buitenland 19 10.000 tot 14.000 Duizenden Che Guevara's willen oprukken naar Tripoli Rode Kruis wil meer hulp bij Libische grens Duizenden zwerfhonden in Moskou hebben weer reden tot kwispelen 'Met de koffers boven hun hoofd vechten ze om Tunesië binnen te komen' Poezenvrouwtje toch geëvacueerd uit Libië Laatste eer Erbakan woensdag 2 maart 2011 ■SBBpnapHBRH mensen komen dagelijks de grens bij Ras Jedir over. Hanna Emmering, Nederlandse Rode Kruis door onze correspondent Harald Doornbos BENGHAZI - In de bevrijde Libische stad Benghazi heerst een dubbel gevoel. Sommigen vrezen Kad- dafi's luchtaanvallen, anderen wil len juist optrekken richting de hoofdstad Tripoli om de Libische leider een lesje te leren. De revolutie in Benghazi heeft z'n eigen kledinglijn. Want zo goed als alle jongens en mannen van de oppositie hier dragen een baardje, een baret en een geweer of pistool. Als ze geen Arabisch, maar Spaans hadden gesproken, zou je zo den ken dat dit Cuba 1959 is. Overal waar je kijkt zie je Che Guevara's, duizenden Che Guevara's. Li- bië-stijl natuurlijk. Want hier geen socialisme, maar een mix van is lam, Facebook en hoop op een be ter en vrijer leven. „Jalla, jalla, kom op!", roept een jongen, in het centrum van Beng hazi. „We gaan naar Tripoli om de Een Nederlandse vrouw die niet geëvacueerd wilde worden uit Li bië omdat ze haar zestien katten en twee honden niet kon meene men, heeft het roerige land nu toch verlaten. Zij vertrok met haar man en hun menagerie op een boot naar Malta, liet zij gisteren weten. Het plan was aanvankelijk om te vluchten via de grens met Tunesië, maar dit bleek te gevaarlijk en stuitte op bureaucratische proble men. Tenslotte lukte het het echt paar een ticket te krijgen voor de veerboot naar Malta. Egyptische vluchtelingen proberen de Libisch-Tunesische grens over te steken bij Ras Jedir. foto Mohamed Messara/EPA hond Kaddafi uit z'n lijden te ver lossen." Andere mannen knikken en juichen instemmend. Een be grafenisstoet komt langzaam langs- gereden. Ze dragen portretten van een jongen die gisteren is bezwe ken aan z'n verwondingen, opgelo pen in de strijd. Een bestuurder van een oude BMW springt uit z'n wagen, haalt een kalashnikov van de achterbank en schiet als een wilde in de lucht. Nadat de stoet rouwenden is ver trokken, vertellen de Che Gueva ra's dat ze serieus zijn met hun be doeling op te trekken naar Tripoli. „Kijk maar", zegt Muhamad, die natuurlijk ook een baardje en een baret draagt, „we zetten onze na men op een lijst en dan gaan we naar Tripoli." Volgens Muhamad hebben al drie honderd vrijwilligers zich opgege ven om de directe strijd met Kad- dafi's troepen aan te gaan. „Het is vrijheid of de dood", aldus Muha mad. Aan de andere kant van de RAS JEDIR - Aan de Libische grens met Tunesië is dringend behoefte aan internationale hulp. Er moe ten veel meer mensen worden op gevangen dan nu mogelijk is. Bo vendien moet er transport worden geregeld om de voornamelijk bui tenlandse vluchtelingen naar hun plaats van bestemming te brengen. Dat stelt woordvoerster Hanna Em mering van het Nederlandse Rode Kruis, die bij de grensovergang in Ras Jedir aanwezig is. „Het is een soort niemandsland. De situatie is vreselijk", zegt ze. „Mensen duwen elkaar omver, met de koffers bo ven hun hoofd vechten ze om Tu nesië binnen te komen. Het is gru- stad zijn rebellen ook al druk be zig met het voorbereiden van een groot offensief tegen Tripoli. Hier hebben honderden jongens zojuist een militaire basis bestormd. De ongeveer twintig tanks die er op het terrein staan, zijn natuurlijk van levensbelang voor de rebellen, die over het algemeen slechts de beschikking hebben over lichte wa pens. „Deze tanks zijn zware wapens en gaan richting Tripoli om Kaddafi aan flarden te knallen", vertelt een man, die Arif heet. Snel rent hij weg om in een tank te duiken en korte tijd later in een noodgang de poort van de basis uit te rollen. Daar staat al een groot aantal grote opleggers klaar. Als de tanks er vakkundig op zijn gezet en met kettingen vastge maakt, worden de opleggers weg gereden. „Tot ziens in bevrijd Tri poli", roept Arif, vlak voordat hij voor de zoveelste keer in een ro kende en ronkende tank springt. welijk om te zien; ze klimmen over muren heen." Net als de VN- vluchtelingenorganisatie Unhcr constateert ook het Rode Kruis dat de situatie aan de Libische grens met Tunesië een kritiek punt heeft bereikt. Tussen de 10.000 en 14.000 men sen komen dagelijks de grens over. Het probleem is volgens Emme ring dat er geen goede doorstro ming is. De grootste groep vluchte lingen komt uit Egypte, de andere groep uit Azië. Door het gebrek aan transport zitten al tiendui zend mensen in het basisopvang kamp en nog eeens duizenden in de omringende dorpen en steden. ISTANBUL - Premier Recep Tayyib Erdogan (rechts) en president Abdullah GUI (tweede rechts) van Turkije bewijzen de laatste eer aan de overleden oud-premier Necmettin Erbakan. Tienduizenden Turken waren gisteren naar de begrafenisplechtigheid in Istanbul gekomen. Erbakan wordt gezien als de vader van de islamistische politiek in Turkije. foto EPA MOSKOU - Ze zijn 26.000 hond sterk. De snuggere, bietsende zwerfhonden in Moskou vormen een belangrijk deel van het straat beeld in de Russische hoofdstad. Ze slapen in metrostations, en pak ken zelfs af en toe de trein. Maar sommige honden zijn agressief, zwerven rond in troepen en vallen mensen aan. De autoriteiten in de stad wilden de honden verzame len en overbrengen naar een geïso leerd complex ver buiten de stad. Hondenliefhebbers en dierenrech tenactivisten zijn met succes in op stand gekomen tegen het plan. Een aantal prominente acteurs en muzikanten stuurde een petitie naar het gemeentebestuur met het verzoek van het plan af te zien. Op een persconferentie vergeleek ac teur Jevgeni Mironov het complex met een 'concentratiekamp'. Het afvoeren van de dieren naar een complex op 250 kilometer ten noordoosten van Moskou zou de dieren tot verschrikkelijke omstan digheden veroordelen. Bovendien zou het de problemen niet oplos sen, aldus de activisten. Dierenarts Artjom Zverev van de dierenrech tenorganisatie Bim, zegt dat een dergelijk kamp een broedplaats voor ziektes kan worden. Voordat de honden uit Moskou af gevoerd kunnen worden, moeten ze een maand in quarantaine en volgens de dierenarts heeft Mos kou de voorzieningen niet om zo'n operatie te fariliteren. Eén zie ke hond is genoeg om de hele groep in gevaar te brengen. „Als er een ziekte uitbreekt in de groep zouden de honden een langzame en pijnlijke dood sterven", aldus Zverev. Hij gaf het voorbeeld van andere steden waar een soortgelijk beleid is gevoerd. Bovendien trok ken daar honden van buiten de stad in om het gat in het ecosys teem op te vullen. Voor het stadsbestuur van Mos kou was de kritiek aanleiding ter elfder ure het plan af te blazen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9