Oesterbaai is op sterven na dood Geest Kaatje en Kootje 241 zeeland Tranen in haar ogen na uitnodiging 't Kofschip Elk dorp op Schouwen-Duiveland heeft zijn eigen sfeer. In deze serie vertellen mensen hoe ze het vinden er te wonen. Infocentrum in groter Zwin in 2014 klaar Wies Saman benoemd tot Ridder woensdag 2 maart 2011 RECREATIEPARK WE wil actie gemeente door Mieke van der Jagt WEMELDINGE - Het recreatiepark Oesterbaai in Wemeldinge is op sterven na dood. Voorzitter Jac ques Koppert van de Vereniging Van Eigenaren (WE) vindt dat de gemeente Kapelle te weinig doet om de situatie op te lossen Tegen een besluit van het gemeentebe stuur om mild handhavend op te treden tegen permanente bewo ning, heeft de WE bezwaar ge maakt: „Te weinig." Niet dat de WE wat tegen perma nente bewoning heeft. Koppen: „Integendeel, we hebben in 2008 al een plan gemaakt om perma nente bewoning door eigenaren toe te staan en verhuur alleen voor recreatief gebruik. Dat was bij de gemeente onbespreekbaar." De WE staat daar nog steeds ach ter maar maakte - om de gemeen te tot actie te dwingen - bezwaar tegen het plan om de handhaving te beperken tot aanschrijvingen. „Die actie is noodzakelijk omdat steeds meer huisjes verhuurd of verkocht worden voor bewoning door buitenlandse arbeidskrach ten. Dat botst met de recreatieve door Esme Soesman ZIERIKZEE - Tranen in haar ogen kreeg Neeltje Elizabeth Man- ni-Hart (91) toen een clubje Kof schipleerlingen bewoners van het Zierikzeese zorgcentrum Eiland- zorg. uitnodigde voor een bezoek aan de Antwerpse Zoo. Zij riep dan ook als eerste 'ja'. „Ik vind het gewéldig. Dat kinderen zoiets voor oude mensen doen. Het zijn ook best nog jonge kinderen." Kim, Hamza, Femke, Aya en Die- denk uit groep 8 van obaseschool 't Kofschip hebben het dierentuin uitje bedacht in het kader van on derwijsproject De Uitdaging, waar bij ze een maatschappelijke droom moeten proberen te verwezenlij ken. Een tweede leerlingenteam DORPSBEWONERS functie van het park. Er tijden bij nacht en ontij busjes om mensen op te halen en terug te brengen. Heel soms wordt nog wel een huis verhuurd aan recreanten, maar die zie je na een keer niet meer terug." Dat de verkoop en verhuur voor permanente bewoning, vooral door Immo uit Wemeldinge, zo goed loopt, komt volgens Kopperr omdat de gemeente toch niet of onvoldoende handhaaft. Koppert voert ook de optie aan om er dan gewoon maat een woonwijk van te maken. „Het huisvestingspro bleem van de buitenlanders is dan opgelost, maar iedereen moet ook een brievenbus en een vuilnisbak hebben en de gemeente moet de straten en het groen onderhou den." Wethouder Jon Herselman schiet die laatse suggentie af „Dat mag wel van de provincie, maar uit ons eigen woningbouwprogramma en dat schiet ruimschoots tekort." Voor de menging van recreatief en permanent voelt Herselman wel maar: „Dat plan van de WE heb ik nooit gezien. Binnenkort wordt het resultaat van een onderzoek ge presenteerd. We zullen zien." door Marijke Vael maakte gisteren kinderen uit een Middelburgs tehuis blij met een be zoek aan safaripark Beekse Bergen. De kinderen moesten hun plan nen zelf organiseren, met steun van coaches van het Welzijnshuis Schouwen-Duiveland en woning corporatie Zeeuwland. Nadat het idee van Femke de meeste stemmen had gekregen, ging haar team drie weken geleden aan de slag. Het vijftal regelde de boel tot in detail. Zo werd voor aanvang van de reis nog een stapel dozen met lekkers de bus ingedra gen. Voor de begeleiders ging in het geheim een verrassingscadeau tje aan boord mee. Kim en Femke genieten mee met hun gasten. „Het is leuk om dit te doen." Femke, bus. Op Diederik, Aya, Kim en Hamza (vlnr) brengen hun gasten naar de de achtergrond het zorgcentrum. foto Dirk-Jan Gjeltema Op het kleine, driehoeki ge grasveld staan drie platanen. Bomen waar aan herbergbezoekers in vroeger tijden hun paarden vast bonden. Op het veldje, dat het middelpunt vormt van het dorp, staat ook de waterput nog die werd gebruikt om deze viervoeters te laven. Er naast prijkt het pand, dat door veel dorpsbewoners nog altijd wordt aangeduid als 'de her berg van Kaatje en Kootje'. De geest van deze gezusters Van de Zande waart nog rond in het schil derachtige Westenschouwen. André Kooman en Ingrid Koo- man-Santstra, die de beroemde, voormalige herberg van Kaatje en Kootje uitbaten als restaurant de Olijke Tapper, merken het regelma tig. „Mensen die hier komen eten vragen vaak of dit het restaurant van Kaatje en Kootje is. Een dame van ruim 90 jaar vertelde dat ze vroeger in Westenschouwen op va kantie kwam en dan hier in de her berg van Kaatje en Kootje sliep. Ze wilde weten waar hun oude kast was gebleven. Daar stond altijd een zilveren schaal in met choco laatjes." De 47-jarige André Kooman, die opgroeide in Renesse, hoorde als kind reeds over Kaatje en Kootje praten tijdens familiebijeenkom sten. „Dat zei me toen niet veel." Sinds hij met echtgenote Ingrid en drie van de vier kinderen Mandy (17), Rick (15) en Christel (12) het pand van de gezusters bewoont, is dat anders. Zelfs op de website van zijn restau rant staat informatie over Kaatje en Kootje: 'De dames Van de Zan de maakten na de Tweede Wereld oorlog naam met hun gerenom meerde keuken. Hotel restaurant Westenschouwens Welvaren trok voorname gasten uit binnen- en buitenland, maar werd vooral aan geduid met de voornamen van de gezusters. In een Zierikzeese win kel vroeg prinses Irene eens waar 'het restaurant van Kaatje en Koot- KNOKKE - Een consortium van acht bedrijven gaat het nieuwe be zoekerscentrum van Natuurpark Het Zwin bij Knokke bouwen. De groep won een ontwerpwedstrijd van de provincie West-Vlaande- ren. Het centrum zelf krijgt de uit straling van een 'polderschuur'. Verderop komt een 'kijkcentrum' in de dijk, als een soort moderne vogelkijkpost. De groep presenteert binnenkort ook de plannen voor een (veel klei ner) infocentrum bij Cadzand. De gebouwen moeten in 2014 klaar zijn. Als alles volgens plan ver loopt, is de voorgenomen uitbrei ding van Het Zwin dan voltooid. je' was. In 1971 verkochten de ge zusters hun bedrijf.' Enkele jaren geleden overleed de laatste van hen in het Haamsteedse zorgcen trum Duinoord. Ingrid en André Kooman werden in 2006 eigenaar van het pand na dat ze hun strandtent De Zand- snor hadden verkocht. „We von den dit zo'n leuk plekje dat we on ze boekhouder lieten onderzoeken of we wellicht een van de vijf res taurants konden kopen, die hier naast elkaar staan. Hoewel er niet één officieel te koop stond lukte dat meteen." Ingrid en André zijn nog steeds ge charmeerd van het kleine dorp aan de voet van de duinen vanwe ge de gemoedelijke sfeer en diversi- THEATERPROJECT Ali Pankow bezocht Doedag in Dreischor rond theaterproject Pippi: www.pzc.nB/cuDtuyirdichtbBj UW MENING TELT Haal de vos naar Schouwen-Duive land in strijd tegen ganzenoverlast: www.pzc.nl/schouwen-duiveland TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.ni Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto AXEL - Secretaris Wies Saman (64) van de Brabants Zeeuwse Werkge versvereniging (BZW) is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Saman, die 30 jaar in dienst is bij de BZW, krijgt de koninklijke on derscheiding vanwege zijn belang rijke bijdrage aan de ontwikkeling van het Zeeuwse bedrijfsleven en zijn activiteiten op kerkelijk, poli tiek en cultuurhistorisch gebied. De bijbehorende versierselen kreeg hij gisteren uit handen van burgemeester Jan Lonink van Ter- neuzen tijdens de viering van zijn dertigjarig jubileum. Saman is ook statelid voor het CDA. Ingrid en André Kooman bij hun restaurant, de voormalige herberg van de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 50