41 binnenland Alles draait om de opkomst TO©S lire Slapende truckers veroorzaken vaak file VERKIEZINGEN Bij een lage opkomst hebben de confessionele partijen doorgaans voordeel. En wat het weer betreft: van plensbuien op verkiezingsdag trekt geen enkele partij bij voorbaat profijt. Statenverkiezingen op internet Stemwaarden per provincie Dochter van miljonair dood gevonden PAUL KUSTERS woensdag 2 maart 2011 Vanaf het openen van de stembussen tot het bekendmaken van de uitslag: een liveblog met pei lingen, sfeer en reacties op de website van de krant. Zuid-Holland 641 Noord-Holland 489 Noord-Brabant 446 Gelderland 365 Utrecht 261 Overijssel 241 Limburg 239 Friesland 151 Groningen 135 Drenthe 120 Flevoland 101 Zeeland 98 (De stemwaarde is het inwonertal van een provincie gedeeld door het aantal Statenleden maal 100) Fietsers demonstreerden gisteren in Amsterdam voor een socialer politiek klimaat. door Laurens Kok We schrijven maart 1999. Het ooit zo machtige CDA is amper nog een fac tor van betekenis in de landelijke politiek. Paars rules. Het CDA heeft tweemaal op rij de Tweede Kamerverkiezingen verloren, kwijnt weg in de oppositie, partij leiders komen en gaan. En dan, op die ene verkiezings avond, zijn alle sores even verge ten. Het CDA verovert een kwart van alle Provinciale Statenzetels. Plots weer de grootste. Met dank aan de geslonken, maar hondstrouwe ach terban die in groten getale is ko men opdagen. Het is een scenario waar menig christendemocraat vandaag van droomt, vermoedt opiniepeiler Maurice de Hond. „Hoe lager de algemene opkomst, hoe beter voor het CDA", stelt hij. Niet dat hij denkt dat de partij het vandaag opnieuw tot de grootste partij kan schoppen. Daarvoor lijkt de ach terstand in de.peilingen te groot: het CDA dreigt de helft van zijn Statenzetels te verliezen. Maar een beperkt verlies is mogelijk. De Hond: „Domweg omdat de tra ditionele achterban van het CDA bestaat uit oudere kiezers en die gaan trouw naar de stembus, ook bij de Provinciale Statenverkiezin gen." Niet alleen het CDA profiteert tra ditiegetrouw van een lage algeme ne opkomst. Ook andere confessionele partijen scoren vooral boven hun macht bij verkiezingen waarvoor het elec toraat niet erg warmloopt. Dat verklaart ook waarom deze partijen in de Eerste Kamer, die gekozen wordt door de Provincia le Staten, relatief veel zetels heb ben. Zo weet de SGP zich al decen nia verzekerd van twee zetels in de Tweede Kamer én twee zetels in de half zo kleine Senaat. Volgens Kees Aarts, hoogleraar kie zersonderzoek aan de Universiteit Twente, gaan mensen vaker stem men als ze het Vroeger beter ge leerd hebben'. Hij wijst op de op komstplicht, die in 1970 is afge schaft. „Ouderen hebben die plicht nog meegemaakt en komen nog steeds trouw op." De verwachting is dat het op komstpercentage vandaag op nieuw niet boven de 50 procent uitkomt. Vooral de meer populisti sche partijen zoals PW en SP heb ben bij 'tweederangs' verkiezin gen grote moeite hun aanhang naar de stembus te krijgen. Ook nu tonen hun achterbannen wei nig animo. Toch zijn er uitschieters naar bo ven. Bij de Europese verkiezingen in 2009 wist Geert Wilders zijn PW-aanhang wél te mobiliseren, waardoor hij het schopte tot twee de partij van Nederland, na het CDA. Aarts: „De PW zat toen heel erg in de lift en kreeg daar door heel veel publiciteit. Gecom bineerd met een heel duidelijk an ti-Europastandpunt wist Wilders veel kiezers te mobiliseren." Dat de WD het in de peilingen zo goed doet, hoeft geenszins te betekenen dat de liberalen de ver wachtingen helemaal waarmaken, stelt Aarts. „Populaire partijen als de WD hebben te vrezen. Zij heb ben in potentie een grote aan- DRIEBERGEN - Vrachtwagenchauf feurs die verplicht moeten rusten, veroorzaken de laatste jaren steeds vaker files op de Nederlandse snel wegen doordat zij hun truck stil zetten op de vluchtstrook of op zo genoemde vluchthavens. Het gaat bijna altijd om buitenlandse chauf feurs voor wie in het thuisland een torenhoge boete wacht als ze toch doorrijden tijdens hun rust pauze. Het Korps landelijke politie diensten (KLPD) en weginspec- teurs van Rijkswaterstaat krijgen daarover dagelijks meldingen. In te- hang, maar daarvan blijven ook veel mensen thuis. Dat drukt de uitslag." Partijen die op verlies staan, zoals de PvdA, kunnen daar van profiteren, denkt de hoogle raar. „De PvdA doet het slecht in de peilingen, maar naarmate een partij minder aanhang heeft, gaat een groter deel daarvan - zeg maar de harde kern - naar de stem bus." genstelling tot Nederland mag de politie in veel buitenlandse landen met behulp van de elektronische tachograaf tot 28 dagen terugkij ken of een chauffeur een overtre ding heeft begaan. De boetes die daarvoor worden uitgedeeld', kun nen oplopen tot 1.500 euro, ook voor overtredingen in Nederland begaan. Een boete voor het onno dig stilstaan op de vluchtstrook in ons land kost 180 euro, een luttel bedrag ten opzichte van het geld dat ze kwijt zijn in hun eigen land aan het negeren van de rustplicht. Rest nog de eeuwige discussie over het weer. Vaak wordt gezegd: 'Het CDA bidt om regen', omdat in dat geval veel stemmers thuis blijven, behalve die van het CDA. Aarts: „Daar is heel veel onder zoek naar gedaan. Als het plenst, gaan minder mensen naar de stembus, dat klopt. Maar er zijn geen partijen die daar extra door worden benadeeld." 0 80,4 50,2 54,1% 46.3 '06 2010 infographic CRW SOESTERBERG - Sandra Hazeleger, telg uit een van de rijkste families van Nederland, is gisterochtend dood gevonden in de bossen rond Woudenberg. Haar 49-jarige part ner is aangehouden. Dat meldde de politie Utrecht. De 45-jarige vrouw werd sinds zaterdag ver mist. De politie is daarop een on derzoek gestart en kon maandaga vond haar partner uit Soesterberg aanhouden. Aanwijzingen van de man leidden tot de vondst van het levenloze lichaam van Hazeleger. Het stel heeft vier kinderen. MOOI WEER TIJDENS t>E VERKIEZINGEN VANÖAAS Opkomst verkiezingen in Nederland Tweede Kamer - Gemeenteraad Provinciale Staten Europees parlement i l 1 I 1 i I 1 1978 '82 '86 '90 '98 2002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4