221 zeeland Bakken tijdelijk geplaatst Leermoment: 'Oudere mensen Goedereede handelde in eerste eeuw al met Belgen, Duitsers en Engelsen Het eerste seizoen van Tafelen in de Buurt wordt als succesvol ervaren. Of er een vervolg komt, is niet bekend. Dat hangt on der meer af van de animo van eters en organiserende partijen. Reactie op klachten Akkoord over voorkomen van geweld Renesse woensdag 2 maart 2011 mtmmgsmmsassss^si^ LEEFBAARHEIDSPROJECT door Esme Soesman-- BURGH-HAAMSTEDE - De 17 zeecon tainers op het parkeerterrein in Burgh-Haamstede staan er maar tijdelijk en zullen nog deze week over diverse locaties in de hele ge meente worden verspreid. Dit laat directeur Willem van Zalm van het bedrijf Afvalservice Zeeland weten in reactie op de klachten die de afgelopen dagen zijn geuit over het aanzien van het betreffen de parkeerterrein. „De containers zijn bedoeld voor het inzamelen van oud papier van de sportverenigingen en de mu ziekverenigingen. Wij hebben via een openbare aanbesteding per 1 maart de opdracht van de gemeen te daarvoor verworven", vertelt Zalm. Om de distributie van de in- zamelingsbakken over het eiland vlot te kunnen laten verlopen, wer den de betreffende containers voor korte tijd op het parkeerter rein in Burgh-Haamstede neerge zet. „Dat is gebeurd in goed over leg met de afdeling Reiniging van de gemeente", benadrukt de direc teur van Afservice Zeeland. Hij laat weten dat er in totaal 25 pa piercontainers in de gemeente worden geplaatst. De gemeente plaatste zelf vorige week op verschillende plaatsen fel oranje containers voor het inzame len van plastic. Ook dat leverde be hoorlijk wat kritiek op. Mensen voelden zich overvallen omdat de bakken zondar enig overleg neerge zet waren. De gemeente geeft toe dat deze handelwijze geen schoon heidsprijs verdient. De bakken zijn volgens de uitleg van de ge meente geplaatst om snel extra ca paciteit te creëren. Dit omdat de af deling Reiniging regelmatig werd geconfronteerd met overvolle bak ken. De gemeente benadrukt dat de locaties waar de afvalbakken ge plaatst zijn tijdelijk zijn. Het is de bedoeling dat in overleg met dorps raden en omwonenden naar defi nitieve plaatsen gezocht wordt. Ook wordt gewerkt aan een plan voor uitbreiding van de onder grondse afvalinzameling tot heel Schouwen-Duiveland. Op sommige locaties - waaronder Waterwijk Poortambacht 11 - wor den de tijdelijke plasticcontainers binnen afzienbare tijd vervangen door ondergrondse containers. Zo lang deze er nog niet zijn blijven de oranje bakken staan. MEEST CELEZEN Man moet 35.132 euro terugbetalen Petitie bewoners Ooststraat Voorzitter dorpsraad Bru (foto) stopt TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Meer regionieuws op www.pzc.nl/schouwen-duiveland Medio oktober werd gezamenlijk een eerste pannenkoek genuttigd. Giste ren kwam er met een middagje gourmetten een (voorlopig) einde aan het Schou- wen-Duivelandse project Tafelen in de Buurt. „Het was ontzettend gezellig, echt een heel leuke ervaring", vertelt Rochanne (leerling 4 vmbo zorg en welzijn aan Pontes Pieter Zee man in Zierikzee). Met klasgenoot Sonja verzorgde zij gedurende vijf entwintig keer, bij wijze van stage, een maaltijd en een activiteit voor oudere mensen in het dorpshuis van Dreischor. In Zierikzee werd eenzelfde project in appartements gebouw Valletta opgezet. Hoewel Rochanne en Sonja later beiden iets met kinderen willen gaan doen, hebben ze veel van het project geleerd. Rochanne: „Het belangrijkste? Het klinkt mis schien raar, maar ik heb geleerd dat oudere mensen écht geen zuur pruimen zijn. De mensen waren supervriendelijk. Ze kletsten wat af'. Een geplastificeerde foto van het tweetal ligt als afscheidscadeau tje naast het bord van Piet van der Linde; één van de eters uit Dreischor. De klik was wederzijds, blijkt uit zijn relaas. „Het was bui tengewoon. Maar die meiden zijn ook zo leuk in de omgang." Missie geslaagd. Het project heeft volgens Zeeuwlanddirecteur Antoi- ne de Ceuster een toegevoegde waarde voor de leerlingen van Pon tes Pieter Zeeman. „Die doen vol gens mij een bijzondere leererva ring op." Daarnaast is het aankno pen van nieuwe contacten een be langrijk doel. En daarbij draait het volgens De Ceuster zeker niet al leen om kwantiteit. „Elke nieuwe ontmoeting is van betekenis voor een individu. Dat klinkt misschien soft, maar eenzaamheid is één van de grote problemen van de toe komst. Daar willen we wat aan Tafelen in de Buurt op herhaling? Of Tafelen in de Buurt op herha ling gaat, is nog niet bekend. Dat hangt onder meer af van de be reidheid van de betrokken organisa ties, geld en animo van de eters. Zij hebben een enquête ingevuld. In Valletta aten gemiddeld 12 men sen mee. De aanloop in Dreischor, waar al een eetproject in het dorps huis liep, was kleiner maar mensen zijn daar wel erg enthousiast. Wellicht bestaat de mogelijkheid het project te verbreden of anders zins de animo te vergroten, zegt Zeeuwlanddirecteur Antoine de Ceuster. Zijn organisatie is enthou siast omdat er meerdere doelen succesvol zijn gecombineerd. doen." Wat de Zierikzeese eters Hans Stols en Tanny Timmerman betreft is dat absoluut gelukt, al plaatsen zij beiden ook kritische kanttekeningen. Zo belandden de pannenkoeken die allereerste keer koud op het bord. „Ze moesten het in het begin echt leren, maar dat is goed gekomen." De meiden mogen wel iets geïnteresseerder overkomen, klinkt het wel. Stols: „Ééntje had trouwens sjans met de kraanmachinist", wijst hij naar buiten. „Dat was heel amusant." Het eten (er kwamen onder meer zuurkool en krootjes voorbij) noe men de gasten 'redelijk gevarieerd, maar eenvoudig'. „Maar het is ook goedkoop om mee te eten. Verder is het gewoon heel gezellig. En daar gaat het om", zegt Timmer man. Zowel Stols als Timmerman genieten van het in clubverband ta felen. „Sinds mijn man is overle den zit ik altijd alleen aan tafel", zegt Timmerman. Stols vult aan: „Het is inderdaad weieens prettig om samen aan tafel te gaan." Pontes Pieter Zeeman-leerlingen Bo de Looze en Edie van Mourik doen in de plaatselijke supermarkt boodschappen voor de feestelijke eindmaaltijd van het project. De leerlingen moeten alles zelf bedenken en uitvoeren; ze beschikken over een beperkt budget. In appartementengebouw Valletta in Zierikzee bedienen de leerlingen de gasten van Tafelen in de Buurt. Ook een club vrijwilligers werkt steevast mee. Voor de gelegenheid waren gisteren ook dorpshuisbeheerder Brigitte Scheffers en haar tafelgasten uit Dreischor van de partij. RENESSE - Horeca-ondernemers en campinghouders in de Schouwse Westhoek ondertekenen vandaag het akkoord dat zij met burgemees ter Gerard Rabelink hebben geslo ten over veilig uitgaan in Renesse. Rabelink heeft namens politie en justitie met de ondernemers afge sproken dat zij informatie over las tige stappers uitwisselen. Volgens een andere afspraak worden in het uitgaansgebied van Renesse veilig heidscamera's opgehangen. Uit gaan en verblijfsrecreatie hebben in de Westhoek alles met elkaar te maken. Het convenant Veilig Uitgaan wordt om 16.00 getekend in grand-café Helder in Renesse. door Ton van den Nouweland GOEDEREEDE - De bewoners van de Romeinse nederzetting bij Goed ereede dreven handel met hun tijd genoten aan de Engelse en Bel gische kust en het Duitse Rijnge bied. Ze woonden op terpen die door het jarenlang dumpen van af val aan elkaar waren gegroeid tot één nederzetting. Dat blijkt uit archeologisch onder zoek door de Universiteit Leiden en het ook in Leiden gevestigde bureau Hazenberg Archeologie. De archeologen borduurden voort op onderzoek van hun collega Jan Trimpe Burger aan het eind jaren vijftig en begin jaren tachtig van de vorige eeuw. Toen werden al een gebouw en enkele vondsten blootgelegd. De meeste tekenin gen van Jan Trimpe Burger wer den echter opgeborgen in een ar chief. Dat materiaal is nu onder zocht met behulp van een door de gemeente Goedereede en Hazen berg aangevraagde Rijkssubsidie. Daaruit büjkt dat de bewoners aan vankelijk op terpen woonden. Ze kozen voor dit drassig gebied aan de huidige Oude Oostdijk, omdat het aan een geul lag. Die geul gaf toegang tot de zee en de achterlig gende rivieren. Tussen 70 en 260 na Christus vulden de bewoners de tussenruimten van de terpen met afval en bouwmateriaal. Daar door ontstond één grote nederzet ting met tientallen gebouwen op 90 centimeter boven de zeespiegel. Bij het recente onderzoek zijn ook dozen vol aardewerk bestudeerd. Dat blijkt afkomstig van het Rijn gebied, de Britse en de Belgische kust. Goedereede was een Romein se handelsplaats met een haven, zo luidt de conclusie. De Goereese ontdekkingen zijn ook voor Zeeland van belang. Ver moedelijk waren Colijnsplaat en Domburg ook Romeinse handels centra. Hier zijn de sporen echter door kusterosie verloren gegaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 48