Climanova bruist van energie Jeugdhuisvesting in Hulst 28 Buren van De Maat bijten opnieuw in stof KLIMAATBEHEERSING Klein innovatief bedrijf uit Eede voorziet de hele wereld van (groene) energie Jongerenopvang Juvent op locatie zoutziederij binnenstad Climanova donderdag 3 maart 2011 door Sheila van Doorsseiaer Een perfect binnenkli maat bij bedrijven zorgt voor betere resultaten in het productieproces, voe dingsmiddelen, zoals aardappelen, blijven bij een speci fieke bewaartemperatuur langer goed en een gezonde werkomge ving heeft een positief effect op ziekteverzuim. Climanova in Eede is gespecialiseerd in het perfectio neren van klimaatcondities. Climanova is een groeiend innova tief bedrijf op bedrijventerrein De Vlasschaard in Eede. Hoewel in Zeeuws-Vlaanderen nog niet bij het grote publiek bekend, heeft di recteur Harold Buijsse (51) in de ruim twintig jaar dat zijn bedrijf bestaat, over de hele wereld instal laties geleverd op het gebied van luchtverversing, verwarming, koe ling, luchtbevochtiging en adiabati- sche koeling (waarbij door verdam ping de luchtvochtigheid stijgt en de temperatuur daalt). Apparatuur die soms te zien is, maar vaak net jes is weggewerkt. Installaties waar van het effect bij aanwezigheid er van, misschien niet opmerkzaam is, maar zou de technologie ontbre ken, dan zou het in een ruimte stoffig, benauwd, te droog, te voch tig, te warm of te koud, kortom on aangenaam zijn. Is het in een toon zaal of kantooromgeving al prettig als het er 'lekker' is, voor perso neel of klanten, klimaatbeheersing is een primaire vereiste in tal van industriële bedrijvigheden. Climanova heeft (internationale klanten in de agriwereld, textielnij verheid, grafische industrie, de voe dingssector, de betonindustrie en bij autoproducenten. Elke bedrijfs tak kent zijn eigen specifieke vraag stukken en eisen en Climanova be denkt daar oplossingen op maat voor. Climanova (toen nog Agrima) werd opgestart bij Buijsse thuis, die van kindsbeen af gek was op elektronica. Zijn hobby werd zijn beroep toen de agrarische sector zeer geïnteresseerd bleek in de door Buijsse ontworpen elektroni sche temperatuurmeetunits voor aardappelbewaarloodsen. Het sys teem kon met de nodige aanpassin gen ook gebruikt worden voor het Climanova-directeur Harold Buijsse met een van zijn troeven; zonnepane len. foto's Mark Neelemans Deze rubriek belicht Zeeuws-Vlaam- se bedrijven die een product maken of service leveren waarmee zij (in- terjnationale faam verworven heb ben, maar waarvan lang niet altijd bekend is dat ze in Zeeuws-Vlaande ren gevestigd zijn. Engineer Wim Dieleman doende met het afstellen van een regelkast voor aardappelopslag, bestemd voor een klant in Nieuw Namen. bewaren van uien, granen, bloem bollen en zaden. Na de agrarische markt, veroverde Climanova ook de textielbranche met een gepaten teerd bevochtigingssysteem. Een grote klant is jeansmerk Levi Strauss. Door de vernevelaars wordt de luchtvochtigheid gere geld, waardoor de spijkerstof beter te verwerken is op de naaimachi nes. De productiviteit nam dus toe. Daarnaast bleven stofdeeltjes niet rondzweven en daardoor daal de het ziekteverzuim. Er ontstond een domino-ef fect. Ook de automobiel branche merkte het bedrijf op. Buijsse werd ontboden bij Ford in het Amerikaanse Detroit en ontwierp een speciaal Iuchtbe- vochtigingssysteem voor lakstra- Vandaag: Climanova ten, waardoor door verstuiving, verdamping en afkoeling de om standigheden ideaal zijn om de car rosserieën te spuiten. Buijsse: „We onderscheiden ons omdat we op maat ontwerpen en we denken ac tief mee met onze klanten." Cli manova maakte naam, kreeg steeds meer opdrachten en ver huisde in 2004 naar een nieuw ul tramodern pand op het bedrijven terrein in Eede. In sept 2009 sloeg de crisis toe en Climanova bleef ook niet ge spaard. Buijsse: „We leden een kwart omzetdaling in de textielsec tor en acht procent derving bij de toeleveranciers van de automobiel branche, zoals bumper- en spiegel- fabrikanten. Op dat moment had den we gelukkig nog opdrachten lopen, dus we hadden even tijd om de commerciële koers te veran deren. Groeimarkten werden het inrichten van gebouwen, de agro, en duurzame energievoorziening en klimaatbeheersing." Duurzaamheid en milieuvriende lijkheid zijn momenteel hot items. Om mee te gaan met deze trend ontwikkelde Climanova een Ener gie Management Systeem (EMS). Dit systeem kan bijvoorbeeld wor den toegepast op aardappelkoelcel len met zonnepanelen. De eige naar kiest dan zelf waar en hoe hij zijn benodigde energie wil aan wenden. Het nieuwtje neemt een vlucht. Buijsse: „Momenteel be slaat ons EMS al dertien procent van onze omzet." Climanova richt zich niet al leen op de buitenlandse markt. Buijsse: „Dat hoeft ook helemaal niet, aangezien er in een straal van tweehonderd kilo meter een enorme klantenkring zit die behoefte heeft aan innova tieve oplossingen voor klimaatbe heersing." Bij jachtwerf Amels in Vlissingen paste Climanova ver- dampingskoeling toe met per sluchtverneveling. Bij Hall-Spars in Breskens koelt en verwarmt een Climanova-warmtepomp de fa briekshal en bij fitnesscentrum Bo- dyline in Hulst is gekozen voor warmterecuperatie. Buijsse: „De gemeente Terneuzen bespaart nu enorm op de energiekosten door de aanleg van adiabatische koeling. Door eigen engineering en realisa tie kunnen we verschillende zaken combineren wat extra besparend werkt." Als laatste plaatste Cli manova vijfhonderd zonnepane len bij uiengroothandel van Him- schoot in het Belgische Maldegem. Buijsse: „We werken momenteel aan 23 projecten." Het Climanova-team bestaat uit louter vakfanaten. Buijsse: „Als wij door onze innovaties klanten geld en energie kunnen laten be sparen, geeft dat ons juist weer energie." Opgericht in 1989. Gespecialiseerd in het perfectione ren van klimaatcondities in de (ag- ro)industrie en in het midden- en kleinbedrijf. Het bedrijf biedt werk aan 23 engi neers, oftewel technisch ontwer pers. Duurzaamheid en milieuvriende lijkheid is een groeimarkt. Naar de service en producten van Climanova is wereldwijd vraag. www.climanova.com door Sheila van Doorsseiaer HULST - Op de locatie van de voor malige zoutziederij in de binnen stad van Hulst wordt voor jeugd zorgorganisatie Juvent een groeps woning en acht zelfstandige woon eenheden voor jongeren en jong volwassenen gebouwd. De opstallen van de vervallen zout ziederij zijn eigendom van corpora tie Woonstichting Hulst. De wo ningbouwvereniging heeft in over leg met de gemeente Hulst een bouwplan voor het perceel ontwik keld. Ter plaatse komt een groeps woning voor tien kinderen, die om uiteenlopende redenen niet meer thuis kunnen wonen. Acht kinderen wonen nu nog in een groepswoning van' Juvent in de Leeghwaterstraat. „Deze woning is te klein en voldoet niet meer", zegt Brigitte Cleutjens, woordvoer ster van Juvent (voorheen AZZ). „Het is dus de bedoeling dat we gaan verhuizen naar nieuwbouw in de binnenstad." In de groepswoning' is straks plaats voor zes kinderen tot vijf tien jaar en vier jongeren van vijf tien tot achttien jaar. Deze laatste groep kan in op hen afgestemde woonruimte langzaamaan wen nen aan zelfstandig wonen. Op het zoutziedersterrein komen ver der acht wooneenheden voor jon geren van 18 tot 23 jaar. Zij blijven daar wonen onder de paraplu van Juvent. „We willen voor de zomer de op stallen slopen. De historische gevel (nu half ingestort) komt weer te rug in de nieuwbouw", zegt los Valckx, directeur van de Woon stichting. De rooilijn van de huidi ge zoutziederij wordt zoveel moge lijk aangehouden, behalve aan de kant van de Kleine Bagijnestraat. Daar wordt de stoep juist wat bre der. Op maandag 21 maart is in het stadhuis van Hulst een informatie avond voor omwonenden over het bouwplan.-Aanvang 19.30 uur. waterlandkerkje - Het echtpaar Hemelaar, buren van uienhandel De Maat aan de Philipsweg bij Wa terlandkerkje, krijgt geen hulp van de Raad van State met haar be zwaar tegen de openstaande deu ren en ventilatoren van de uien- loods van De Maat. Hemelaar voert al jaren strijd met de gemeente Sluis. Hij vindt dat de gemeente moet handhaven bij De Maat. Die zet bij het drogen van uien de deuren van zijn loods open, precies in de richting van de woning van Hemelaar. Die stelt dat dit een vervelende, hoge toon veroorzaakt 'die niet meer uit je hoofd gaaf. Ramen of deuren openzetten is volgens hem vele da gen per jaar onmogelijk, slapen gaat vaak moeizaam. Volgens He melaar is een kleine aanpassing aan de ventilatoren genoeg om het drogen een stuk stiller te maken. Uit een geluidsonderzoek van De Maat en de gemeente Sluis bleek echter dat er geen onaanvaardbare overlast is voor de buren, oordeel de de Raad van State eerder. Hemelaar vroeg om herziening van dat oordeel, onder meer met een nieuw geluidsonderzoek in de hand. De Raad van State zegt nu dat er geen nieuwe feiten zijn en hand haaft de eerdere conclusie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 68