121 binnenland 'Tot ik er dood bij neerval knok ik voor Nintendo-duim rukt op bij LENIE 'T HART 'Zeehondenmoeder' neemt afscheid, maar toch ook niet donderdag 3 maart 2011 Even zorgde zeehondenmoe der Lenie 't Hart gisteren voor verwarring. Met haar vertrek als directeur zou ze zeehonden de rug toekeren. Niets is minder waar. door Koos Bijl Hoe verklaart u de mis verstanden rond uw persoon „In september hoop ik 70 te worden. Dan is dunkt mij de tijd gekomen om het stokje over te dragen. Ik wil af van de manage menttaken die ik nu zelf nog be hartig. Die verantwoordelijkheid drukt steeds zwaarder als je ouder wordt. Sinds een aantal weken zijn we intensief op zoek naar een opvolger die mijn taak overneemt als algemeen directeur van de crèche." Wat gaat u doen met de tijd die vrijkomt? „Dan krijg ik nóg meer tijd om aan te schoppen tegen de gesubsi dieerde wetenschappers die blij ven beweren dat het afgelopen moet zijn met de opvang van-zie ke zeehonden en daarmee onver schilligheid bij de jeugd in de hand werken." Lenie 't Hart: „Die zogenoemde deskundigen doen het voorkomen alsof Nederland één groot onge rept natuurgebied is dat zonder op vang voor zeehonden kan. Ik ben realist. Ook met het lot van de koeien in de Oostvaardersplassen ben ik heel begaan." U hebt ook aangekondigd tijd vrij te willen maken voor het schrijven van boeken. Aan welke thema's moeten we denken? „Mijn eerste boek gaat over de Ur- ket visser Johannes die een zee hond heeft gered. Dat is een waar- gebeurd verhaal dat ik vaak vertel op scholen als ik lezingen geef. Ik heb al die schoolkinderen beloofd dat ik hier een boek over schrijf." Ondanks het klimmen der jaren bruist u nog steeds van energie, zo lijkt het. „Dat klopt! Gisteren schopte ik na afloop van een crematieplechtig heid in Amsterdam ergens nog te gen een voetbal. Dat wekte ver wondering bij omstanders, maar dat hoort bij mij! Ik ben in staat om wel twintig dingen gelijktijdig te doen. Ik werk 24 uur per dag. Je kunt mij 's morgens om zeven uur al achter de waddendijk vinden op zoek naar zeehonden. Ik werk voor drie mensen tegelijk." Dat maakt het niet gemakkelijk u op te volgen. „Een opvolger is nodig om mijn managementtaken over te nemen. Dat stelt mij straks in de gelegen heid voor de zeehond te blijven vechten. Dat die wetenschappers volhouden dat de opvang niet meer nodig is, is alleen maar om mij te pesten. Dat doet dat insti tuut in Wageningen met een subsi die van 35 miljoen euro. Terwijl wij al die jaren hier de tent draaiende hebben gehouden zon der één cent subsidie." Bent u in staat zaken los te laten? „Dat doe ik nu al. Ik bemoei me vooral met de financiën en met de organisatie. Maar met personeels zaken - er staan hier vijftig men sen op de loonlijst - en fondsen werving en dergelijke zijn anderen belast." En de bouw en verbouw van de crèche? „Daar heb ik het wél heel druk mee. Op dit moment wordt hier druk gebouwd. Er komen twintig quarantaineruimtes bij en een compleet nieuwe zuivering. Als crèche geven wij jaarlijks meer dan een ton uit aan water. Dankzij de nieuwe zuivering besparen wij straks 80 procent. Als ik op 16 sep tember klaar ben als algemeen di recteur, moet de nieuwbouw er staan. Die dag vieren we gelijktij dig het 40-jarig bestaan van de crèche." Hoe Iaat de scheidende crèchedirec teur haar geesteskind achter? „Organisatorisch hebben we onze zaakjes nog nooit zo goed voor el- 1997: Lenie 't Hart zet met toenmalig minister van Natuurbeheer Van Aartsen zeehonden terug in de Waddenzee. DEN HAAG - Iedere dag, voor én na schooltijd, zat de twaalfjarige Rob bert achter zijn computer. Hij speelde urenlang spelletjes, en zijn ouders vonden dat best. Totdat hun zoon wel erg veel last kreeg van nek en schouders. Ze belden daarom vorig jaar met Willem Hollander, voorzitter van de RSI-vereniging, die de klachten onmiddellijk herkende: Robbert had RSI. Robbert (niet zijn echte naam) is de jongste patiënt die ooit bij Hollander aanklopte. Maar verbaasd was hij er niet over. „Kin deren spelen immers al op hele jonge leeftijd urenlang met mobiel tjes en computers", zegt hij. In de winkel worden baby's-eerste-com- puters verkocht en zijn er 'mobiel tjes' voor kleuters. „Kinderen groeien ermee op en ontwikkelen daardoor ook op steeds jongere leeftijd RSI-achtige klachten." Zet de trend zich voort, dan kampt over een aantal jaren één op de vijf tieners met RSI, voor spelt Hollander. Dat de aandoe ning pas in de tienerleeftijd of de studententijd zichtbaar wordt, heeft er mee te maken dat kinde ren en hun ouders niet door heb ben dat een pijnlijke arm een te ken aan de wand kan zijn, zegt Hollander. „Een zere hand of nek bij het spelen op de computer hoort er gewoon bij. Men kijkt er niet meer van op. Soms wordt ge dacht dat een kind zich aanstelt. Het probleem wordt flink onder schat." Nederlands onderzoek is er echter niet. Fysiotherapeut en trai ner Hanneke Poot ziet wel steeds vaker jongere kinderen die last hebben van het Wii-syndroom. Door het gebruik van deze spel computer hebben ze pijn in hun arm, nek of schouder. „Er zijn ook al kleuters met ontstoken duimen. Van de Nintendo", vertelt ze. Het probleem ligt volgens haar TO©S PAULKUSTERS verkiezingen: seen meerberheib voor het kabinet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 12