Drent neemt initiatief werkgroep Dorpsraad ondergraaft raadsvoorstel 261 Streekpad leidt langeafstandswandelaar langs Nationaal Park Oosterschelde OOSTERSCHELDEPAD Markering, onderhoud en verbetering aansluitingen vereisen permanent aandacht donderdag 3 maart 2011 Wandelen langs de Oosterschelde bij Colijnsplaat. MMiiiM Bij de Vliedberg in Zierikzee weten wandelaars zich bekeken door koeien. door Ali Pankow Het is een geweldig pad dat je als wandelaar echt de Zeeuwse sfeer laat beleven en met mooie pleisterplaatsen, zoals de Plompe Toren bij Burghsluis, laat kennis maken", zegt wandelfanaat Nico Visser uit Schoonloo. Hij heeft het initiatief genomen tot op richting van een werkgroep voor het Oosterscheldepad, want marke ring, onderhoud en verbetering van de aansluitingen vereisen vol gens hem permanente aandacht. Een Drent die zich bekommert om een Zeeuwse wandelroute rond de Oosterschelde. Hoe komt dat zo? „Ik ben hier in mijn eigen provincie coördinator van het Ni- von voor het Drenthepad. Mijn zoon Chris woont in Ouwerkerk en zodoende komen wij minstens één keer per maand wel in Zee land. „Als wandelliefhebber ken ik ik grote delen van het Oosterschel depad en het viel mij op dat deze route geen eigen werkgroep heeft, zoals de meeste andere landelijke streekwandelpaden wel hebben", vertelt Visser. Nivon staat voor Nederlands Insti tuut voor Volksontwikkeling en Natuurvriendenwerk. Een hele mond vol, maar het doel is kort ge zegd mensen in de natuur bij el kaar te brengen. Visser brengt die doelstelling graag in praktijk en heeft nu dan ook het voortouw ge nomen tot oprichting van de werk groep Oosterscheldepad. „Ik heb tien mensen bij elkaar en we hou den zaterdag 12 maart een eerste bijeenkomst om kennis te maken en taken te verdelen. De deelne mers komen uit de directe omge ving, maar ook uit Roosendaal en Bergen op Zoom", zegt Visser. De bijeenkomst wordt gehouden in Café De Barbier in Ouwerkerk. Daar zullen de 36 etappes van het 196 km lange Oosterscheldewan- delpad worden verdeeld onder de werkgroepleden. Ieder krijgt zijn eigen traject om oog op te hou den. Vertoont de geel/rode marke- Werkgroep Nico Visser uit Schoonloo acht het als NIVON-coördinator hoog tijd voor een werkgroep voor het Oos terscheldepad. Met medewerking van zijn zoon Chris Visser uit Ouwerkerk heeft hij tien mensen bereid gevonden in die werkgroep mee te doen. De oprichtingsbijeenkomst wordt zaterdag 12 maart gehouden in Café De Barbier in Ouwerkerk. Taken van de werkgroep zijn: on derhoud van de route, verbeteren van de markeringen en overleg met instanties over eventuele aan passingen van dit streekpad. ring hiaten bijvoorbeeld en hoe kan dat het beste en het snelste worden verbeterd om te voorko men dat mensen de weg kwijt ra ken op het Oosterscheldepad? Volgens Visser is dat een kwestie van rood/gele stickers plakken of paaltjes slaan en rode en gele kop jes erop verven. Iets meer geduld vergt meestal overleg met instanties om de route van een streekwandelpad wat aan te passen. „Soms is daar behoefte aan om bijvoorbeeld een etappe te laten aansluiten op een overnach- tingsplek of op een halte van het openbaar vervoer", zegt Visser. Hij weet dat het Oosterscheldepad op dat punt wel wat verbetering be hoeft. Anderzijds maakt hij de kanttekening dat de meeste lange afstandwandelaars een beetje avon tuur niet schuwen. „Zo kan het ge beuren dat je na een dag wandelen terecht komt in een plaatselijk ho- reca-etablissement waar een dorps bewoner je spontaan een lift aan biedt naar het eerstvolgende sta tion of opstapplaats. Dat heeft ook z'n charme." Minder leuk is het echter als je bijvoorbeeld op de Ruigendijk bij Scherpenisse 's zo mers met je handen omhoog moet lopen om niet onder de jeuk van brandnetels en krassen van distels te komen zitten, zoals een wandelaar vorig jaar moest consta teren. „Daar ligt dan een taak voor een werkgroeplid om beter snoeien te bepleiten", zegt Visser. Het streekpad laat wandelaars een specifieke Zeeuwse sfeer beleven. Langeafstandwandelpaden, zogeheten LAW's, in Neder land zijn rood-wit gemar keerd. De bekendste route is het Pieterpad tussen Pieterburen in Groningen tot de Sint Pietersberg in Maastricht. Deze route is met jaarlijks 40.000 a 50.000 wande laars zeer in trek. „Zo druk is het niet op het Ooster scheldepad, maar dat is dan ook een streekpad. Toch biedt deze rou te langs Nationaal Park Ooster schelde aantrekkelijke tochten langs het water, de inlagen en de polders", zegt NIVON-coördinator Nico Visser. Volgens hem weten circa drie- tot vierduizend wande laars jaarlijks dit traject te vinden. Aanleiding genoeg om het goed te onderhouden en waar mogelijk aantrekkelijker te maken, vindt Vis ser. Het Oosterscheldepad werd op 4 augustus 2003 als vijftiende streekpad in Nederland officieel in gebruik genomen. Het is 196 kilo meter lang en telt 36 etappes. De rood-gele markering ontbreekt in middels op veel plekken. Op meer dere punten blijkt er behoefte aan onderhoud. Als begin voor het pad geldt het station Kruiningen-Yerseke. Vanaf daar voert de route via Yerseke, Wemeldinge, Goes en Wolphaarts- dijk naar Zandkreekdam. Op Noord-Beveland gaat het pad via Colijnsplaat en Wissenkerke naar de Oosterscheldekering. Op Schou- wen-Duiveland gaat de route via Burghsluis en Zierikzee naar Brui- nisse. Hier moet het veer naar An na Jacobapolder (als het vaart) de wandelaar verder brengen. Het pad loopt vooral over verharde we gen, fietspaden en dijklichamen. „Vanaf de dijken heb je prachtige uitzichten op schorren en slikken. De stukken door de polder zijn erg afwisselend", luidt een reactie van een enthousiaste wandelaar. Door de rechtbank Middel burg, sector kanton, locatie Middelburg, is bij beschik king van 24 februari 2011, Maria Wilhelmina Flikweert, geboren te Nieuwerkerk op 27 juli 1958 en wonende te (4462 TT) Goes, aan de Beukenstraat 2-15, onder curatele gesteld, met benoe ming van Cornelia Flikweert en Daniël Jacobus Viergever, echtgenoten, beiden wonen de te (4321 TW) Kerkwerve, gemeente Schouwen-Duive- land, aan de Tellersweg nr. 11benoemd tot curatoren. door Melita Lanting SCHARENDIJKE - Het maakt finan cieel niet veel uit welk tracé de ge meente Schouwen-Duiveland kiest voor de nieuwe rondweg. Tot die conclusie komt de dorpsraad Scharendijke na bestudering van het raadsvoorstel over de rondweg. Daarmee komt de dorpsraad tot een heel andere slotsom dan het college van B en W. Het college schrijft in het voorstel aan de gemeenteraad dat de voor keursroute van het dorp en de ge meenteraad (het zogenoemde wa-- terlooptracé) ongeveer 800.000 eu ro duurder is dat de route die pal langs de kern loopt. Deze acht ton meerkosten komt voor rekening van de gemeente en daarom kiest het college voor de variant pal langs het dorp. In een notitie die naar het college en de gemeenteraad is gestuurd, plaats dorpsraadvoorzitter Her man Bomer kanttekeningen bij de berekening. „Ze zijn voor de kos tenraming uitgegaan van een' schetsje uit het raadsvoorstel. Dat is een kleine tekening op een A-4je. Zoveel meter hier, zoveel meter daar, bekeken met een li niaaltje erbij vertelde de ambte naar tijdens het gesprek wat wij hierover hadden met de wethou der." De dorpsraad heeft voor de eigen berekening een grote, gede tailleerde tekening gebruikt. „Die we daar maar hebben achtergela ten". Uit deze tekeningen blijkt dat het waterlooptracé 200 meter langer is dan het tracé waar het col lege nu voor kiest. Volgens Bomer is het onmogelijk dat dit lengtever schil het grote bedrag aan meerkos ten met zich meebrengt. Hij wijst er op dat met verschillen de prijspeilen wordt gewerkt. De kosten voor het waterlooptracé is berekend aan de hand van het hui dige prijspeil. De berekening van de voorkeursroute van het college is gemaakt in 2006 en het prijspeil is niet aangepast. Bovendien zijn niet alle kosten inzichtelijk ge maakt. Bomer zegt nadrukkelijk 'niet uit te zijn op oorlog' met de gemeen te maar dit voorstel is wel 'een be lediging naar de dorpsgemeen schap'. Wethouder Wim Stouten (des tijds als raadslid groot voorstander van het waterlooptracé) houdt zich op de vlakte als hem om een reactie wordt gevraagd. „Wij heb ben inzichtelijk gemaakt hoe het zit met de kosten maar we hebben het niet tot op de euro uitgere kend", zegt Stouten. Hij zegt nog wel naar de stukken van de dorps raad te willen kijken maar vindt vooral dat de gemeenteraad nu aan zet is. „Het loopt nu al zo lang, er moet wat gebeuren." Sinds 1989 wordt gesproken overJ een rondweg rond Scharendijlj om het dorp te ontlasten van J doorgaande verkeer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 46