geld werk 119 Mijn lijfrente valt vrij wat nu? Help, mijn vrouw zit tegen een burn-out aan HMMM... MISSCHIEN WORDT 1 HET LANGZAAM TIJD I VOOR DE UITKERING I VAN UW LIJFRENTE de werkvloer donderdag 3 maart 2011 Ooit sloot je een lijfrentepolis af en betaalde elke maand netjes de inleg. Dan valt de lijfrente vrij en is het leuk te bedenken wat je met dit ap peltje voor de dorst gaat doen. Maar wie optimaal wil profiteren van zijn lijfrente, heeft meer aan zijn hoofd. Eerst de basis: een lijfrenteverzeke ring, of lijfrentepolis, is een levens verzekering bedoeld als aanvulling op de AOW of het pensioen. De ver zekerde stort in termijnen een bedrag in een potje van een verzekeringsmaatschappij of bank. Wanneer de lijfrente de uitkerings datum bereikt, koopt hij met het opgebouw de kapitaal een lijfrente. Shoppen is slim want het is niet verplicht de lijfrente te la ten uitkeren bij de bank of verzekeraar waar de opbouw heeft plaatsgevonden. Bij een le venslange lijfrente eindigt de periodieke uit kering als de verzekerde overlijdt; bij tijdelij ke lijfrente op een vooraf bepaalde eind datum, of eerder in geval van overlijden. Aantrekkelijk aan lijfrente is dat de premies aftrekbaar zijn van de inkomstenbelasting. De uitkering is wél belast. Het fiscale voor deel komt doordat het inkomen meestal kleiner (en dus minder belast wordt) wordt na pensionering. Voor ondernemers is dit een interessante manier om pensioen op te bouwen. Voor werknemers is de belastingaf trek beperkt tot het pensioentekort. Het is mogelijk om uitbetaling van de polis uit te stellen. Om optimaal van de lijfrente polis te profiteren, is het belangrijk het mo ment van uitkeren goed te kiezen. Hoe flexi bel de verzekerde.hierin is, hangt onder meer af van het moment dat de polis is afge sloten. Dateert de polis van vóór januari 1992, dan kan hij deze op ieder moment na de expiratiedatum laten uitkeren. De uitke ring van een polis van na 1992 moet over mi nimaal 5 jaar worden uitgespreid en mag maximaal worden uitgesteld tot het jaar waarin de verzekerde 70 wordt. Vanaf 1 ja nuari 2006 is de overbruggingslijfrente, de tijdelijke uitkering die ingaat voor je 65e en uitkeert tot aan de pensioendatum, afge schaft. Wanneer je daarna lijfrentepremies hebt betaald, kan je de waarde die daaruit voortkomt niet gebruiken om eerder te stop pen met werken. Het tijdstip van uitkeren is belangrijk omdat de rentestand van invloed is op de uitke ring, tenzij de verzekerde een zogeheten zui vere lijfrente heeft afgesloten die uitgaat van een vast uitkeringsbedrag. Dit komt echter maar weinig voor. Hoe hoger de rentestand, des te hoger de uitkering die je voor dezelf de koopsom kunt aankopen. „Momenteel staat de rente vreselijk laag. Het is dus geen gunstig moment om je lijfrente te laten uit keren", stelt directeur Noach van Beusekom van de landelijke adviesketen Pensioendesk. Wanneer dan wel? „Daar zijn de meningen over verdeeld. Sommige economen zeggen dat er licht aan de horizon gloort, anderen stellen dat de lage rentestand nog jaren kan duren. En je kunt het uitkeren van de polis niet eeuwig uitstellen. De rente staat al twee jaar lang laag", aldus Van Beusekom. Een spoedcursus financiële economie lijkt geen overbodige luxe bij het uitkeren van een lijf rentepolis. De verzekerde zal ook in de fiscale aspecten van de uitkering moeten duiken. Het tijd stip en de wijze van uitkeren, tijdelijk of le venslang, is van invloed op de belasting die de verzekerde moet betalen. „Let er goed op in welke belastingschijf de uitkering terecht komt", tipt Van Beusekom. Het spreiden van de uitkering kan in dat kader verstandig zijn. „Maar let op: er is geen garantie dat fis cale voordelen blijven voortbestaan", waar schuwt woordvoerder Yvon Rooth van de Van Bruggen Adviesgroep. Tot slot speelt ook de gezondheid van de verzekerde mee bij het bepalen van het mo ment en voor de wijze van uitkeren. Cru ge zegd: als je door een slechte gezondheid het risico loopt vroegtijdig te overlijden dan is het niet slim om te wachten met de uitke ring van de lijfrente. Ook is het in dat geval verstandiger te kiezen voor een tijdelijke in plaats van een levenslange uitkering. reageren7geld@wegener.ni door Irene van den Berg illustratie Ruben L. Oppenheimer In deze rubriek worden concrete vragen van de werkvloer beant woord. Mijn vrouw heeft een drukke periode op het werk achter de rug. Ze heeft mensen moeten ontslaan en zit daarmee. Ik ben bang dat ze straks overspannen thuis zit. Moet ik ingrijpen? Z. door Nynke Smedeman Beste Z., Lief dat je je vrouw zo goed in de gaten houdt. Als het goed is, kent niemand haar beter dan jij. De meeste banen, zeker die van leiding gevenden, vergen bij tijd en wijle een tandje meer. Zeker in crisistijden wordt meer van mensen gevraagd. Daar is niets mis mee, als ie mand daarna de gelegenheid krijgt de batterij weer op te laten. En natuurlijk moeten 60-urige werkweken niet al te lang duren. Heb je haar zelf al gevraagd hoe het met haar gaat? En dan bedoel ik niet het 'hallo schat, fijn dat je thuis bent, hoe was je dag?', maar écht ge vraagd hoe het is? Mensen weten zelf vaak het beste hoe het met ze gaat. Het is goed mogelijk dat ze het weliswaar heel druk heeft, maar dat ze he t helemaal niet erg vindt en er best van geniet. Hoe gaat het in het weekeinde? Op vrijdaga vond moe zijn van het werk is normaal, maar als ze het hele weekeinde als een zoutzak in de hoek hangt, is er iets niet goed. Je zou eens kunnen voorstellen er samen lek ker tussenuit te gaan. Een weekendje weg, naar een leuk hotel bijvoorbeeld. Dat zet dingen weer in perspectief en kan heel verhelderende gesprekken of inzichten opleveren. Ga niet met de botte bijl op pad. Dus niet: ik wil dat je een week thuisblijft. Die extra druk kan net te veel zijn, beter is het haar zelf op die ideeën te laten komen. Niet iedereen geeft graag toe dat hij zijn werk niet meer aankan of leuk vindt. Bied haar de gelegenheid zelf met het verhaal te komen, als zij eraan toe is. Vergis je ook niet in hoeverre je vrouw thuis kan verschillen van de manager die ze op haar werk is. Juist door zich thuis te laten gaan - je schrijft niet wat ze doet. maar ik denk aan een kort lontje of zich juist terugtrekken - kan ze de kantoorjungle weer aan. Thuis kan ze kwets baar zijn, op haar werk is dat minder handig Laat haar in ieder geval weten dat je er voor haar bent en dat je haar steunt. Haar aan de ha ren naar een psycholoog sturen, kan altijd nog als je het écht niet meer weet. Succes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 19