61 verkiezingen O, en wat doet u dan? Wat doet een kandidaat-gedeputeerde op de misschien wel spannendste dag van zijn leven? Hij stemt, wandelt een rondje °p23 me'kiezen Provinda,estaten de leden mn de Eerste Ka- met de hond en koopt een rozenstruik. dat er see. Ik heb NIET gestemd, donderdag 3 maart 2011 STATENVERKIEZINGEN mer. Alle stemmen van alle provincies bij elkaar opgeteld, zijn '...omdat ik denk dat het George van Heukelom (SGP): „Als we vijf ze tels houden, ben ik dik tevreden. En ik weet niet wat de PW voor ons gaat doen, maar ik denk dat een aantal van onze jongeren daar ook wel eens gevoelig voor zouden kunnen zijn." Trees Jansens (Partij voor de Dieren): „We zit ten continu tegen één zetel aan. Het is voor ons erop of eronder. Het wordt spannend, maar we gaan er nog steeds van uit dat het lukt." Sjoerd Heijning (WD): „Het CDA en de SGP zitten programmatisch altijd dichtbij ons - of wij bij hen. Maar je hebt er meer nodig voor een stevige meerderheid. Of het de PW of de PvdA wordt, kan ik niet zeggen. De inhoud van hun programma's vind ik wel belangrijker dan het aantal zetels dat ze meebrengen." Annebeth Evertz (PvdA): „Ik ben gematigd po sitief, maar ik moet echt eventjes wachten op de Zeeuwse uitslagen. Tot nu toe ziet het er netjes uit, dus dat is mooi." Het lijkt een dag als alle andere voor de gedoodverfde winnaar van de verkiezingen, WD-lijst- trekker Sjoerd Heijning: een rondje met de hond, een beetje tuinieren en oja: een verkiezings avond. door Nadia Berkelder Dat we de grootste zouden worden had ik wel ver wacht", zegt Sjoerd Heij ning als de eerste prognose binnen komt. „Maar het is nog steeds af wachten hoeveel zetels we krijgen. Zoals ik eerder heb gezegd: ik ben blij met zeven, maar ik ben heel erg blij met acht." Verderop in het statencomplex wordt een groepje partijgenoten van Heijning steeds vrolijker. De definitieve uitslag is nog niet binnen, maar het lijkt er op dat de WD de grootste wordt. In Nederland, en dus ook in Zee land. Vlak voor de verkiezingsavond hebben de fractievoorzitters nog een laatste vergadering gehad. „De vraag was of we met de Staten in de oude samenstelling nog een keer over Thermphos moesten pra ten", zegt Heijning. „De meesten vonden dat we dat niet moesten doen." De overwinningskoorts heeft 's ochtends nog geen vat gekregen op Sjoerd Heijning. Hij heeft net een rondje door zijn buurt - net buiten de binnenstad van Goes - gelopen met Muffin, zijn hond. „Inderdaad. Het is een Pim For- tuyn-hondje, een King Charles Spaniël. Vroeger hadden we een la brador." Lachend: „Dat was een echte hond." Muffin strekt zich nog eens uit in de zon. Heijning serveert koffie in de serre die warm is van de voorjaarszon; radio 1 klinkt vanuit de keuken op de achtergrond. „Ik hoorde net dat wetenschappelijk is bewezen dat het weer geen invloed heeft op de opkomst bij de verkiezingen, een verhaal dat altijd wordt verteld. Nee, ik luister eigenlijk nooit naar Omroep Zeeland, eerlijk gezegd. Meestal luister ik naar Radio 1, of naar BNR-nieuwsradio op de com puter, die kan ik op de radio niet vinden." De campagne is voor de WD op rolletjes gelopen; de partij heeft het succes na de overwinning bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer afgelopen zomer weten vast te houden. In Zeeland ver keert de partij bovendien in een comfortabele positie: de WD maakt geen deel uit van het colle ge van Gedeputeerde Staten dat de laatste weken geplaagd werd door achtereenvolgens een zeer kritisch rapport over (het gebrek aan) be stuurskracht van de provincie en een nog kritischer rapport van de commissie Mans over het falend toezicht van de provinicie bij fos- forfabriek Thermphos. De. WD in Zeeland heeft ervoor gekozen om de campagne met meer dan één gezicht te voeren. „Mensen stemmen graag op ie mand die ze kennen, zo werkt dat bij lokale verkiezingen. We heb ben in elke Zeeuwse regio mensen die op persoonlijke' titel proberen extra stemmen te trekken, dus die voeren ook zelf campagne. Voor de eerste tien kandidaten op de lijst hebben we een poster laten maken: als ik in Zeeuws-Vlaande- ren kom, of op Schouwen, word ik bijna nooit herkend, maar op Zuid-Beveland wel. Bij de vorige verkiezingen stond Jacques Suur- mond nog op alle posters; sommi ge lijsttrekkers vinden dat belang rijker dan andere." Hij maakt nog even snel een kopie tje van het paspoort van zijn vrouw en gaat - met Muffin - op weg naar het stembureau in zorg centrum Ter Valcke, een stuk ver derop in de straat. „Of ik op me zelf stem? Nee, dat vind ik een beetje flauw. Ik stem op Kees Bie- rens, de nummer twee van onze lijst." En dan, een beetje besmuikt: „Mijn vrouw, die aan het werk is, heeft me trouwens wel de op dracht gegeven om op mezelf te stemmen...." Muffin moet buiten wachten, vast gebonden aan een paal. „Hallo", zegt Heijning tegen de leden van het stembureau. „Ik heb er twee." Vertraagd laat hij de stembiljetten in de bus zakken - speciaal voor de fotograaf als een geoefend presi dentskandidaat. „Succes", zegt hij, op weg naar de uitgang, tegen de stêmbureaumensen, en buigt rechtsaf naar huis, bijna even Muf fin vergetend, maar die mag ge woon weer mee naar huis. „Ik heb vandaag niet veel te doen", verontschuldigt hij zich. „Ik wil naar Kats, om een rozenstruik te kopen. Verder wat boodschappen en eten koken, want dat doe ik helemaal niks uitmaakt. Je merkt er niks van wie er aan de macht is. En ze doen toch niet wat ze van tevoren zeggen' Marlissa Dekker, Terneuzen Aroen: „Stemmen heeft geen zin. je hebt toch echte geen invloed." G/'o: „Ik ga ook niet stemmen. Alleen die Wilders moet weg. Die zegt lelijke dingen over ons." Cio van het Kruys (links,19) en Aroen Cao (19) uit Goes. '...ben mijn oproepkaart kwijt zodat ik niet de PvdA kan steunen. Stemmen is belangrijk, kijk naar het Midden-Oosten, daar vechten ze om te mogen stemmen." Veyse Yurden, Middelburg omdat het me niet interesseert. Nog niet, misschien later wel. Mijn vader roept wel steeds dat ik moet gaan. Ik moet hem teleurstellen, vrees ik' Micky van den Neste, Hoek '...omdat ik niet precies weet waar al die partijen voor staan. Ik wil niet dat ik straks misschien op een grote racist ga stemmen want dat is toch niet de Osman Airashid en dochter bedoeling Gelud, Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6