i8|mei brieven donderdag 3 maart 2011 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Grondwaterstand De hoge grondwaterstand en over last in de wijk Oosterscheldelaan in Haamstede zou niet te voorko men zijn. Dat kan natuurlijk wel, indien men met een brede afwate- ringssloot de wijk scheidt van het natuurgebied. Het waterpeil kan dan worden gereguleerd door de sloot te voorzien van stuwen. Enigszins vergelijkbaar met de weeffout bij de aanleg van de Noordoostpolder in de jaren veer tig; deze zit immers vast aan het oude land. Bij de aanleg van Flevo land herstelde men dit door de aan leg van het Veluwemeer. Door de aanleg ervan zou men in het na tuurgebied een afwijkend hoger peil in stand kunnen houden dan in de woonwijk. Over de investe ringen enige jaren geleden heb ik me altijd al verbaasd. Het slagen er van hangt geheel af van de investe ringen van de individuele eigena ren. Ik ervaar deze oplossing dan ook als lapwerk. Jaap den Hollander Thermphos 4 Het rapport van de commissie Mans over de rol van het provincie bestuur inzake de milieuwetover tredingen van Thermphos is kei hard negatief (krant 26 februari). Ook het rapport van de rekenka mer over de provinciale financiën is negatief. Neem daarnaast het 11 jarige WCT-dossier en de afzijdig heid bij de fusie van de ziekenhui zen in Goes en Vlissingen en je vraagt je af waarvoor dit provincie- P bestuur nodig is. De Commissaris van de Koningin en de de Gedepu teerden gedragen zich als regenten, die lak hebben aan de mening van 'het volk'. Ik ben een voorstander van afschaffing van de provinciale bestuurslaag, zeker in Zeeland. Met 380.000 inwoners, 13 gemeenten provinciebestuur en watersschap hebben we relatief de meeste be stuurders en ambtenaren van Ne derland. Ton Overbeek Churchilllaan 1060, Terneuzen Thermphos 5 'Conclusies kloppen niet', met dit argument probeert Karla Peijs zich en haar gedeputeerden staande te houden in een groteske opvoering van wanbeleid en collectief falen. Wij als gedupeerden zijn toe aan vernieuwing en een nieuw gezicht bij de functie commissaris van Zee land is dan ook zeer gewenst en noodzakelijk. Een persoon waar aan zich alle Zeeuwen kunnen spie gelen en herkennen en die ook geen Tilburgs dialect maar onze - taal praot. Karakter moet ie heb ben en geen netwerker maar een met hart voor de noden van zij die werken en wonen hier in dit mooie Zeeland. Verder moet ie geen politiek kopstuk zijn geweest maar een mediator met gevoel voor wat nodig is en die te werk gaat. Mocht hij de aspiraties nog hebben en wil hij echt wat beteke nen voor Zeeland dan wens ik Ka pitein Rooibos veel succes. Voor haar bewezen diensten dank ik dan ook Karla Peijs en wens haar veel succes in haar volgende func tie. Abko Paauwe 's H-Hendrikskinderenstraat 63, Goes Thermphos 6 De provincie faalt bij handhaving, als kop in de krant, maar reageert met een Pavlov-reactie op het rap port Mans. Thermphos is slechts één bedrijf, hoe is dit bij de andere bedrijven? Van de meest vervuilen de bedrijven zijn er diverse in Zee land en als aanvulling nog scheep vaart- en grensoverschrijdende ver vuiling uit het buurland. Zijn ook doelstellingen om bijvoorbeeld in 2015 de fijnstofnormen niet meer te overschrijden, wel ambitieus ge noeg? Een chemische cocktail aan stoffen uit meerdere vervuilings bronnen in combinatie met fijn- stof vormt een groter gezondheids risico dan alleen de beperkte uit stoot van een enkel bedrijf Recen te studies geven ook aan dat risi co's voor fijnstof alleen al hoger zijn dan wat eerder gedacht werd en ook invloed hebben op de le vensduur. H. Steehouwer Zuidsingel 69, Middelburg Thermphos 7 Karla Peijs had zich nog kunnen redden als ze de conclusies van Mans had omarmd en uitgelegd dat de materie nog veel complexer blijkt te zijn dan tot nu toe werd aangenomen omdat alle aspecten samen aanleiding zijn om nog veel doelgerichter te eisen dat produc tie alleen kan doorgaan zonder ver vuiling en schadelijke uitstoot. Ech ter, nu ze de uitkomst van Mans verwerpt en afkraakt brengt ze de positie van het staatshoofd ter dis cussie want volgens haarzelf liegt zij als ze liegt, in commissie. Dat kan wel eens gemakkelijk zijn, maar nu even niet... Want wie zit er ook in die commissie? E. den Heijer Ritthemsestraat 109, Oost-Souburg Vakantiehuizen Hopelijk worden bij het onderzoek naar de behoefte aan nieuwe va kantiehuizen ook de particuliere re creatiewoningen betrokken die in oudere parken staan en vaak al ja renlang tevergeefs te koop staan of onverhuurbaar zijn. De gemeente Schouwen-Duiveland heeft geen enkele belangstelling voor dit con tingent recreatiewoningen, tenzij het gaat om het bepalen van de WOZ met aanhangende belastin gen, want dan zijn ze ineens wel in teressant, dat blijkt elk jaar weer. Ondanks dat specifieke doelgroe pen (senioren en starters) zeker in teresse hebben in deze huizen, vol hardt de gemeente in haar starre houding om ze niet op een flexibe le manier te laten bewonen. Resul taat: leegstand, op den duur ver paupering en ze zijn weinig of niets meer waard. En nu mogelijk nog meer nieuwe recreatieparken? I. van der Linden De Elf Boompjes 65, Bruinisse Democratie Het voornaamste pluspunt van een democratisch stelsel is niet wie er door verkiezing komt maar wie er verdwijnt, dit in tegenstelling van een niet democratisch sys teem. Men komt door allerlei belof ten en gaat, door dat het meestal niet haalbaar was, en geeft daar door anderen weer een kans. Voor al in ons land met veel politieke partijen is de premier erg belang rijk maar moet er niet te lang zijn. De heer Balkenende was er al lang genoeg, meende nog langer mee te kunnen gaan maar is democratisch afgeserveerd. Zo moet het ook in de toekomst gaan, Rutte en latere politieke figuren en partijen, na een bepaalde inbreng verdwijnen en nieuwe leiders een kans geven. Churchill zei het al, democratie is een slechte regeringsvorm maar be ter hebben we niet. Zelfs hij die mede de wereld van een gruwelij ke dictatuur had bevrijd, verdween een tijd lang van het toneel door de goede werking van de democra tie. N. van de Wekken Middenstraat 1, Kats 2030 Het is 2030: De Provincie Zeeland heeft in januari oud-premier Rutte gevraagd onderzoek te doen naar de oorzaak van het hoge kankercij- fer in Zeeland. Er zijn geluiden in Zeeland dat de vier kerncentrales, de drie containerterminals en de nieuwe bedrijven DOF en Petrofor de oorzaak hiervan zijn. De enige in Nederland nog bestaande mi lieubeweging 'Het Groene geluid' wijst daarbij ook op de onlangs aangelegde achtbaans snelweg. De 10.000 vrachtauto's die er per dag vaststaan zouden met hun uitlaat gassen niet bijdragen aan een schonere lucht. Karla Peijs, die zit ting heeft in de raad van bestuur en tevens oud-commissaris van de Koningin van Zeeland is geweest, ontkent ten stelligste dat haar be drijf Petrofor te veel giftige stoffen zou verspreiden. Onno Ribbens Grote Sternstraat 75, Middelburg Lam of leeuw Uitstekende analyse van de Zeeuw se ziekte van Hans Adriaansens in zijn artikel 'Is Zeeland lam of leeuw' in de krant van zaterdag 26 februari. Bij zijn oplossing, om bij zondere verantwoordelijkheid te leggen bij het provinciebestuur, zet ik echter een groot vraagteken: de gemeenten zullen hun koninkrij ken blijven verdedigen en daarmee de noodzakelijke ontwikkelingen blijven verhinderen. Volgens mij is dé oplossing om alle Zeeuwse ge meenten op te heffen en te komen tot één grote en krachtige gemeen te Zeeland. Zeeland wordt dan één van de grootste gemeenten van Ne derland met de daarbij behorende -bestuurs- en slagkracht. Overigens denk ik niet dat er met de analyse van Adriaansens door het provin ciebestuur en/of de Zeeuwse ge meenten ook maar iets gedaan zal worden. Net zo min als met de mij ne: ik deed de suggestie voor een grote gemeente Zeeland al in 1993, bij mijn afscheid als lid van de toenmalige Provinciale Planologi sche Commissie (PPC). Profeten in eigen (Zee)land worden sowieso niet gehoord! Jan Oggel Koningin wilhelminalaan 5 Politiek Marshall Plan Al Qaida en fundamentalistische religieuze groeperingen zijn de boosdoeners niet zoals nu blijkt. VS buitenlandse politiek is daarop gebaseerd. Nederland steunt dit. We moeten onze vrienden in de VS duidelijk maken dat hun poli tiek in MO gefaald heeft (olie en gijzeling Israël) Nu is dé gelegen heid: Politiek -/culturele -/economische hulp aan arme bur gers en middenstand in die lan den. Je kunt er niet omheen dat daar de schoen knelt en altijd ge kneld heeft. Horen we de politieke partijen in Nederland, die toch lij ken te weten hoe het allemaal moet 24 uur per dag? Geen dossier te moeilijk voor hen, lijkt het. Wel zoeken ze attentie met spoeddebat ten over goed geregelde zaken, waar een of andere persoon/groep zich tekortgedaan vindt. En nu? Ve le miljoenen mensen in het Mid den Oosten en over de hele we reld, inclusief ons zelf, zouden door een goed doordacht 'Politiek Marshall Plan' langdurig geholpen zijn. Jacques van Tilburg Peurssensstraat 49, Aardenburg Partij 50-plus De heer Willemsen, lijsttrekker van de Partij 50-plus geeft aan dat de WCT er moet komen. Ik ben zelf ruimschoots de 50 gepasseerd en kijk met aandacht naar deze nieuwe partij. Onbegrijpelijk dat de heer Willemsen niet in de ga ten heeft dat in de Zak van Zuid-Beveland relatief veel van zijn potentiële kiezers wonen. De WCT levert slechts beperkte werk gelegenheid op, terwijl de overlast ind e Zak van Zuid-Beveland aan zienlijk is. Van een nieuwe partij mag je toch verwachten dat hij de wensen van zijn kiezerspotentieel kent. Niet dus. H. Verstraeten Korteweg 19, Driewegen Fietsstad 2 De krant van vrijdag meldt dat Middelburg de titel 'beste fietsstad' ambieert. Een 'Bike Friendly City' acht de fietser hoog. Treft maatre gelen die het gebruik van de fiets bevorderen. Zo ervaart de fietser voordelen. Als fietsen prioriteit krijgt en verkeerscomfort toe neemt, is fietsen aantrekkelijk. De fiets is ideaal van deur tot deur. Snel en goed voor boodschappen. Tenslotte: fietsen is gezond voor ge bruiker en omgeving. Het artikel noemt vooral beperkende maatre gelen voor de fiets(er): 'parkeer plaatsen' voor fietsers, het weren van fietsers uit winkelstraten. Voor gemotoriseerd vervoer passend, maar belangrijke voordelen van fietsen gaan verloren. Dat fietsers zich, evenals andere verkeersdeelnemers(?), aan regels moeten houden is vanzelfspre kend. Prioriteit en comfort voor de fiets, hand in hand met handha ving, bevorderen dat. Fietsers, ook uit omliggende plaatsen, besteden geld net als andere bezoekers. Dus: klanten voor middenstand en hore ca. Teleurstellend te constateren dat het artikel negatief bericht over de fiets(er). Ben Vonck Lange Voorhout 12, Koudekerke De Rietdekker Willem Nijssen geeft in Podium (krant, 24 februari) een voorbe schouwing op het toneelstuk 'De Rietdekker', maar zegt dat hij het boek, waarop het stuk is gebaseerd (De Rietdekker door Rinus Spruit), nog niet gelezen heeft. Het artikel staat bol van vooringeno men standpunten en verwachtin gen. Gaat Willem Nijssen straks ook een recensie over het toneel stuk schrijven zonder dat gezien te hebben? A.M. Elzenga Kalfhoeksepad 8, Aagtekerke Deltaweg 17, Haamstede De Abdij in Middelburg: Zeeland, lam of leeuw en Zeeland één gemeente. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 18