren als meevaller. „Niet iets om mee voorop te gaan in de polonaise maar het had erger kunnen zijn. Maar het blijft een stevig verlies", zegt CDA-staatsse- cretaris Ben Knapen (Ontwikke lingssamenwerking) Met de WD en de PW samen lijkt er geen meerderheid in de Se naat te zijn. Maar voor zijn pakket van Ontwikkelingssamenwerking, een gruwel in de ogen van de PW, moet Knapen toch al bij de oppositie gaan winkelen voor een meerderheid. De klap van de kiezer had harder kunnen zijn, zegt ook staatssecreta ris Henk Bleker (Landbouw). Hij ziet in de cijfers een lichtpuntje, er is geen groot oppositioneel blok dat alles kan tegenhouden in de stuurmanskunst nodig hebben." Minister Henk Kamp van Sociale Zaken erkent dit ook. „Het is nu onzekerder dat alle kabinetsplan nen het zullen halen." Van Baaien wijst erop dat de Senaat geen kabi netten naar huis stuurt en de op positie de kar niet in de modder zal rijden, zoals premier Rutte eer der vermoedde. „De politiek wordt er in elk geval niet saaier op, want de oppositie zal zich door deze uitslag gesterkt voelen." Voor de sneeuwschuiver die alle voorstellen van het kabinet zal wegvegen, zijn ze deze avond bij de WD in elk geval niet bang. Want het kabinet zal de oppositie nu vaker de hand toesteken om za ken te doen en een verstandige op positie zal daar gebruik van ma ken, is de algemene conclusie. Eerste Kamer. Ook de oppositie moet sprokkelen om het kabinet de voet dwars te kunnen zetten. Minister Piet Hein Donner (Bin nenlandse Zaken) vindt de progno se 'niet meevallen'. Terwijl hij gis terochtend toch 'zoals altijd vol goede moed' was. Het CDA heeft het verlies in de provincies en dus later in de Eer ste Kamer al maanden ingecalcu leerd. De officieuze CDA-partijlei- der Maxime Verhagen hield er naar eigen zeggen al rekening mee dat zijn partij in de Senaat zou te rugzakken van 21 naar tien.Gistera- vond liet hij zich lang niet zien in de hal waar de CDA'ers de uitslag met elkaar afwachten. Het percentage stemmen komt waarschijnlijk uit op 13,6, evenveel als vorig jaar bij de Kamerverkie zingen toen het CDA halveerde. „Er is een zekere stabilisering," zegt Donner. Tijdelijk partijvoorzitter Liesbeth Spies, ook lijsttrekker in Zuid-Hol land, gaat de toekomst met 'ver trouwen tegemoet'. „We gaan een proces van bouwen in, van zeker een of twee jaar. Met alle CDA'ers bouwen we aan de toekomst." De gedoogcoalitie van CDA, WD en PW kan volgens prognose re kenen op 37 van 75 zetels. WD grootste partij. Mogelijk sleutelrol voor partij 50Plus die twee zetels lijkt te gaan halen in senaat. DEN HAAG - Na het tellen van 17 procent van de uitgebrachte stem men bij de Provinciale Statenver kiezingen werd duidelijk dat het zeer spannend werd of de coalitie partijen WD en CDA samen met gedoogpartner PW een meerder heid behalen in de Eerste Kamer. In een eerdere prognose kwamen de partijen samen uit op 35 van de 75 zetels. Op basis van de eerste uitslagen zouden ze op 37 uitko men. Dat betekent dat het kabi- net-Rutte grote problemen kan krijgen om belangrijke delen van het voorgenomen beleid uit te voe ren. Op 23 mei kiezen de Statenleden de Eerste Kamer. De opkomst was landelijk hoger dan bij de vorige verkiezingen in 2007. Toen bracht 46,4 procent van de kiezers een stem uit, gisteren 54,2 procent. Vol gens SP-Kamerlid Harry van Bom mel is het onvermijdeijk dat ons land binnenkort weer naar de stembus moet om een nieuwe T\veede Kamer te kiezen. „De coali tie zal snel uitgeregeerd zijn", al dus Van Bommel. Alexander Pecht- old van D66 (van 2 naar 6 zetels) kondigde aan dat D66 het kabinet op de inhoud gaat bestrijden. „De bezuinigingen op onderwijs kun nen ze vergeten." GroenLinks-lei- der Jolande Sap was verheugd over de prognoses „We staan op winst. De linkse oppositie wint, terwijl de coalitie niet aan een meerderheid komt." Volgens de prognose wordt de WD de groot ste partij in de senaat, met 16 ze tels. Het CDA zakt van 21 naar 10 zetels, de PW komt van 0 op 9. De PvdA blijft met 14 zetels de tweede partij. De SP verliest fors en komt op 8. De nieuwe partij soPlus ()an Na gel) komt mogelijk met twee ze tels in de Senaat. Gratis bij een 2-jarig Relax 190 Instant E-Mail 190 minuten, sms, mms of MB onbeperkt internet op je mobiel t€3ê^Övoor per maand.* Provinciale Staten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9