2 zeelan Kapseizen viskotter IQ Heel triest, drie mannen uit één familie Huishoudens in Zeeland zaten vorig jaar 26 minuten zonder stroom Happy meal PZC donderdag De kans dat de drie opvarenden van de Nieuwpoort 28 nog in leven zijn, is klein. De zoekactie is gisteren gestaakt. krant 8 weken voor 24 euro! 2| donderdag 3 maart 2011 8$8SSSS2S88ÏS8a8SïïS door Willem van Dam TUSSEN HOOP EN VREES Nooit zou ik nog één voet bij een McDo nalds binnenzetten. Wel eens in zo'n spon zig broodje gehapt waartussen zich een lapje geplet vlees ge drenkt in rode smurrie bevindt? Dat doe ik dus nóóit meer, nam ik me ooit heilig voor. Maar ja, je wordt ouder, je krijgt kinderen. Met twee van mijn dochters die destijds nog in de pu berleeftijd verkeerden, gingen we jaren later op vakantie, ergens in de Vendee. De zon scheen gul, we maakten leuke uitstapjes - kort om, het was zo'n vakantie die een feestelijke afsluiting verdiende. „Pa", riepen de meiden, „zullen we vanavond gezellig met z'n allen uit eten gaan?" „Fijn plan", zei ik, „en dan mogen jullie beslis sen waar." „Bij McDonalds", rie pen ze enthousiast." Nog voordat ik een woord van protest had kun nen laten horen, renden ze glun derend naar de auto. Daar gingen we, op zoek naar een McDonalds. Nou is de hele wereld vergeven van die hamburgerhokken, maar in de Vendee waren ze nauwelijks COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed^ T: 076-531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 te vinden. Uren reden we, tot er eindelijk zo'n paal met een rood-gele M opdook. „Daar", rie pen de meiden enthousiast. We draaiden het parkeerterrein op en jawel hoor: 'fermé'. Tegen tienen 's avonds bereikten we hongerig weer onze camping, waar we in onze tent gelukkig nog een oud stokbroodje en een half potje pin dakaas aantroffen „Nooit meer naar een McDonalds", beloofde ik mezelf opnieuw. Maar ja, je wordt nóg ouder, en je wordt opa. „Opa", keek kleindoch ter Fay me van de week aan, „zul len we samen naar de McDonalds gaan?" En daar zaten we: beiden achter een happy meal. „Lekker hé, opa", zei ze, en ze zoog stralend haar limonade door een rietje naar binnen. „Het was leuk hè, opa?", vroeg ze toen we samen naar buiten liepen. „Hartstikke leuk, meid", knikte ik. Ik heb nóg drie kleinkinderen in de McDonaldsleeftijd. Volgende week ga ik met Wolf, daarna met Luca en dan met Emma. Nog drie happy meals te gaan.-Niet te vreten. Maar ik verheug me er zeer op. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw tóestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl door Harmen van der Werf Vlak voor de Nieuwpoort 28 omsloeg, had Jan Ma rijs van de Arnemuiden 22 nog contact met zijn collega Christiaan de Ridder. „Hij vertelde dat hij naar de machineka mer moest", vertelt Jans vader Blaas Marijs woensdag, „en daarna zag Jan dat de echo van de Nieuw poort 28 van het radarscherm ver dween. Kort daarop kwam de noodmelding. Jan heeft direct zijn netten gehaald en is naar de door Theo Gieie ARNEMUIDEN - Op de hoek van de Zuidwal en de Nieuwlandseweg praat een groepje oudere mannen over het droevige nieuws dat Arne muiden woensdagmorgen heeft bereikt„Heel triest. Drie mannen uit één familie. Dat komt heel .hard aan", zegt een van de Arne- muidenaren. Hij heeft bij de fami lie in de buurt gewoond toen twee broers nog kleine jongens waren. Al verdienen tegenwoordig verre weg de meeste mensen de kost door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Zeeuwse huishou dens hadden in 2010 gemiddeld 26 minuten geen stroom en 35 secon den geen gas. Dat blijkt uit cijfers van Delta Net werkbedrijf Volgens DNWB was er in 2010 gemiddeld 26,3 minuten geen elektriciteit als gevolg van sto ringen in het elektriciteitsnet. Dat is tien minuten meer dan in 2009. Toen was er gemiddeld r6,4 minu ten geen stroom. De belangrijkste oorzaak van stroomonderbrekin- gen is volgens het netwerkbedrijf nog steeds graafwerk. Gasstoringen deden zich in het al Nieuwpoort 28 gevaren. Die lag al ondersteboven." Rond die tijd, kwart voor negen dinsdagavond, kreeg Matthijs van der Ploeg van garnalen- en schel- penbedrijf De Rousant in het Gro ningse Zoutkamp telefoon. Uit Bel gië. 'Of zijn schip, de Nieuwpoort 28, op zee was?', wilde de kust wacht weten. Van der Ploeg kon dat slechts bevestigen. Hij ver moedde al het ergste. „Het is droe vig, dubbeldroevig. Eind 2010 zijn drie opvarenden van een schelpen zuiger van ons omgekomen noor- aan de wal, iedereen in Aremui- den praat over het lot van de vis sers en hun familie. Een eindje ver derop, in het stembureau in vereni gingsgebouw De Arne, is het lot van de bemanning van de N-28 het gesprek van de dag. Mensen die hun stem uit komen brengen vragen of er nog nieuws is. Of de vissers al gevonden zijn. Peter Rotte hoorde al rond acht uur 's morgens van het ongeval. Hij woont tegenover de vader van de twee broers Christiaan en Mark de Ridder, die sinds dinsdagavond gemeen vorig jaar nauwelijks voor. Huishoudens zaten vorig jaar ge middeld 35 seconden zonder gas. Een jaar eerder was dat nog 44 se conden. Zeeuwen hadden vorig jaar duidelijk minder last van stroomstoringen dan gezinnen in de rest van het land. Nederlandse huishoudens zaten vórig jaar ge middeld 34 minuten zonder stroom, blijkt uit onderzoek van adviesbedrijf Kema dat is uitge voerd op verzpek van Netbeheer Nederland. Volgens de onderzoekers lag de ge middelde duur van een scoring in 2oro zo'n 4 minuten hoger dan het gemiddelde van de afgelopen delijk van Ameland." Naar de oor zaak van het kapseizen van de Nieuwpoort 28 kan Van der Ploeg slechts gissen. Hij nam de kotter in 2002 over, na een faillissement. „Het is een rede lijk stabiel scheepje. De kotter is tij dens het vissen ook nergens ach ter blijven haken, want het dreef nog vrij rond. Het moet heel snel gebeurd zijn." Met de Nieuwpoort 28 wordt gewoonlijk op garnalen gevist. „Om de winter door te ko men", vertelt Van der Ploeg, „werd op tong gevist. Daarvoor worden vermist worden nadat hun kotter voor de kust van Duinkerke was omgeslagen. Rotte is een van de drie mensen die het stembureau bemannen. „De broers komen uit een groot gezin", weet hij. „Ieder een begint erover", vult zijn colle ga van het stembureau Ans de Nooijer aan. De eerste berichten waren nog erg verwarrend. Eerst ging het verhaal dat een derde broer aan boord zou zijn. Maar het bleek om een familielid uit Oost-Souburg te gaan. Zelfs voor een vissersdorp als Ar nemuiden is het vergaan van een schip met de volledige bemanning uitzonderlijk. Op de oude begraaf plaats staat nog een monument voor de vijf Arnemuidse vissers die in 1924 verdronken. „Natuur lijk zijn er altijd ongelukken aan boord, zoals met die bom een paar jaar geleden, en kan er iemand overboord slaan, maar een onge luk als dit kan ik mij de afgelopen twintig, dertig jaar niet herinne ren", zegt Lieven Kusse. Hij is zelf een jaar of dertig visserman ge weest en weet veel van de visserij historie. De burgemeesters van Middelburg en Vlissingen en de commissaris van de koningin hebben hun me deleven betuigd aan de getroffen families. vijf jaar. Ter vergelijking: het ge middelde Zweedse huishouden moet het jaarlijks vijf uur zonder stroom stellen. Dat de storingsduur in Nederland toenam, is volgens de onderzoe kers onder meer te wijten aan het ongebruikelijk hoge aantal 'grote storingen', die samen verantwoor delijk zijn voor zeker 7 van de 34 minuten storing. Gemiddeld vin den jaarlijks één of twee zeer grote storingen plaats; in 2010 gebeurde dit zes keer. In totaal vonden er ruim 20.424 stroomonderbrekin- gen plaats, terwijl dit aantal de af gelopen vijf jaar gemiddeld op 18.809 lag. Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 8 weken voor 24,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P8) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilbprg. Bellen kan ook: 088-013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening 0e PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan. 'bU*. -jsnmennceSTitifissómo 'etWTKveW%va*rs -m te&S.I Het vissersmonument op de begraafplaats in Arnemuiden. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2