81 verkiezingen PW blijft hopen op meer PvdA is opgelucht VVD is niet bevreesd voor Krokodillentranen van de Partij voor de Dieren Partij 50PI11S wil veel meer dan stem aan ouderen geven WD, CDA en PW zouden volgens de laatste definitieve prognoses geen meerderheid halen in de Eerste Kamer. donderdag 3 maart 2011 STATENVERKIEZINGEN door Laurens Kok ECHT - Het bier uit de Limburgse tap stroomt als enige door, al het andere valt stil. Een lauw applaus je klinkt. Meer niet. Geen gejoel, geen gejuich, de opgeblazen feest ballonnen blijven voorlopig even liggen in een bijzaaltje. Geert Wil dere laat zich nog niet zien. De par tij die de afgelopen jaren gewend was bij iedere verkiezing beter te scoren, moet even slikken bij het zien van de eerste prognose. Na tuurlijk: opnieuw lijkt meer dan to procent van de kiezers een PVV-hokje te hebben aangekruist. Niet slecht voor een partij die voor het eerst meedoet in de pro vincies. Maar had er niet meer in gezeten? Als Ferry Mingelen op de tv zegt dat de uitslag voor de PW een beetje aan de 'lage kant' is, maakt een vrouw van haar hart geen moordkuil. „Zegt dat wel", fluis tert ze nog net hoorbaar. Omstan ders zwijgen. PW-Kamerlid Ronald van Vliet besluit niet bij de pakken neer te zitten. „In de harten van de men sen zit blijdschap. Wij zijn altijd blij met iedere zetel die we voor Henk en Ingrid binnenslepen", zegt hij. „Laten we even afwach ten hoe het zich ontwikkelt." Ook een groepje PW-vrijwilligere laat zich niet van zijn stuk brengen. „Nog niet alles is geteld", zegt een vrouw beslist. Anderen knikken in stemmend. Dat de coalitie in de Eerste Kamer misschien geen meerderheid krijgt, is in de zwaarbeveiligde bio scoop annex brasserie eigenlijk van secundair belang. De 140 PW-politici, hun familie en fans zijn vooral Limburger. In de Pro vinciale Staten moet het gebeuren. Of zoals kandidaat-Statenlid Do nald Fijnje het zegt: „Die meerder heid in de Senaat is best belang rijk, maar ik ga voor de Limburgse zaak." Hij heeft de afgelopen we ken volop campagne gevoerd. Fijn- je staat op nummer 9 op de kies lijst, dus hij wist van tevoren dat het kantje boord zou worden. Op markten en pleinen voelde hij hoe de bevolking warmliep voor zijn partij. Althans: voor Geert Wil dere. Lachend: „Ik stond flyers uit te delen, maar een jongen wilde er geen aannemen. 'Ik stem toch op Geert', zei hij." Wachtend op de eerste Limburgse uitslagen, staan de PW'ers een beetje te hangen. Het hoogtepunt van de avond moet nog komen. De aankomst van Geert. Voor hem hebben ze de detectiepoortjes getrotseerd en een herdershond hun tas laten doorzoeken. Hij is de held of de uitslag nu een beetje tegenvalt of niet. Een PW-aanhangster 'van het eerste uur', legt nog eens uit waarom. „Geert is een kanjer, een echte scheet." DEN HAAG - „Rutte heeft gezegd dat het gaat om een meerderheid voor zijn coalitie. Nederland heeft nu gezegd: die krijg je niet." Twee de Kamerlid Ronald Plasterk con stateert het met zichtbaar genoe gen. De Haagse poptempel het Paard van Troje, afgehuurd door de PvdA, heeft zojuist met een bijna hoorbare zucht van verlich ting kennisgenomen van de eerste definitieve prognose van de Staten verkiezingen. De PvdA verliest niet, en dat is be ter dan de prognoses hadden voor speld. Maar nog belangrijker, stra len alle aanwezige kopstukken uit, is het ontbreken van de meerder heid-voor de coalitie van CDA, WD en PW in de Eerste Kamer. „Er gaat nu echt iets veranderen. Rutte heeft het steeds gehad over die uitgestoken hand naar de oppo sitie, maar nu moet hij dat ook echt waarmaken. Anders krijgt hij er zijn plannen niet doorheen", analyseert Kamerlid Sharon Dijks- ma. „Dit is geweldig goed voor ons zelfvertrouwen", meent ook oud-fractievoorzitter Mariëtte Ha mer. Vergeten zijn de campagnebloo pers van PvdA-leider Job Cohen. Kamerlid Martijn van Dam legt er vooral de nadruk op dat de PvdA erin is geslaagd de eigen thema's tot inzet van de verkiezingen te maken. Van Dam: „Wij hebben gezegd dat het eerlijker moet. Blijkbaar heeft Job de kiezer daar wel van kunnen overtuigen. Over hoe hij dat heeft gedaan moeten we het later maar eens hebben." DEN HAAG - Even is het doodstil, maar zodra het ernaar uitziet dat de coalitie geen meerderheid in de Senaat krijgt, schieten de meeste WD'ers in de ontkenning. „Er kan nog van alles gebeuren in de loop van de avond", zegt Ivo Op stelten. „We hebben nog uuuren." Die woorden zijn Edith Schippers uit het hart gegrepen. De minister van Volksgezondheid wil er niet aan denken dat de eerste uitslagen ook de definitieve zijn. „Ik heb al zoveel verkiezingsavonden meege maakt, dat het me niet zal verba zen als er nog veel voor ons ten goede verandert." De WD heeft een zetel gewonnen en is de groot ste. Dat-is hun conclusie. Hans van Baaien is de enige die niet weg duikt. De europarlementariër zegt het klip en klaar: „Het kabinet-Rut te is vandaag het onderhandelings kabinet geworden. Maar Rutte is gelukkig een goede onderhande laar." Van Baaien voorziet dat de oppositie in de Tweede Kamer de ze uitslag zal gebruiken om op een aantal onderwerpen het kabinet aan haar kant te krijgen. „Ik maak me de meeste zorgen over de plan nen voor de bijstand, asiel en im migratie. Het kabinet zal veel door Edith Ramakers Er komt een glimlach op zijn gezicht als hij de landelijke prognose hoort voor de Ouderenpartij soplus. „2,6, dat is een mooie opsteker. Ik ga toch uit van een zetel in de Staten", zegt lijsttrekker Willem Willemse van de Ouderenpartij soplus. .Voor de nieuwkomer in de Zeeuw se politieke arena is alles nieuw. In het statenzaalcomplex krijgt hij handen van meer onbekenden dan bekenden. „Maar maak je om mij niet druk. Ik leer ze allemaal kennen", klinkt het optimistisch. De dag begon gisteren met een ge spannen gang naar het stemlokaal onder de boulevard van Vlissin- gen. Daar ontmoette hij stadsge noot Niek Peters, een bekende uit de" politiek en D66'er pur sang. „Ik probeerde hem nog maar voor mijn partij te winnen", grapt hij. „Niek behoort toch tot mijn doel groep." Willemse gelooft in zijn missie. Ouderen hebben nu meer dan ooit een stem nodig en die wil hij de Zeeuwen geven. Hij denkt aan gratis openbaar vervoer voor oude ren, het betaalbaar houden van de ziekenzorg en als je jarenlang voor het pensioen hebt betaald, moet je daar ook iets van terugzien. „Maar wij zijn geen one-issue partij. Wij zijn ook voor beter onderwijs. Jon geren moeten niet allemaal naar de Randstad wegtrekken om te studeren. Dat moet ook hier kun nen. De lijsttrekker, een ex-PvdA' er, voelt zich in de ouderenpartij met Jan Nagel als leider, al hele maal thuis. „Nagel luistert goed naar de mensen. Dat is zijn kracht." Hij heeft inmiddels ervaren dat sommige politici die al jaren in de schijnwerpers staan een beetje sceptisch op de soplus partij reage ren. „Als de kiezers vandaag maar hebben laten blijken vertrouwen in ons te hebben. Daar gaat het om." Rond elf uur komen de resul taten van de gemeente Veere bin nen. De Ouderenpartij scoort een percentage van 1,6. Hij slikt even. „Dat valt een beetje tegen, maar van oudsher is Veere een bolwerk van het CDA en de WD." Na 6 van de dertien gemeenten staat zijn partij op nul zetels. Willem Willemse: „Straks komen de vier steden en dan gaan we scoren." foto Mechteld Jansen Trees janssens van de Partij voor de Dieren. foto Mechteld Jansen MIDDELBURG - Het ziet er niet naar uit dat de Partij voor de Dieren een zetel krijgt in Provinciale Sta ten van Zeeland. Lijsttrekker Trees Janssens hoopt woensdagavond op de verkie zingsbijeenkomst van de provin cie op een klein wonder, maar ze praat vooral zichzelf moed in na de uitslagen van de eerste ge meenten. „Ik was er ook bij op de avond van de uitslagen van de Tweede Kamer verkiezingen in en Haag. Dat was heel spannend. Daar hoorden we ook pas om drie uur 's nachts dat we van een naar twee zetels gingen. Dat was een hele opluchting. Dus wie weet wat er hier nog kan gebeu ren. Toch moet ik wel erkennen dat ik voor de verkiezingen opti mistischer was dan op dit mo ment", aldus Janssens. Trees Janssens is gisteren nog tot één uur bezig geweest met cam pagnevoeren. Met een bus is ze een aantal Zeeuwse scholen afge gaan om jongeren te bewegen naar de stembus te gaan. Daar na heeft ze 's middags even wat gas terug genomen om daarna op de provinciale verkiezingsavond aan wezig te kunnen zijn. Ze is daar niet alleen namens haar partij. De eerste vijf kandidaten van de lijst staan haar bij. Het lijkt een wel heel erg optimistische op komst, maar je kunt maar beter het zekere voor het onzekere ne men, zo lijkt de partij uit te wil len stralen. Trees Janssens geeft het niet op, ook als wat meer uitslagen bin- nendruppelen:„Ik hoop wel op een groei. We hopen echt op één zetel in de staten van Zeeland. Dan kun je van daaruit iets op bouwen. We willen echt in Zee land onze partij meeblazen. Het geluid van de Partij van de Die ren laten horen. Dan kun je mee praten." Maar het ziet er somber uit. Het is niet waarschijnlijk dat het won der van Den Haag ook een won der van Middelburg gaat worden. Trees Janssens heeft nog hoop. Ze blijft optimistisch, maar naar mate de avond vordert, wordt het harde vonnis van de kiezers echt duidelijk. De Partij voor de Die ren komt niet in de Staten van Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8