PZCLs Zeeuwse ROCs snoeien in opleidingen Donderdag en vrijdag Leerlingen dol op de brandweer Inwoners Borsele zijn energiebewuster KOOPAVOND Vanaf maart weer: Stagiaire BEVELANDEN-THOLEN 26 en 27 28 en 29 intratuin almanak Donderdag 3 maart 2011 Drent sluit Zeeuwse wandelroute in zijn hart Verenigingen in Baarland bloeden dood Tip? bevelanden@pzc.nl/tholen@pzc.nl msmmm ss. ms& BEROEPSONDERWIJS MBO-instellingen vragen extra geld van ministerie door Cornelleke Blok MIDDELBURG - De Zeeuwse ROC's nemen noodgedwongen hun oplei dingen op de schop. Zeventig van de 484 opleidingsrichtingen wor den geschrapt om het mbo-onder- wijs in Zeeland op peil te kunnen houden. Van de bestaande oplei dingen zijn 181 richtingen te klein om in stand te houden, maar door een fusie kunnen 110 opleidingen toch blijven bestaan. Het ROC Zeeland (Goes, Middel burg en Vlissingen) en het ROC Westerschelde (Terneuzen) willen per 1 januari 2012 fuseren. Dat maakten de besturen gisteren be kend aan het personeel. Met de fusie besparen de ROC's 2,5 miljoen euro per jaar. Er ver dwijnen 44 van de 780 arbeids plaatsen. „Het gaat vooral om men sen die niet voor de klas staan", zegt bestuurslid Marijn Nelen van het ROC Zeeland; Er zullen waar schijnlijk geen gedwongen ontsla gen vallen. De ROC's willen dat het ministe rie de fusiekosten van vijf miljoen euro betaalt. Zonder dat geld kun nen de plannen niet doorgaan. Daarnaast is jaarlijks 400 euro per leerling extra nodig om het mbo-onderwijs in Zeeland te waar borgen. Door de teruglopende leer lingaantallen komen de ROC's niet uit met de normale bekosti ging. „Die gaat uit van 25 leerlin gen per klas, terwijl wij maar 15 tot 20 leerlingen hebben", zegt di recteur Gertjan van der Brugge van het ROC Westerschelde. Welke opleidingen blijven be staan, hangt af van de behoeften van bedrijven. „De opleidingen blijven zoveel mogelijk aan twee kanten van de Westerschelde be staan", zegt directeur Hennie van Meerkerk van het ROC Zeeland. Leerlingen die nu aan hun oplei ding bezig zijn, kunnen die ge woon afmaken. De, maatregelen worden doorgevoerd in het studie jaar 2012/2013. Het gefuseerde ROC krijgt een nieuwe naam. Welke dat is, willen de besturen nog niet zeggen. Terneuzen heeft de voorkeur als lo catie voor het hoofdkantoor, zo lang huisvesting in Zeeuws-Vlaan- deren niet duurder uitpakt. De ondernemingsraden en de Raad van Toezicht moeten nog in stemmen met de fusie. GOES - Spuiten met een brandweer slang. De leerlingen van de Prinses Ireneschool in Goes mochten het gisteren zelf ervaren. Al twee we ken is de school bezig met een pro ject over de brandweer. Er is een thematafel ingericht met brand weerspullen van de kinderen zelf Volgens onderwijzeressen Elsbeth van Oostrom en Annet Adriaansen heeft de nabije ligging van de brandweerkazerne de interesse van de leerlingen in de brandweer gewekt. „Ze horen de sirenes en ze zien brandweerauto's rijden. Ze vinden het een spannend beroep." De groepen één tot en met vier kre gen bezoek van brandweerman Jo- han Molenaar van het korps in Goes. Hij gaf een korte presentatie en daarna rukte hij 'met de kinde ren uit naar buiten voor activitei ten rond de brandweerauto. De school heeft morgen een ander project: een actiedag tegen honden poep rondom de school. GOES - Met de hulp van brandweerman Johan Molenaar mogen de leerlingen uit groep één tot en met vier van de Prinses Ireneschool als brandweerlieden video op www.pzc.nl/beveianden in de dop spuiten met de brandweerspuit. foto Ronald den Dekker door Frank van Cooten HEINKENSZAND - In totaal 37 wo ningeigenaren uit vrijwel alle dor pen van de gemeente Borsele zijn energiezuiniger gaan denken. Zij maakten dankbaar gebruik van een gemeentelijke subsidie voor een maatwerkadvies. Met dit ad vies weet de eigenaar hoe energie zuinig de woning is. Daarbij krijgt hij of zij advies over verbeterin gen, de financiële voordelen en de subsidiemogelijkheden. De Borselse gemeenteraad stelde in 2009 de 'Tijdelijke subsidierege ling maatwerkadviezen' vast. Er zat vijfduizend euro in de pot. Par ticulieren konden maximaal 250 euro subsidie krijgen. De gemeen te ging ervan uit minstens twintig bewoners te kunnen subsidiëren. De gemeentelijke bijdrage was ech ter een aanvulling op de rijkssubsi die zodat meer mensen van de re geling gebruik konden maken. Het geld is echter nu op, alhoewel er nog steeds vraag is naar maat werkadviezen en dus naar subsi die. Of er nieuw rijksgeld komt voor deze regeling is nog onduide lijk. De subsidieregeling is per di rect gestopt maar de gemeente blijft woningbezitters informeren over de meerwaarde van een maat werkadvies. Tip? redactie@pzc.nl In deze economisch barre tijden mag je als student blij zijn met een fatsoen lijke stageplaats. Fatsoenlijk, ook in die zin dat jouw tijdelijke werkgever en collega's je meer ruimte geven dan koffie halen, prullenbakken legen en andere prutsklusjes doen. Koud begonnen op dat Middelburgse kantoor, werd de stagiaire geconfron teerd met een herschikking van het meubilair. De techneut van de onder neming was te hulp geroepen om hier en daar wat kabeltjes te verleggen. De man moest ook onder het bureau van de stagiaire zijn. Goed opgevoed als hij is, vroeg hij haar eerst om toe stemming: „Mag ik even aan je voe ten gaan liggen?" Kijk, dat is nog eens een entree voor een stagiaire. Intratuin Koudekerke. Gatgeweg 5 (Provinciale weg tussen Vlissingen en Koudekerke), tel, 0118 551623, Openingstijden: Ma. t/m wo. 9.30-17,30uur, do. en vr. 9,30- 21.00 uur, zaterdag9.00-17.00uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 55