buitenland 115 van Vrij Libië' mijn Joodse neef Merkel schakelt snel haar vertrouweling De Maizière in Winnaar Nobelprijs in opspraak Estland stemt massaal digitaal Bombardement Ajdabiyah 'Dit wordt de beslissende slag het is vrijheid of de dood' cruist üax/ïisu donderdag 3 maart 2011 Vrijheidsstrijder Islam Een lid van de Libische oppositie loopt toe op Brega, de stad waarom giste ren hard werd gevochten met aanhangers van Kaddafi. foto Hussein Malla/AP TRIPOLI - Troepen van Muammar Kaddafi zijn gisteren behalve naar Brega ook opgetrokken naar ande re plaatsen in het oosten. De situa tie bij Brega, met olie-installaties, een vliegveld en een haven was gis teravond onduidelijk. Al-Jazeera meldde eerder dat de troepen van Kaddafi de stad onder controle had den. De militairen en huurlingen zou den tanks en artillerie hebben inge zet Inname van de stad werd later weer tegengesproken. Vliegtuigen zouden verder de grotere stad Ajda biyah bombarderen. Het Internationaal Strafhof (ICC) opent een onderzoek naar misda den tijdens het geweld in Libië. Hoofdaanklager Moreno Ocampo wil vandaag personen noemen die mogelijk worden aangeklaagd. Ondertussen raken door het ge weld de voedselvoorraden in Libië snel op. Dat meldt het Wereldvoed selprogramma van de VN. De orga nisatie roept op tot humanitaire hulp. Het begint zelf een operatie om 2,7 miljoen mensen van voed sel te voorzien. Libië importeert veel voedsel, maar invoer en distri butie zijn stil komen te liggen. sprek met INN, het nieuwsagent schap van de Israëlische kolonis ten. De Israëlische tak van de fami lie heeft nooit meer contact ge zocht met Kaddafi, zegt ze, want 'er is voor ons maar één plaats en dat is Israël'. Volgens Boaron hééft de Libische kolonel zich pas laat in zijn leven negatief uitgelaten over zijn af komst. „Hij heeft altijd van Joden gehouden en hun nooit kwaad ge daan", zegt ze. „Zodra hij zich uitsprak tegen de Joden, dacht ik: wacht even, nu krijgt hij zijn verdiende loon. Twee weken later begonnen de protesten." Ze zegt ook dat één van Kaddafi's zonen op het punt staat een Joodse vrouw te trouwen uit Italië of Frankrijk. Over de hui dige toestand in de Arabische we reld maakt ze zich geen illusies: „Chaos. Ze vliegen elkaar naar de keel. Laten we hopen dat ze elkaar opeten en niet ons." BERLIJN - CDU-veteraan Thomas de Maizière (57), minister van Bin nenlandse Zaken, volgt Karl-Theo- dor zu Guttenberg op Defensie op. Hij is een man met een 'briljant in tellect, heeft vaste waarden en denkt van mensen uit', aldus Ange la Merkel gisteren. De bondskanselier heeft volgens ingewijden razendsnel gehandeld na de val van Zu Guttenberg, om dat de affaire schadelijk kan zijn voor de CDU-verkiezingscampag- ne. Deze maand zijn er drie deel staatverkiezingen, later dit jaar nog drie. Uit peilingen blijkt dat de sociaal-democraten profiteren van alle heisa rond Zu Guttenberg. Merkel moet het bij de oppositie en veel media ontgelden voor haar lang volgehouden loyaliteit aan Zu Guttenberg, die met zijn proef schrift heeft gesjoemeld. Een andere reden voor Merkels snelle handelen is de hervorming van de Duitse strijdkrachten. Die bevindt zich in een cruciale fase. „Het concept staat", zei Zu Gutten berg dinsdag. Maar volgens de mili taire vakbond heeft hij een 'hoop scherven' achtergelaten. SPD-leider Sigmar Gabriel eist het stopzetten van de hervormingen 'tot beslissende vragen opgehel derd zijn'. Zu Guttenberg is vol gens Gabriel met hervormen be- DHAKA - Nobelprijswinnaar Mu hammad Yunus is gisteren door de regering van Bangladesh uit zijn functie als hoofd van de Gram een Bank gezet. Deze instelling richt zich op het verlenen van microkredieten. Yu nus, ook drager van de Four Freedoms Award 2006 voor vrijwa ring van gebrek, zou zich hebben schuldig gemaakt aan het overtre den van de pensioenwet. De bank liet in een reactie weten dat Yunus aanblijft en dat het regeringsbe sluit voor de rechter wordt aange vochten. Grameen staat voor dorpsbank en leent kleine bedra gen aan armen in Bangladesh. De bank is in 1983 opgericht en heeft negen miljoen klanten, van wie 97 procent vrouwen. De staat heeft vijfentwintig procent van de aan delen. Grameen probeert deze ma nier van werken ook over de grens van de grond te krijgen. Yunus (70), die de bank oprichtte, kreeg vanwege zijn innovatieve initiatief in 2006 de Nobelprijs voor de Vre de. Hij heeft regelmatig kritiek op de regering en nu is hij gedwon gen af te treden omdat hij volgens de pensioenwet te oud zou zijn om de bank te leiden. Rond de per soon van Yunus is regelmatig con troverse. Hij zou in 1996 Noors ontwikkelingsgeld dat in de bank was geïnvesteerd zonder toestem ming hebben overgemaakt aan een andere onderneming. Ook zou de bank zware terugbetalings- eisen stellen aan klanten. gonnen 'zonder te weten hoe hij rekruten gaat werven, hoe de her vormingen betaald gaan worden en hoe de toekomstige structuren eruit gaan zien'. De strijdkrachten staan voor historische veranderin gen. Per 1 juli wordt de dienst plicht afgeschaft en verandert de Bundeswehr in een beroepsleger. Tegelijk moet het aantal soldaten van 240.000 naar 185.000 worden teruggebracht. Op het ministerie moet bijna eenderde van de amb tenaren weg. En tot 2014 moet acht miljard worden bezuinigd. Meest omstreden hervorming is het sluiten van kazernes. Ander heet hangijzer: terugtrekking van troepen uit Afghanistan, mogelijk dit jaar al. Met zijn rustige, bezon nen aard kan De Maizière zich hier mogelijk doorheen slaan. De Maizière, jurist, was in de jaren tachtig medewerker van de West-Berlijnse burgemeester Ri chard von Weizsacker. In 1990 werd hij adviseur van zijn neef Lot- har de Maizière, de eerste en enige democratisch gekozen premier van de DDR. Daarbij leerde hij Merkel kennen, woordvoerder van de premier. Een 'diepe vertrou wensband' ontstond. In 2005 haal de Merkel hem naar Berlijn. In 2009 kreeg hij Binnenlandse Za ken onder zijn hoede. TALLINN - E-stemmen, via internet je stem uitbrengen, heeft: een be langrijke plek verworden bij verkie zingen in Estland. Enkele uren voor het sluiten van de elektroni sche stembus gisteravond (voor de parlementsverkiezingen van zon dag) passeerde de teller de 126.000. Dat is 14 procent van de ruim 900.000 kiesgerechtigden. Dit jaar kon voor het eerst ook met een mobieltje gestemd wor den in het land met de bijnaam E-stland. Zo goed als alle inwoners hebben vrijwel overal 'gratis' toe gang tot draadloos internet, waar door dit jaar zowel in parken, als in trein of bus gestemd kon wor den. Het enige wat nodig is, is een mo bieltje met internettoegang en een simkaart met unieke identificatie methode en pincode. De Baltische staat met ruim 1,3 mil joen inwoners is een pionier op het gebied van e-stemmen en high tech. In de hoofdstad Tallinn is al een cyberdefensietak van de Navo ge huisvest en er komt een EU-agent- schap bij, dat de it-systemen van Nederland en de andere EU-lan- den centraler gaat beheren. Cruise Exclusief stemt haar aanbod af op de absolute top in cruisereizen. Niet het massale, maar luxe, rust en persoonlijke aandacht. Kortom, alles waar u als luxe reiziger naar op zoek bent. Wij bieden de mooiste reizen aan van toprederijen zoals Silversea Cruises, Regent Seven Seas, Seabourn Cruises, Seadream Yacht Club en Star Clippers Laat u uitgebreid voorlichten door onze ervaren medewerkers en boek de cruise van uw dromen. Oostelijke Middellandse Zee Route: Athene, Mykonos, Kos, Patmos, Chios, Dikili, Canakkale, Istanbul Schip: Star Flyer Vertrekdatum: 9, 23 juli 2011 6 augustus 2011 Reisduur: 8 dagen v.ci. C 2.050,- p.p. Inclusief vluchten met transavio.com o.b.v. beschikbaarheid en wijzigingen Kijk voor otis aanbod op niveau op www-.cruise-exclusief.nl. Of bel voor persoonlijk advies 020 - 42 84 330

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 15