wat mijn moeder doet zeeland 13 RIVM: nader onderzoek nodig om uitstoot Thermphos vast te stellen Veilig gevoel wozbezwaar.nu VVD en PvdA winnaar scholierenverkiezingen in Zeeland commentaar Norovirus maakt eten rauwe oester tot risico VIDEO Jongeren bewust maken van het belang om te stemmen. De stembus gaat op bezoek in Terneuzen. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl TWITTER over Statenverkiezingen twitter.com/pzcredactie #PSZLD Voorburcht 3 4543 AZ Zaamslag T: 0115-436005 A F: 0847-111939 E: info@vervast.nl woensdag 2 maart 2011 ROC-leerlingen vullen de stemwijzer in bij de verkiezingsbus in Goes. foto Ronald den Dekker Kandidaat-statenlid Dorith van Ewijk (GroenLinks) discussieert enkele meters verderop met scho lieren. Eén van de jongens kijkt peinzend. „Hm. Er kwam PW uit de stemwijzer, maar die mevrouw heeft me toch wel aan het denken gezet. Ik denk dat ik eens rustig mijn laptop induik om nog eens wat websites van partijen te bekij ken." Op het plein van het ROC Zee land in Goes lijken scholieren zich weinig aan te trekken van de ver kiezingsbus. Saskia Jouwsma (19) uit Yerseke is één van de weinigen die de stemwijzer invult. „Ik weet echt niks van politiek", zegt ze. Ze beantwoordt de vragen razend snel. Het resultaat is de PW. „Is dat de partij van Geert Wilders?", vraagt ze enigszins beduusd. „Ieeee! Nee, daar ga ik niet op stemmen. Eerder PvdA. Ik vind het belangrijk dat het openbaar vervoer gratis is." Kim de Leeuw (18) uit Goes is niet van plan om zich te verdiepen in de verkiezings programma's. „Ik kijk wel wat mijn moeder doet. Die heeft meestal dezelfde mening als ik." Bekijk de video op www.pzc.nl Het gaat goed met de veiligheid in Zee land. In Nederland scoort alleen Dren the beter. De Zeeuwse politie noteert trots dat de 'ervaren cri minaliteit' hier met tien pro cent is gedaald. Dus vóelt de Zeeuw zich ook veiliger. Deze mooie score is geen aanlei ding om achterover te leunen. Want het kan toch nog wel wat beter. Vergeleken met de inwo ners van andere dunbevolkte provincies voelen veel Zeeuwen zich wat onveiliger in hun eigen buurt. Dit staat welis waar in geen enkele verhou ding tot de onveiligheid in de grote steden, maar toch. In som mige Zeeuwse wijken zet crimi naliteit kennelijk te veel de toon. Daar moet aan gewerkt worden. De Zeeuwse politie is terecht blij met de cijfers, maar loopt niet naast haar schoenen. Het korps blijft kritisch en wil meer. Dat is de goede houding om de criminaliteit ook in de Zeeuwse probleemwijken snel terug te dringen. den haag - Consumptie van rau we oesters brengt risico's met zich mee. Eters ervan lopen verhoogde kans hevige buikgriep te krijgen als gevolg van het norovirus. Ook het eten van niet-verhitte mosse len is gevaarlijk. Dat blijkt uit on derzoek van de Voedsel- en Wa renautoriteit (VWA) dat gisteren werd gepubliceerd. „In Nederlandse schelpdieren komt het virus echter minder voor dan in Franse en Engelse", zegt een VWA-woordvoerder. Uit een eerste meting in 2008 blijkt dat een op de negen oesters het virus bevat. Bij een tweede on derzoek blijkt zelfs een op de vijf oesters besmet te zijn. Bij mosse len liggen de percentages nog ho ger, maar deze worden in tegenstel ling tot oesters zelden rauw gege ten „Verhitten verkleint absoluut de risico's", benadrukt de VWA. De WD is favoriet onder Zeeuwse middelbare scholie ren. Die partij kreeg 16,4 procent van de stemmen. De PvdA kreeg 16,3 procent van de stemmen. Yannick Taalman (18) uit Terneu zen: „Politiek boeit mij totaal niet. Ik zou niet weten op wie ik moet stemmen. Daar heb ik mij ook niet in verdiept en ik heb de stemwijzer niet gedaan. Zijn er partijen voor het opvoeren van scooters? Dan kan ik in de polders harder rijden." Vildana Kokom (18) uit Oostburg: „Stemmen ga ik zeker, want elke stem telt. Ik ben niet heel erg in de politiek geïnteresseerd, maar ik doe vooral wat mijn ouders zeggen. Zij stemmen op de Partij van de Arbeid en daarom ga ik ook op deze partij stemmen." De WD en de PvdA zijn de groot ste partij onder Zeeuwse middelba re scholieren. Dat bleek gisteren tij dens de scholierenverkiezingen, ge houden door het Instituut voor Pu bliek en Politiek. De VVD kreeg 16,4 procent van de stemmen; de PvdA 16,3 procent. Bijna 600 leerlingen van het Cai- vijn College in Goes, de Nehalen- nia in Middelburg, het Ostrea Ly- vlissingen-oost - Het is niet dui delijk wat voor stoffen fosforfa- briek Thermphos precies ver spreidt en in welke concentraties. Daarom zijn metingen in de omge ving noodzakelijk. Dat schrijft het RIVM in zijn advies over het ge zondheidsonderzoek Thermphos. Het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM) heeft eerder onderzoek gedaan.naar de uitstoot, maar dat onderzoek werd verricht op basis van berekeningen en bodemmonsters. Toen conclu deerde het RIVM dat de gezond heid van omwonenden geen ge vaar liep. Nu staat in het advies dat 'er op dit moment geen in zicht is in de blootstelling in eerde re jaren.' Het instituut doet een aantal suggesties voor onderzoek: metingen, invullen van vragenlijs ten en bloed- en urineonderzoek. De uitstoot uit het verleden kan bepaald worden aan de hand van filters die Thermphos in bezit heeft. Omwonenden en andere be langhebbenden krijgen de komen de weken de kans hun mening te geven over wat onderzocht moet worden. Het advies van het RIVM is te vin- iSti— den op www.pzc.nl ceum in Goes en het Zelden- rust-Steelant College in Terneuzen brachten hun stem uit. De PW kreeg 13,7 procent van de stemmen, op de voet gevolgd door de SGP met 13,4 procent. D66 is de vijfde partij met onge veer 10 procent van de stemmen. Het CDA kreeg net iets meer dan drie procent van de stemmen. De partij 50plus en de Partij voor Zeeland zijn het minst populair on der de Zeeuwse scholieren. Die partijen kregen respectievelijk 1,3 procent en 1,7 procent van de stemmen. Landelijk won de PW de scholie renverkiezingen. In totaal deden zo'n 30.000 scho lieren van 12 tot 18 jaar mee. Zij brachten de afgelopen weken hun stem uit. Robert-Jan de Koning (20) uit Ka- pelle: „Als je niet gaat stemmen, verandert er helemaal niks. Je mag dan achteraf niet zeuren. Ik ga op de Partij van de Arbeid stemmen. Deze partij wil veel voor jongeren doen en dat vind ik goed. De PvdA kwam ook uit mijn stemwijzer."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3