81 buitenland Kaddafi is 'politieke zombie' Zu Guttenberg gooit handdoek in ring Betogingen Iran steun voor leiders oppositie Ivoriaanse kranten Ouattara gesloten Doodstraffen in India voor aanslag op trein Michelinster komt te laat voor visrestaurant Vijf tijgers in Filipijns huis aangetroffen Spaanse politie rolt ETA-commando op 'Christendemocraat leidt formatie België' De strijd in Libië gaat door. Opstandelingen bewapenen zich, terwijl elitetroepen van Kaddafi proberen het verzet in Zawiyah en Misrata te breken. Het vluchtelingenprobleem bij de grens met Tunesië groeit. woensdag 2 maart 2011 ABIDJAN Aanhangers van de Ivoriaanse pre sident Laurent Gbagbo hebben acht kranten die gelieerd zijn aan zijn politieke rivaal Alassane Ouat tara tot sluiting gedwongen. Dat maakten de eigenaars van de kran ten gisteren bekend. De eigenaars veroordeelden de bedreigingen van de 'onafhankelijke pers die niet meegaat in de illegale daden van de regering van Gbagbo'. AHMEDABAD In de Indiase deelstaat Gujarat heb ben elf mensen gisteren de dood straf gekregen wegens een aanslag in 2002 waarbij een trein met hin doeïstische pelgrims in brand werd gestoken. Twintig personen kregen levenslang wegens de brand, die de dood van 59 pelgrims veroorzaakte. Na de aanslag kosten anti-islamitische onlusten ruim tweeduizend mensen het leven. ROUEN De culinair inspecteurs van de be faamde Guide Michelin hebben een ster toegekend aan een klein Frans visrestaurant dat in decem ber de deuren heeft moeten sluiten bij gebrek aan klandizie. Restau ranthouder Max Bichot is blij met het 'postume' eerbetoon. „Maar het komt een beetje te laat", zei hij gis teren. Bichot werkt nu als kok in een ander visrestaurant. MANILLA De Filipijnse brandweer heeft in een huis in de hoofdstad Manilla vijf tijgers en enkele andere dieren aangetroffen. De brandweerlieden waren naar het pand gegaan om daar een brand te blussen. De die ren zijn uit het huis gehaald. Ze wa ren ongedeerd. Naast de tijgers von den de brandweerlieden enkele slangen, schildpadden, honden en katten in het pand. MADRID De Spaanse politie heeft gisteren in Spaans Baskenland vier mensen opgepakt die worden verdacht van lidmaatschap van de Baskische ter reurbeweging ETA. Ze worden ver dacht van moord op een politie chef in 2009. In een door de ver dachten gebruikt appartement vond de politie vuurwapens, 200 kilo explosieven en materiaal voor het maken van bommen. BRUSSEL De Belgische informateur Didier Reynders heeft gisteren verslag ge daan aan koning Albert II van zijn poging een regering te vormen. Al- bert heeft nog niet beslist hoe het verder moet. Verschillende kran ten meldden dat mogelijk een christendemocraat tot nieuwe in formateur of bemiddelaar be noemd wordt. CD8cV-partijleider Wouter Beke wordt vaak genoemd. VOLKSOPSTAND TEHERAN - Duizenden aanhangers van de Iraanse oppositieleiders Mir Hossein Mousavi en Mehdi Ka- roubi zijn gisteren in Teheran de straat opgegaan. De protesten op meerdere plekken in de hoofdstad werden uiteengeslagen door de op roerpolitie, meldden websites van de oppositie. Volgens de oppositie zitten Mousavi en Karoubi en hun partners in de gevangenis. De rege ring ontkent dat. SOHAR - In de stad Sohar in Oman was het gisteren voor de vierde dag op rij onrustig. Twee- tot drie honderd mensen gingen de straat op om te demonstreren. Militairen zouden in de lucht hebben gescho ten om de menigte uiteen te drij ven. Er waren gisteren ook beto gingen in de stad Salalah en in de regio Buraimi. TUNIS - De Tunesische interim-re- gering die het land na de val van dictator Ben Ali naar vrije verkie zingen had moeten loodsen, valt steeds verder uiteen. Gisteren stap ten drie bewindslieden op, onder wie minister Najib Chebbi, voor de revolutie een van de belangrijk ste oppositieleiders. SANAA - Tienduizenden mensen betoogden gisteren in de Jemeniti- sche hoofdstad Sanaa. Ze eisten het vertrek van president Ali Sa- leh. De betogers zijn onder meer boos over de wijdverbreide corrup tie. Eerder op de dag beschuldigde Saleh Israël en de VS ervan achter de betogingen in het Midden-Oos ten te zitten. „De betogers worden van buitenaf geleid en ze betaald door zionisten", zei Saleh. MANAMAH - Dertig tanks zijn maandagavond laat van Saudi-Ara ble naar Bahrein vervoerd. Dit heb ben ooggetuigen gemeld. Het ver voer over de snelweg die Sau- di-Arabië met Bahrein verbindt, hinderde het gewone verkeer. Opstandelingen slaan aanval Kaddafi's troepen op Zawiyah en Misrata af. Arabische Liga tegen instellen van no-flyzone. Clinton noemt verlenen van luchtsteun door Amerikaanse leger 'een mogelijkheid'. TRIPOLI - De internationale storm van kritiek op de Libische leider Muammar Kaddafi ging gisteren door: zo noemde het Kremlin hem een 'politieke zombie'. In Li bië zelf worden ondertussen de messen geslepen voor een mogelij ke eindstrijd: de leiders van het 'bevrijde' oosten van het land heb ben hun zinnen gezet op de hoofd stad Tripoli, waar Kaddafi nog de scepter zwaait. De opstandelingen in Libië bewa penen zich ondertussen verder. De Arabische nieuwszender al-]a- zeera zond gisteren beelden uit van burgers die in een kazerne in het oosten van het land kisten met munitie openden en luchtafweer geschut in stelling brachten. Het oosten van Libië is vrijwel ge heel in handen van de opstandelin gen. In Tripoli, dat nog groten deels onder controle is van het re gime, zouden Kaddafi's troepen volgens de krant Quryna het vuur hebben geopend op ongewapende betogers. De elitetroepen en militieleden van Kaddafi vochten gisteren met opstandelingen om de controle over Zawiyah en Misrata, twee ste den in het westen van Libië, dicht bij de hoofdstad Tripoli. Ook heb ben zij een munitiedepot gebom bardeerd in het oosten van het land, om te voorkomen dat de op standelingen aan wapens kunnen komen. Dit melden getuigen. De elitetroepen hebben een kor don gelegd om Zawiyah en Misra ta, die in handen zijn van Kadd afi's tegenstanders. De tribale lei der van Zawiyah zou door Kaddafi persoonlijk zijn gebeld met de me dedeling dat de aanval zou worden geopend als de demonstranten het centrum van de stad niet verlie ten. Getuigen zeiden dat in de nacht van maandag op dinsdag zes uur lang gevochten was en dat de aanval was afgeslagen. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Hillary Clinton noemde gisteren het verlenen van luchtsteun in Libië door het Ame rikaanse leger een 'mogelijkheid'. Ze erkende wel dat deze mogelijk heid op problemen kan stuiten. Er bestaat internationaal geen over eenstemming over het instellen van een no-fiyzone. Onder andere Rusland en de Arabische Lige zijn tegen de maatregel die het Libi sche regime ervan moet weerhou den de eigen bevolking te bombar deren. Minister Jan Kees de Jager van Fi nanciën houdt een noodmaatregel achter de hand om direct Libische tegoeden in Nederland te bevrie zen, mocht de EU uiterlijk van daag niet zo'n definitieve verorde ning uitvaardigen. Eerder bevroren de VS al voor 30 miljard dollar aan Libische tegoe den. Ook namen Groot-Brittannië en Oostenrijk (1,2 miljard euro) maatregelen. zie onze website:buitenland Video: oppositieleger maakt zich op voor gewapende strijd. mmmtBSMÊmuaammaammÊmmmmmÊÊÊÊtHam door onze correspondent Oene van der Wal Karl-Theodor zu Guttenberg foto AFP BERLIJN - Duitslands politieke won derkind Karl-Theodor zu Gutten berg is gevallen. Gisteren trad de 39-jarige CSU'er af als minister van Defensie vanwege een plagiaat affaire. Grote delen van zijn proef schrift uit 2006 bleken door hem zonder bronvermelding overge schreven. Hij is door de druk van de media aan het einde van zijn krachten, liet hij weten. Dat Zu Guttenberg niet meer als minister kon aanblijven, tekende zich de afgelopen dagen steeds dui delijker af De golf aan kritiek van media, de wetenschap, oppositie, maar ook uit het eigen politieke kamp zwelde steeds verder aan. Met Zu Guttenberg gaat Duits lands grootste politieke ster roem loos ten onder. Zijn val was even spectaculair als zijn opkomst. Hij werd in februari 2009 minister, toen nog van Economische Zaken. Al gauw verwierf hij het aura van politieke superman. Zijn adellijke komaf, perfect zittende pakken, zijn mooie blonde vrouw en 'dui delijke taal' maakten hem in re cordtijd tot de meest geliefde poli ticus van het land. Zijn succes maakte hem tot haatfi- guur voor links, die hem waar mo gelijk aanviel. Recentelijk stond Zu Guttenberg nog zwaar onder druk vanwege onder meer misstanden op het marine-opleidingsschip Gorch Fock. De gedrevenheid van zijn tegenstanders toont de hevige polarisatie tussen links en rechts in Duitsland, die nu juist in een verkiezingsjaar wordt uitgespeeld. Sommigen wijzen op een 'amerika nisering' van de Duitse politiek: de politieke tegenstander moet er onder worden gekregen, maakt niet uit hoe. Nog steeds is onopge helderd wie achter de onthullin gen over het proefschrift zit. De enorme steun voor Zu Gutten berg laat ook zien hoe diep de kloof is tussen bevolking en Ber- lijnse politiek en hoe groot het ver langen naar een politiek idool. De aangeslagen bondskanselier An gela Merkel noemde haar favoriete minister 'politiek hoogbegaafd'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8