141 buitenland 'God staat aan zijde Israëlische vrouw: Kaddafi is Miljoenen Ivorianen zonder water en stroom Galliano vervolgd voor racisme Dodelijke schietpartij op vliegveld Frankfurt Pizzaboer laat muizen los bij concurrent Christen-democraat Wouter Beke aan zet Laatste veteraan WO I vandaag 110 jaar oud speciale bijlage woensdag 23 maart OPSTAND LIBIË Muammar Kaddafi heeft zijn troepen naar het oosten gediri geerd. Voor het eerst lijkt het succes van de oppositie te zijn ge stuit. De strijd lijkt zich toe te spitsen op weg naar Benghazi donderdag 3 maart 2011 PARIJS Modeontwerper John Galliano zal zich voor de rechter moeten verant woorden voor racistische beledigin gen die hij zou hebben geuit in een Parijse kroeg. Galliano (50) werd vorige week gearresteerd nadat hij in dronken ruzie had gemaakt met een koppel. Hij zou het stel hebben bedreigd en antisemitische verwen singen hebben toegevoegd. Hij kan FRANKFURT Bij een schietpartij op het vlieg veld van Frankfurt zijn gisteren ze ker twee doden gevallen. De 21-jari- ge schutter uit Kosovo had het voorzien op een bus met Ameri kaanse militairen. De doden zijn twee leden van de luchtmacht. Twee mensen in de bus raakten zwaargewond. De motieven van de dader zijn nog niet bekend. PHILADELPHIA De eigenaar van een pizzeria in Phi ladelphia wordt ervan verdacht muizen te hebben willen uitzetten bij de concurrent. De baas van een restaurant naast het zijne zag hoe de man met een tas het toilet was binnengelopen. De gewaarschuw de politie trof een tas met muizen aan. Waarschijnlijk wilde hij de die ren wegstoppen boven het plafond. zes maanden celstraf krijgen. De ontwerper bood gisteren zijn excuses aan. „Voor antisemitisme en racisme is geen plaats in onze samenleving. Ik bied mijn onvoor waardelijke excuses aan voor mijn gedrag", liet hij weten. Hij zegt zijn medewerking toe aan onderzoek naar de ruzie. Galliano is door zijn werkgever Dior ontslagen. BRUSSEL Wouter Beke, de leider van de Vlaamse christen-democratische CD&V, mag van koning Albert gaan proberen de Belgische staat te hervormen, wat dan ook moet lei den tot een nieuwe Belgische rege ring. Bij de Belgische formatie, de langste ter wereld ooit, kwam een christen-democraat tot dusver nog niet aan bod. PERTH De laatste persoon die de Eerste Wereldoorlog actief als soldaat meemaakte, wordt vandaag 110 jaar. Claude Choules woont in het Australische Perth. De geboren Brit loog in 1915 over zijn leeftijd en kwam zo op 14-jarige leeftijd bij de Britse marine. Hij voer op de HMS Revenge en was getuige van de overgave van de Duitse marine. yamoussoukro - Het noorden van Ivoorkust is afgesloten van wa ter en elektriciteit. Dat hebben het elektriciteitsbedrijf en de rebellen die het gebied onder controle heb ben gisteren gezegd. Door de af sluiting zitten miljoenen mensen zonder water en stroom en wordt de politieke crisis in het land steeds dieper. Gewapende lieden gingen maandag de elektriciteits centrale binnen en gaven opdracht de stroom voor het noorden van het land af te sluiten, 'ook al was dat niet nodig en was het elektrici teitsnetwerk prima in orde', zei de Voor meer informatie kunt u contact opnemen met uw makelaar of met het verkoopteam Zeeland van BN DeStem I PZC T: 0118 - 434 070 E: teamzeeland@ bndestem-pzc.nl Boekhouders met kalasjni- kovs in de woestijn. De Libi sche oppositie had niet gere kend op een comeback van Kaddafi. Er is sprake van be ginnende paniek. directie van het bedrijf! Het bedrijf valt onder de supervisie van de zit tende president Laurent Gbagbo. „Miljoenen mensen in het noor den zitten zonder water en elektri citeit", zei Issia Doumbia, een woordvoerder van de rebellen die trouw zijn aan de rivaal van Gbag bo, Alassane Ouattara. „Geduren de de hele oorlog heeft Gbagbo mensen nog nooit afgesloten. Nu nemen de zaken snel een slechte wending." Gisteren stopten ook twee grote buitenlandse radiozen ders met uitzenden, een teken dat media worden gemuilkorfd. door onze correspondent Harald Doornbos Oppositietroepen liggen in de Libische woes tijn achter een muur van zand om troepen van kolonel Muammar Kaddafi te gen te houden. De frontlinie is een twee meter hoge blokkade van zand die als een streep door de volledig vlakke Libische woes tijn loopt, nabij de stad Ajdabiya. Aan de ene kant duizenden man nen met wapens - van tanks, lucht afweergeschut, zware machinege weren tot kalasjnikovs en messen. Dan de muur van zand. En vervol gens aan de andere kant tientallen kilometers niets. Slechts een zandvlakte die loopt tot aan de horizon, waar zich het stadje Brega bevindt. Daar zijn ook Kaddafi's troepen bezig met een onverwachte comeback. „Dit wordt de beslissende slag, het is vrijheid of de dood", weet Is lam, een 28-jarige boekhouder die vandaag z'n kantoor vaarwel heeft gezegd en nu met een kalasjnikov in het zand staat. „We kunnen niets anders", ver volgt hij. „We moeten Vrij Libië verdedigen tegen Kaddafi. Als Bre ga en Ajdabiya vallen, dan zou dat natuurlijk zeer slecht nieuws zijn voor ons. Maar ik kan dat niet gelo ven. God staat aan onze zijde." Naast Islam staan veel van zijn vrienden, die munitiekisten dra gen. Anderen zitten op de grond en proberen machinegeweren in el kaar te zetten. Kogels worden ver zameld. Een jongen loopt rond met een lange loop van een ka non. Af en toe klinkt er het luide geknal van iemand die z'n wapen leegt in de lucht. Voor Islam is dit allemaal nogal nieuw. „Ik zit nor maliter op een kantoor", vertelt hij. „Ik heb niet al te veel verstand van dit soort wapens." In de verte kun je zien hoe er van uit de richting Brega een ziekenwa gen met gillende sirene nadert. „Er vallen veel gewonden en do den voor de vrijheid", zegt Islam. Maar de strijd rondom Brega en Aj dabiya is verre van een goede ont wikkeling voor de oppositie. Tot nu toe was het Kaddafi die terrein verloor. Maar sinds gisteren lijkt het omge keerde het geval. En is Ajbadiya valt, dan ligt de 150 kilometer lan ge weg open naar Benghazi, de hoofdstad van Vrij Libië. Buiten Benghazi is er sprake van beginnende paniek. Kaddafi's co meback was niet voorzien. Ieder een dacht dat hij al verslagen was. Dus spoedden mannen in auto's en jeeps zich in zuidelijk richting naar de frontlijn in de woestijn. Tussen Benghazi en Ajbadya is on dertussen een tiental wegblokka des opgeworpen. Leden van de op positie hier zijn heel nerveus. Allen hebben wapens en controle ren auto's. Sommigen dragen gro te hakmessen. In die gespannen sfeer worden er plotseling bij een blokkade drie jongens uit Tsjaad uit een auto getrokken en hardhan dig tegen een muur gegooid. Vol gens de leden van de oppositie zijn het huurlingen. Even lijkt het erop alsof de drie ter plekke zullen worden doodgeschoten. Maar ge lukkig loopt het met een sisser af nadat iemand uitlegt dat de jon gens ook op de vlucht zijn. De doodsbange jongens mogen weg. Verderop rijden lange konvooien met bewapenende tegenstanders van Kaddafi richting de woestijn van Ajdabiya. Op weg naar het front maken velen het V-teken. Maar zoals iedere strijder vol goe de moed naar het front gaat, zijn de vele ambulances die in tegen overgestelde richting rijden een te ken dat het lang niet altijd goed af loopt. De leus 'Vrijheid of dood' krijgt een hele concrete betekenis nabij deze streep in de woestijn. door onze correspondent Ad Bloemendaal TEL aviv - Denk wat snorhaar on der haar neus, zet haar een muts met oorwarmers op, hul haar in een excentriek gewaad en jawel: de Israëlische Gita Boaron lijkt als twee druppels water op Muam mar Kaddafi. Geen wonder, want ze is naar ei gen zeggen een nicht van de Libi sche dictator. Gita's grootmoeder was een zuster van de grootmoe der van Muammar. En Muammars moeder was haar tante. Die moederlijke afstamming maakt 'de broederlijke leider en gids van de Grote Revolutie van de eerste september' volgens Boaron honderd procent loods, al zal het Israëlische rabbinaat daar zijn vraagtekens bij zetten. De is lam - waar de status van de vader bepalend is - beschouwt Kaddafi in ieder geval als moslim. Geruchten over een Joodse achter grond van de Libische leider doen al geruime tijd de ronde. Hij is in 1942 geboren in Sirte, in het noor den van Libië, in de oorspronke lijk Berberse Gadadfa-stam. Zijn Joodse grootmoeder zou zijn overgegaan tot de islam (vandaar de vraagtekens van het rabbinaat) toen ze de stamoudste trouwde. Boaron hoorde het verhaal van haar moeder toen ze opgroeide in Israël, zo vertelt ze in een vraagge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 14