281 zeeland Pand van 'Joos van de Steene Paele' Geen feestelijke viering 100 uur werkstraf voor uzingover Vrouwendag Zierikzee ontucht met labiele man bijtterrenwfdft Schouwen-Duiveland kent veel huizen, boten en boerderijen met bijzondere na men. In deze serie worden ze verklaard. Duivendijke donderdag 3 maart 2011 HUISNAAM IIIHIli'IWiailBlllllllflIIII li h I I Op de witte paal voor. het huis van Jos van Ast uit Brouwershaven staat niet alleen huisnaam Steene Pae- Ie, maar ook de namen Duivendijke en Brouwershaven. Het is een replica van een grenspaal die vroeger tussen deze twee voormalige gemeenten stond. door Marijke Vael Het is maar één letter ver schil. Tegenwoordig woont niet )oos, maar los van Ast in het witte pand naast de grote loodsen voor jachtwinterberging aan de Oude Schouwsedijk in Brouwershaven. Ook het huis ziet er bijna net zo uit als op een grote zwart/wit luchtfoto uit de jaren veertig, die de oom van Jos en voormalige be woner van het pand, Philip van Ast, zuinig bewaarde. Maar rondom het pand is alles an ders. De mestpit naast de hoeve werd een tuin. De langwerpige 'juuntente' (waar uien werden op geslagen) en de silo voor bieten blad zijn vervangen door een schuur en loodsen. En op de voor malige akkers rondom de boerde rij verrezen de Brouwse nieuw bouwwijken de Roos en de Lelie. Wat bleef is de grenspaal. Een smalle, witte steen waarop de woorden staan waarmee de bewo ners van de hoeve vroeger werden aangeduid in de Smalstad. „Wan neer ze het over mijn vader had den zeiden oud-Brouwenaren: 'Dat is Joos van de Steene Paele'," lacht Philip van Ast. Hoewel hij het imago heeft een 'echte Brouwenaar' te zijn werd de voormalige wethouder niet in Brouwershaven geboren. Zijn wieg stond in de boerderij van zijn ouders aan het Jonkers- dijkje, tegenwoordig Oude Schouwsedijk. „Maar die stond 73 jaar geleden niet op Brouws grond gebied maar op dat van de gemeen te Duivendijke." De grenspaal nabij de voorgevel van het pand, die daarvan getuigt, stond tot de gemeentelijke herin deling van 1961 een paar honderd meter verderop „De paal gaf de scheiding aan tus sen de gemeenten Brouwershaven en Duivendijke." Die grens werd eveneens gemarkeerd door het Jon kersdijkje, de smalle, onverharde weg omzoomd door wilgen en struiken, waaraan de hoeve lag. „Het weggetje lag parallel aan de huidige Zuidernieuwlandweg, maar werd vanwege de herverkave ling na de watersnoodramp terug gebracht tot landbouwgrond," we ten Philip en Jos van Ast. Waarschijnlijk is de oorspronkelij ke grenspaal toen verdwenen in de sloot naast het Jonkersdijkje, die werd gedempt. Maar de paal keer de terug in de vorm van een repli ca. „Bij ons zilveren bruiloftsfeest in 1988 kwam Sam van de Velde er mee aan." De Brouwse schilder werd daartoe geïnspireerd omdat Philip van Ast de naam Steene Pae le vaak gebruikte om zijn geboorte- pand aan te duiden, waarin hij tot 1975 woonde met zijn vrouw Dien Van Ast-van der Schelde. Philip: „Wanneer we na een avondje uit naar huis wilden, zei den we tegen elkaar: 'Kom op, we gaan naar de Steene Paele.' Dien en ik vonden de grenspaal een zeer origineel cadeau waar we erg blij mee waren." Ook nadat het stel in 1995 hun nieuwe huis betrok, dat zij op een steenworp afstand van de Steene Paele lieten bouwen, behield de grenspaal zijn plek aan de voorzij de van de hoeve, die Philips vader Joost van Ast in 1928 liet bouwen. „Mijn vader was de zoon van een palingvisser uit Zonnemaire en wilde boer worden. Hij trouwde met de Brouwse boerendochter, Adriana van de Velde." Hun klein zoon, Jos van Ast (47), die sinds 1997 in de hoeve woont, liet huis en tuin grondig moderniseren. Hij overwoog daarbij geen mo ment om de grenspaal te verplaat sen of weg te doen. Jos: „Het is een stukje geschiede nis dat we koesteren. Niet alleen fa miliegeschiedenis, maar ook ge schiedenis van Brouwershaven en Duivendijke." door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Stichting Zeeuwse Wereldvrouwen houdt dit jaar geen uitbundig feest rond 8 maart, de Internationale Vrouwendag. Tij dens de viering vorig jaar zaterdag 6 maart vond in Zierikzee het ge welddadige drama plaats in het ge zin van de Irakese Amira, trouwe bezoekster van De Wereldvrou wen. Om die reden is besloten dit jaar geen feest te organiseren. De Wereldvrouwen besteden wel tijdens hun reguliere bijeenkomst woensdag 9 maart aandacht aan In ternationale Vrouwendag. Het the ma van de wekelijkse inloopactivi teit is dan: "Verander de wereld, in vesteer in vrouwen'. Het is een slo gan van het Vrouwenfonds Mama Cash, dat overal projecten steunt van vrouwen die opkomen voor hun rechten. Tevens is besloten het beeldje Neeltje Spijker, de Emancipatie Award die jaarlijks wordt uitgereikt, dit jaar te verhui zen naar het nieuwe onderkomen van de Zeeuwse Wereldvrouwen in het Ondernemersatelier aan het Calandpein 1 in Zierikzee. De bijeenkomst wordt gehouden van 14.00 tot 16.00 uur. Meer info over activiteiten: www.zeeuwsewe- reldvrouwen.nl of mail: info@zeeuwsewereldvrouwen.nl. DEN HAAG - Een 66-jarige man uit Sommelsdijk, die februari vorig jaar door dé Rotterdamse recht bank is veroordeeld voor verre gaande ontucht met een volwas sen man, is gisteren in hoger be roep door het Haagse gerechtshof opnieuw veroordeeld, zij het in mildere vorm. Hij kreeg 100 uur werkstraf en drie maanden voorwaardelijke cel straf opgelegd. Die sanctie viel veel lager uit dan de 240 uur werkstraf en zes maanden voorwaardelijke celstraf die de rechtbank eerder op legde. Dat was omdat de man van onderdelen van de aanklacht was vrijgesproken. Toch bleef over dat de Sommelsdijker het labiele en depressieve slachtoffer seksueel misbruikte volgens het hof Het slachtoffer woonde in bij verdach te en diens echtgenote die hij via de kerk kende. Hij kon niet goed voor zichzelf zorgen na zijn schei ding. De verdachte gaf bij de poli tie toe dat hij seks had met zijn toenmalige beschermeling, 'voor twintig procent tegen diens zin'. Maar tijdens de behandeling van het door hem ingestelde hoger be- roep dat twee weken geleden dien de, hield de Sommelsdijker het er op dat de seks altijd met volledige instemming van het slachtoffer had plaatsgevonden. MIDDELBURG - Wie was Georg Markgraf? Tijdens zijn lezing bij de volkssterrenwacht Philippus Lansbergen geeft Huib Zuider vaart vrijdag 4 maart het uitgebrei de antwoord op deze vraag. Georg Markgraf (Liebstadt, 20 september 1610 - Loeanda, 1644) was een jon ge Duits wetenschapper met ken nis van cartografie, botanie, zoölo gie, astronomie en meteorologie. Hij stichtte in Recife (1638 of 1640) het eerste sterrenkundig ob- servatorium van Zuid-AmerikaJ om een zonsverduistering te obserj veren. De lezing is bij volkssterreg wacht in Middelburg, aanvgj 20.00 uur, toegang gratis. Jos van Ast (rechts) en zijn oom Philip van Ast bij de grenspaal. foto Izaak Verkeste

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 48