Werkgroep voor Zeeuwse wandelroute 28 Streekpad leidt langeafstandwandelaar langs Nationaal Park Oosterschelde OOSTERSCHELDEPAD Markering, onderhoud en verbetering aansluitingen vereisen permanent aandacht Werkgroep donderdag 3 maart 2011 door Ali Pankow Het is een geweldig pad dat je als wandelaar echt de Zeeuwse sfeer laat beleven en met mooie pleisterplaatsen, zoals de Pompe Toren bij Burghsluis, laat kennis maken", zegt wandelfanaat Nico Visser uit Schoonloo, Hij heeft het initiatief genomen tot op richting van een werkgroep rond het Oosterscheldepad, want marke ring, onderhoud en verbetering van de aansluitingen vereisen vol gens hem permanent aandacht. Een Drent die zich bekommert om een Zeeuwse wandelroute rond de Oosterschelde? „Ik ben in mijn eigen provincie coördinator van het Nivon voor het Drente pad. Mijn zoon Chris woont in Ou werkerk en zodoende komen wij minstens één keer per maand wel in Zeeland. „Als wandelliefhebber ken ik grote delen van het Ooster scheldepad en het viel mij op dat deze route geen eigen werkgroep heeft, de meeste andere landelijke streekwandelpaden wel." Nivon staat voor Nederlands Insti tuut voor Volksontwikkeling en Natuurvriendenwerk. Het doel is kort gezegd mensen in de natuur bij elkaar te brengen. Visser brengt die doelstelling graag in praktijk en heeft nu dan ook het voortouw genomen tot oprichting van de werkgroep Oosterscheldepad. „Ik heb tien mensen bij elkaar en we houden zaterdag 12 maart een eer ste bijeenkomst om kennis te ma ken en taken te verdelen. De deel nemers komen uit de direkcte om geving, maar ook uit Roosendaal en Bergen op Zoom." De bijeenkomst wordt gehouden in Café De Barbier in Ouwerkerk. Daar zullen de 36 etappes van het 196 km lange Oosterscheldewan- delpad worden verdeeld onder de werkgroepleden. Ieder krijgt zijn eigen traject om oog op te hou den. Vertoont de geel/rode marke ring hiaten bijvoorbeeld en hoe kan dat het beste en het snelste worden verbeterd om te voorko men dat mensen de weg kwijt ra ken op het Oosterscheldepad? Volgens Visser is dat een kwestie van rood/gele stickers plakken of paaltjes slaan en rode en gele kop jes erop verven. Iets meer geduld vergt meestal overleg met instanties om de route van een streekwandelpad wat aan Wandelen langs de vloedlijn bij Colijnsplaat. Langeafstandwandelpaden, zogeheten LAW's, in Neder land zijn rood-wit gemar keerd. De bekendste route is het Pieterpad tussen Pieterburen in Groningen tot de Sint Pietersberg in Maastricht. Deze route is met jaarlijks 40.000 a 50.000 wande laars zeer in trek. „Zo druk is het niet op het Ooster scheldepad, maar dat is dan ook een streekpad. Toch biedt deze rou te langs Nationaal Park Ooster schelde aantrekkelijke tochten langs het water, de inlagen en de polders", zegt NIVON- coördina tor Nico Visser. Volgens hem we ten circa 3.000 a 4.000 wandelaars jaarlijks dit traject te vinden. Aan leiding genoeg om het goed te on derhouden en waar mogelijk aan trekkelijker te maken, vindt Visser. Het Oosterscheldepad werd op 4 augustus 2003 als vijftiende streek pad in Nederland officieel in ge bruik genomen. Het is 196 km lang en telt 36 etappes. De rood-ge- le markering ontbreekt inmiddels op veel plekken. Op meerdere pun ten blijkt er behoefte aan onder houd. Als begin voor het pad geldt het station Kruiningen-Yerseke. Vanaf daar voert de route via Yerseke, Wemeldinge, Goes en Wolphaarts- dijk naar Zandkreekdam. Op Noord-Beveland gaat het pad via Colijnsplaat en Wissenkerke naar de Oosterscheldekering. Daar Op Schouwen-Duiveland gaat de rou te via Burghsluis en Zierikzee naar Bruinisse. Hier moet het veer naar Anna Jacobapolder de wandelaar verder brengen. Het pad loopt vooral over verharde wegen, fiets paden en dijklichamen. „Vanaf de dijken heb je prachtige uitzichten op schorren en slikken. De stukken door de polder zijn erg afwisselend", luidt een reactie van een enthousiaste wandelaar. Het Oosterscheldepad laat het publiek onder meer kennis maken met bijzondere pleisterplaatsen als De Plompe Toren bij Burghsluis. foto's Dirk-Jan Gjeltema te passen. „Soms is daar behoefte aan om bijvoorbeeld een etappe te laten aansluiten op een overnach- tingsplek of op een halte van het openbaar vervoer", zegt Visser. Hij weet dat het Oosterscheldepad op dat punt wel wat verbetering be hoeft. Anderszijds maakt hij de kanttekening dat de meeste lange afstandwandelaars een beetje avon tuur niet schuwen. „Zo kan het ge beuren dat je na een dag wandelen terecht komt in een plaatselijk ho- reca-etablissement waar een dorps bewoner je spontaan een lift aan biedt naar het eerstvolgende sta tion of opstapplaats. Dat heeft ook z'n charme." Minder leuk is het echter als je bijvoorbeeld op de Ruigendijk bij Scherpenisse 's zo mers met je handen omhoog moet lopen om niet onder de jeuk van brandnetels en krassen van distels te komen zitten, zoals een wandelaar vorig jaar moest consta teren. Visser: „Daar ligt dan een taak voor een werkgroeplid om be ter snoeien te bepleiten." 9 Nico Visser uit Schoonloo acht het als NIVON-coördinator hoog tijd voor een werkgroep Oosterschel depad. Met hulp van zijn zoon Chris Visser uit Ouwerkerk heeft hij tien mensen bereid gevonden in die werkgroep mee te doen. 9 Dë oprichtingsbijeenkomst wordt zaterdag 12 maart gehouden in Café De Barbier in Ouwerkerk. Taken: onderhoud van de route, verbeteren van de markeringen, overleg met instanties over even tuele aanpassingen van dit pad. Natur* sooo-gvfbird Oost«j'scBiHe<.<-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 28