i6|fout geld Het geld zit al achter Tientallen miljarden heeft Kaddafi de afgelo pen decennia verzameld. Een groot deel is inmiddels geblok keerd. donderdag 3 maart 2011 Kogels van Britten tegen betogers EU-lidstaten hebben sinds het wegvallen van het wapen embargo tegen Libië in 2004, voor 834,5 miljoen euro aan wa pens aan het regime van Muam- mar Kaddafi verkocht. Het ging daarbij jaarlijks om grotere be dragen. In 2009 beliepen de wa penverkopen 344 miljoen euro. De top 5 van Europese wapen verkopers zag er zo uit: Italië (276,7 miljoen euro), Frankrijk (210 jniljoen), Groot-Brittannië (119 miljoen), Duitsland (83,5 miljoen) Malta (bijna 80 miljoen). Nederland komt niet voor op de lijst die in totaal zestien EU-lidstaten omvat. Cijfers van na 2009 zijn niet voorhanden. In 2009 waren de grootste Libi sche orders: 108 miljoen euro voor Italiaanse militaire helikop ters plus bewapening, bijna 80 miljoen euro voor Maltese klei ne vuurwapens (die eigenlijk uit Italië kwamen) en 43 miljoen euro voor Duitse elektronica on der meer bedoeld om mobiele telefoonnetwerken en gps-syste- men plat te leggen. In 2008 le verde Frankrijk voor 80 miljoen euro militaire vliegtuigen. De VS hebben steeds een wapenembargo tegen Libië ge handhaafd. Bekend is dat Rus land en China militair materieel aan Kaddafi hebben geleverd. Het Zweedse onderzoeksinsti tuut SIPRI waarschuwde deze week voor wapenleveranciers vanuit Wit-Rusland aan Libië. Overigens was het regime-Kad- dafi met Italiaanse bedrijven in onderhandeling over orders voor marineschepen en ge vechtshelikopters. Britse bedrij ven stonden op het punt Libië traangas en rubberen kogels te leveren ten behoeve van het bestrijden van demonstraties. De EU zegde Libië 50 miljoen euro toe om de grenzen in het land beter te beveiligen. Dit in een poging de stroom van asielzoekers uit Afrika naar de EU in te dammen. De tentakels van het Kaddafi-imperium reiken tot in alle uithoeken van de wereld. Naast miljardentegoeden op tal van banken heeft de Libische leider belangen in tientallen, zo niet honderden bedrijven. beeld Anke Arts foto AP bron Z24, BBC door Sal Stam en Niek Opten Zeventig miljard dol lar heeft de Kaddafi- dynastie de afgelo pen decennia bij el kaar gegraaid - en dat is nog maar een voorzichtige schatting. De Libische leider en zijn gevolg zijn schatrijk, maar hun rijkdom verdwijnt steeds meer achter de horizon. Vo rige week besloten de Verenigde Staten 30 miljard dollar, bijna 22 miljard euro, aan tegoeden van Kaddafi te bevtiezen. Nog nooit hebben ze vanuit Washington be slag gelegd op zo'n groot bedrag aan 'fout' geld. Steeds meer landen volgen het Amerikaanse voorbeeld. De Euro pese sancties omvatten alleen het privébezit van de Kaddafi's. „Tegoe den op bankrekeningen en depots met aandelen en obligaties zijn re latief makkelijk te bevriezen. Bij belangen in bedrijven ligt het heel anders. De eigendomsverhoudin gen zijn dan meestal veel ingewik kelder", zegt Harald Benink, hoog leraar banking en finance aan de Universiteit van Tilburg. Nederland wacht met bevriezen op een EU-verordening vanuit Brussel. Die wordt elk moment verwacht. Als het besluit is geno men geeft het ministerie van Fi nanciën direct opdracht aan De Nederlandsche Bank (DNB) om de tegoeden van de betrokken per sonen te bevriezen. De DNB en de Autoriteit Financiële Markten zien toe op de naleving van de maatre gel. Instellingen die zich niet aan de regels houden kunnen een boe te krijgen. Bevriezing houdt in dat Kaddafi en zijn gevolg nergens bij kunnen: dat geldt voor zowel tegoeden als investeringen. Stel dat de Libische leider het veld moet ruimen, dan is het voor zijn volk wel zo prettig als hij geen miljarden wegsluist waar hij mogelijk op een oneerlij ke manier aan is gekomen. Om hoeveel geld het in totaal gaat is onduidelijk. Het gaat over cor ruptie en dat vindt per definitie achter de schermen plaats. Vol gens de Bank voor Internationale Betalingen in Basel (zeg maar de centrale bank van de centrale ban ken) hadden Libische ingezetenen vorig jaar september 62 miljard dollar uitstaan op buitenlandse bankrekeningen. Dat zegt nog niets over hoeveel geld er met cor ruptie gepaard gaat. Over de tegoeden van Kaddafi en de zijnen in Nederland worden geen mededelingen gedaan, maar aangenomen wordt dat het niet 'Ook zonder Europese steun zou Kaddafi rijk zijn geworden'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 16