slot en grendel 17 Zingen voor de dictator donderdag 3 maart 2011 Beyoncé veel voorstelt. Wel heeft Kaddafi een deel van zijn geld geparkeerd via in ons land gevestigde bedrij ven, waaronder Tamoil, de Libi sche staatsoliemaatschappij, en Verenex Energy. Deze onderne ming wint olie en gas in onder an dere Frankrijk en Canada. De tota le hoeveelheid Libische bezittin gen in het buitenland, waaronder aandelen en investeringen, hebben een omvang van 152 miljard euro. Met het bevroren vermogen ge beurt intussen helemaal niets, be halve dat het groeit: er wordt rente bijgeschreven. Het kan zijn dat door juridische uitspraken het geld (gedeeltelijk) wordt verdeeld onder rechthebbenden. Voordat de bevolking van Libië zich roerde, deed menig Europees leider de afgelopen jaren weer graag zaken met Kaddafi. Dezelfde leiders eisen nu zijn vertrek en be vriezen het geld dat ze hem heb ben gegeven. Benink vindt die houding niet per definitie hypo criet. „Het gaat om soevereine sta ten. Je moet niet de illusie hebben dat je andere landen precies kunt voorschrijven hoe ze zich moeten opstellen." De afgelopen jaren had de druk op landen als Libië wel wat groter ge kund, vindt de Tilburgse hoogle raar Benink. „Maar ook zonder Eu ropese steun zou Kaddafi rijk zijn geworden, dankzij de olie- en gas voorraden van het land. Een sta biele olietoevoer is voor de wereld van levensbelang." Het land dat in een adem wordt ge noemd met het bankgeheim, Zwit serland, is al lang niet meer een veilige haven voor op dubieuze wijze vergaard geld. Vorige maand nog werd in het Alpenland een nieuwe wet van kracht waarbij ille gale tegoeden van foute regimes worden teruggegeven aan het be treffende land op het moment dat een nieuwe, legitieme regering aan de macht is. Tegelijkertijd is bij geld met een luchtje de bewijslast omgedraaid. De bezitter van het kapitaal moet dan aantonen dat het eerlijk is ver diend. Het zijn opvallende maatre gelen voor een land dat het bank geheim heilig heeft verklaard. „Zwitserland wordt daarmee min der aantrekkelijk voor rijke dicta tors en dat soort types", zegt Be nink. „Aan de andere kant leidt het bij de buitenwacht tot positie ve beeldvorming. Steeds negatief in het nieuws zijn, is schadelijk voor een land." Kaddafi zal overigens weinig last hebben van die maatregel. Hij heeft twee jaar geleden met grote gebaren zijn miljardentegoeden van de Zwitserse banken wegge haald, als vergelding voor de slech te behandeling van zijn zoon Han nibal. Die werd in Genève opge pakt op beschuldiging van mishan deling van zijn personeel. Omdat de Zwitsers weigerden excuses aan te bieden ontstond een grote diplo matieke rel tussen beide landen. Usher Zangeres Nelly Furtado doet afstand van de miljoen dollar die ze kreeg voor een concert bij de Kaddafi's. Mag je van arties ten verwachten dat ze weten of hun op drachtgever deugt? „Iedereen had boter op zijn hoofd." door Dewi Gigengack ijf liedjes zong r&b-zangeres Beyoncé vorig jaar op het nieuwjaarsfeest van Mutassim Kad dafi, de zoon van de Libische leider Muam- mar Kaddafi. Naar verluidt kreeg ze daar een miljoen dollar voor. Ook zanger Usher was op die fuif op het Caribische eiland Saint-Barthélemy. Een jaar daarvoor was het de Kaddafi-telg gelukt om Mariah Ca rey het nieuwe jaar te laten inluiden. Ook Lionel Richie en Nelly Furtado tra den ooit op voor de steenrijke Libische fa milie. Furtado schenkt de miljoen dollar die ze had verdiend met een show van drie kwartier voor de Kaddafi's, aan een goed doel. Dat maakte de zangeres deze week via Twitter bekend. Is dat een nobe le actie of hadden al deze artiesten des tijds beter moeten weten? „Het is lastig daarover te oordelen", vindt directeur Dini Maagdenberg van boe kingsbureau CAT International. „Het aan tal artiesten dat optreedt voor bedenkelij ke leiders, oliebaronnen of zakenmensen is niet op de vingers van twee handen te tellen. Veel zangers zijn met heel andere dingen bezig dan internationale politiek. En managers geven vaak maar summiere informatie over de eindgebruiker. Ik zoek zelf ook niet bij elk verzoek precies uit wie wie is. Voor hetzelfde geld sta je bij de grootste maffiabaas." Een uitzondering daarop is de Nederland se dj Armin van Buuren, zegt Maagden berg. „Het wel en wee van de wereld inte resseert hem echt. Hij zegt dus ook conse quent 'nee' tegen concertverzoeken van dubieuze figuren." Volgens Maagdenberg laten de grote be dragen die voor dergelijke omstreden op tredens worden neergeteld, geen bellen rinkelen bij artiesten. „Exclusieve feestjes waar Madonna en Bono te gast zijn, daar gaan dezelfde bedragen in om. Dan pra ten we niet over duizenden of tonnen, maar over miljoenen." En zelfs de meest rijke artiest gaat voor het grote geld, weet directeur van boe- kinsbureau Artists International Jacques Lejeune. „Tegenwoordig hebben veel pop sterren een korte houdbaarheid. Ze wil len dus in een beperkte tijd redelijk wat geld verdienen, om later te kunnen over leven. Als je een miljoen kunt krijgen voor een paar liedjes, blijft de verleiding groot." Aan de andere kant, vinden Maagden berg en Lejeune, is het wel eerlijk om ar tiesten af te rekenen op het feit dat ze in gingen op een 'fout' voorstel, terwijl de rest van de wereld tot voor kort hetzelfde deed? „Als regeringen en bedrijven zaken doen met Kaddafi, mag je dan van een ar tiest verwachten dat die weet of zo'n man wel of niet koosjer is? vraagt Le jeune zich af. „Iedereen, ongeacht welke tak van sport, had boter op zijn hoofd. Als je echt consequent wilt zijn moet je alles aan de kaak stellen. En dan kun je héél veel landen boycotten." zie onze website:buitenland Een CNN-item over het concert van Beyoncé en Usher voor de Kaddafi's. Mariah Carey Lionel Richie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 17