6 luit donderdag 3 maart 2011 ten. „We zochten een nieuwe win kel. Eentje van de omvang, waar bij je nog gewoon je klanten kan bedienen. Zierikzee kenden we al. Het is een leuke plaats en dit pand je is heel geschikt voor ons. Toen het te koop stond, hing er een bordje aan dat je er een pot mayo naise bij cadeau kreeg. Toen zijn we maar eens gaan informeren." Een gezin onderhouden van de op brengst van St. Patrick lukt niet. Gelukkig hoeft dat voor de Borg- houtsen ook niet meer. Jan: „In de winter hebben we onze vaste klantjes. Dat is gewoon gezellig. Maar in de zomer draaien we de dubbele omzet. De bootjesmensen uit de haven komen hier allemaal langs op weg naar het centrum. Natuurlijk komen er ook andere vakantiegangers, soms met bussen tegelijk. Er zijn Belgen en Duitsers die hier elk jaar komen kijken of door Ton van den Nouweland Een oude jenever is net zo goed als een oude whisky. Het is nogal een uitspraak. En dat uit de mond van Ierlandfanaat Jan Borghouts. Hij en zijn vrouw Ti neke drijven in de Zierikzeese Visstraat het slijterijtje St. Pa trick. Daar staan 250 verschillen de whisky's en minstens zoveel soorten binnenlands gedestil leerd. Bij St. Patrick kun je terecht voor een flesje Fladderak (Groningse li keur op basis van kaneel en ci troen) of een fles Hagel 8c Donder (Hollandse anijsdrank). „Ik heb een grote voorliefde voor vader landse dranken", vertelt Jan Borg houts. „Die zijn ontzettend goed, maar krijgen onder alle buitenland se geweld niet de aandacht die ze verdienen. Oude jenevers, de bete re jonge jenevers en een veelheid aan likeuren. We verkopen het alle maal. Ik denk dat er in vaderland se dranken minsten zo veel varië teiten bestaan als in Schotland en Ierland bij elkaar." Daaronder schaart de Zierikzeese slijter dan ook de tientallen likeur tjes van De Kuyper met lollige na men als 'Hansje in de kelder'Juf fertje in het groen' en 'Hemdje licht op'. De liefde voor het binnenlands ge destilleerd ontvlamde al vroeg bij Borghouts. „Meteen na de School met de Bijbel in Bergen op Zoom kon ik aan de slag in een distilleer derij. Ze maakten er authentieke producten als brandewijn en likeu ren, getrokken van fruit en essen ces. Daar konden ze ook een mooie vieux maken van tien pro cent cognac, de beste alcohol, ge destilleerd regenwater - zachter kan je het niet hebben - en zoete Spaanse Tarragonawijn." In 1974 begon Borghouts een slijte rij in Bergen op Zoom, die hij groot maakte. Zo groot, dat Jan en Tineke het werk in 2005 niet meer aan konden en de zaak verkoch Slijterij St. Patrick aan de Visstraat in Zierikzee. Zeeuwse dranken rond oma's kassa uit 1916. Een hoek whisky - St. Patrick heeft 250 smaken in huis. DONDERDAG 3 MAART Oost-Souburg Filmmiddag Oud-Souburg Ritthem. De Gouwe Tuyn, Gouwestraat 129, 14.00 uur. val over het toneelstuk De Rietdekker, de nieuwe directeur van Cinema Middelburg Simon Blaas en portretschilder Daan van Doorn. De Drukkerij, 16.30-17.30 uur Oost-Souburg Sportmorgen met Wii spelcomputers. Gratis toegang. De Gouwe Tuyn, Gouwestraat 129, 9.30 uur. Ouwerkerk Afsluiting techniekproject bij OBS 't Stoofje. Vanaf 19.00 uur. Terneuzen Presentatie roman 'De verzonken jongen' van Jan Vantoortelboom. Uitverkocht. Porgy en Bess, 20.00 uur Middelburg Talkshow onder leiding van Rebecca van Wittene, met als gasten acteur Bram Kwekkeboom en regisseur Stefan Perce- Vlissingen Muziekquiz. Gratis toegang. Panta Rhei, Nollehoofd 119.00 uur. Burgh-Haamstede Strao. Verzamelen aan de Achterweg om 12.00 uur. Prijsuitreiking om 17.30 uur in café-tave- nu Bruintje Beer. Goes Rommelmarkten ruilwinkel. Couwervestraat 2,10.00. tot 16.00 uur. Ouwerkerk Dansavond in het dorpshuis. Voor begin ners en gevorderden. Aanvang 20.30 uur. Vlissingen *Lente Wandeltocht in en rond Vlissin gen. Start Welzijnscentrum, A. Coorte- laan 1. 9.00 uur. Postzegelbeurs. Gratis toegang. Campus De Ruyter, Van Hogendorpweg De likeuren van De Kuyper hebben lollige namen. Slijter Jan Borghouts heeft veel soorten whisky in huis. Jan van Toortelboom presenteert zijn eerste roman in Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 80