binnenland 15 'Dichttimmeren WOB slecht idee' HHHIIHHHHHHHHii Ex-terreurverdachten: aangifte Wilders Jongeren dupe van grootschalige fraude Man krijgt tbs voor 'klimmoord' Frankrijk Dief zet zichzelf op bewakingsbeelden Eis: cel politicus wegens kinderporno Dieven roven voor tonnen bij Bijenkorf INFORMATIE Ministers vinden dat er te veel misbruik wordt gemaakt ZEKER NU woensdag 2 maart 2011 wss^^mmsssmm AMERSFOORT De twaalf mensen die op kersta vond werden opgepakt op verden king van betrokkenheid bij terroris me, dreigen aangifte tegen PW-lei- der Geert Wilders te doen. Dat meldde advocaat Michael Ruperti gisteren. Hij vertegenwoordigt ne gen van hen. Wilders sprak vol gens Ruperti beledigende woorden over de verdachten. EMMEN De politie is een grootschalige vorm van fraude op het spoor. Ruim dertig jongeren uit Zuid- oost-Drenthe hebben zich gemeld. Van hen was de pinpas en -code door criminelen afhandig gemaakt Hun bankrekeningen werden ge bruikt om gestolen geld weg te slui zen. Ook werd het complete kre diet van de jongeren opgebruikt. DEN HAAG Bijna twee jaar nadat hij zijn Zweedse vriend tijdens een klimva- kantie in Frankrijk had gewurgd, is een inwoner van Gouda gisteren veroordeeld tot tbs met dwangver pleging. Op 29 april 2009 bracht de Gouwenaar de Zweed met een klimtouw om het leven, waarna hij zijn lichaam verborg. De dader lijdt aan ernstige schizofrenie. OOSTERHOUT Een 34-jarige man uit Oosterhout heeft zich op een wel heel simpele manier laten pakken voor de dief stal van twee bewakingscamera's. Hij was al op de bewakingsbeelden te zien toen hij in december de om geving verkende. Even later kwam hij terug met een trapje om de twee camera's te demonteren. Daarbij kwam hij vol in beeld. ARNHEM De officier van justitie heeft giste ren drie jaar cel, waarvan een jaar voorwaardelijk, geëist tegen de ge schorste fractievoorzitter van de Arnhemse partij Pro Arnhem. De 59-jarige politicus stond terecht voor het in bezit hebben van 3.463 foto's en 241 filmpjes met kinder porno en 44 foto's van seks met dieren. ROTTERDAM Dieven hebben in de nacht van zondag op maandag een grote slag geslagen bij warenhuis de Bijen korf in Rotterdam. Volgens de poli tie is er voor tonnen aan sieraden buitgemaakt. De teller staat nu op meer dan een half miljoen euro, zo maakte zij gisteren bekend. De die ven sloegen hun slag in de Dia mant Corner'. Het kabinet wil de open baarheid van informatie be perken omdat het opzoeken te veel tijd kost. Maar die in formatie is van ons alle maal, zeggen critici. door Arjen de Boer Zonder blikken of blozen Nederland vergelijken met het Afrikaanse Zim babwe waar dictator Mu gabe de scepter zwaait en er van een transparante overheid geen sprake is. De vergelijking gaat misschien wat ver, maar Roger Vleugels, een des kundige op het gebied van de Wet openbaarheid van bestuur (WOB), wil zo de discussie over de transparantie van de Nederland se overheid op scherp zetten. Zeker nu de ministers Piet Hein Donner (Binnenlandse Zaken) en Ivo Opstelten (Veiligheid en Justi tie) hebben aangekondigd de WOB in te perken. Er wordt te veel misbruik van gemaakt, stellen zij. Bijvoorbeeld door hardrijders die massaal ijkrapporten van de meetapparatuur opvragen en zo zand in de bureaucratische machi ne strooien om hun boete te ontlo pen. Daar willen de ministers paal en perk aan stellen. En passant wil len ze ook een dam opwerpen voor omvangrijke WOB-verzoe- ken van bijvoorbeeld journalisten, omdat die te veel werk voor ambte naren zouden opleveren. Dit past niet bij het kabinetsstreven naar minder ambtenaren. Vleugels, de Nederlandse Vereni ging van Journalisten (NVJ), de stichting Dat Zou Jij Wel Willen Weten en onderzoeksjournalisten maken zich grote zorgen over deze inperking van de openbaarheid. Zij krijgen steun van de Nationale Ombudsman Alex Brenninkme- ijer: „Dichttimmeren van de WOB is geen goed idee. Alles is open baar tenzij er sprake is van uitzon deringen omdat de veiligheid of privacy in het geding zijn." Bren- ninkmeijer spreekt van de burger 2.0, de actieve burger die zelf on derzoekt. „De overheid moet niet te angsthazerig zijn om de burger die rol te geven." De WOB, die in 1992 in werking trad, is voor burgers, journalisten en actiegroepen van groot belang om overheden te controleren, zegt ook voorzitter Sebastiaan ter Burg van Dat Zou Jij Wel Willen We ten. De stichting zet zich in voor openbaarmaking van overheidsin formatie die van belang is voor het publiek. „Wij zijn met zijn allen verantwoordelijk voor hoe het land wordt bestuurd. De WOB is daarvoor een middel en het enige wettelijke instrument waar je op terug kan vallen als je informatie van de overheid wilt." Snijden in de WOB zou een 'verar ming' van openbaarheid zijn, stelt hoogleraar recht en bestuur Bernd van der Meulen. Hij vindt de WOB nodig voor een goed wer kende democratie met geïnfor meerde burgers die de overheid kunnen controleren. zie onze website:binnenland Video: ambtenaren hielden rap port achter over Catshuisbrand. Laat de Eerste Kamer niet links liggen Verkiezingen zijn altijd belangrijk. Maar bij die van vandaag staat er wel heel veel op het spel: een sterker, veiliger en financieel gezonder Nederland om precies te zijn. Dat komt er niet zomaar. Daar zijn maatregelen voor nodig. Het vorige kabinet heeft de staatsschuld namelijk fors laten oplopen. En als we daar niks aan doen, komt er elke dag zo n 100 miljoen bij. Nu orde op zaken stellen is dan ook een bijzonder bittere noodzaak. Anders leggen we de rekening bij onze kinderen neer en gaan we Griekenland achterna. Laat dit kabinet dus doen wat er gedaan moet worden. En geef ons land een Eerste Kamer die dat niet in de weg staat. Daarbij telt uw stem meer dan ooit. En zal dus ook meer dan ooit gemist worden als u niet opkomt. Stem daarom vandaag VVD. ÜSSStfBBB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5