281 zeeland Zeeuw voelt zich veiliger 'Run tegen stress' Twaalf-minners zijn zorgenkindjes H van Zeeuwse jeugdpolitiemensen CBS Integrale Veiligheidsmonitor 2010 Sterrenkok Ekkebus jureert bij strijd om de Zilveren Oester HELP! woensdag 2 maart 2011 m&m door Marcel Modde MIDDELBURG - Zeeuwen voelen zich over het algemeen veiliger dan de meeste inwoners in andere gebieden van het land. Alleen de Drenten voelen zich in hun regio nog net iets meer op hun gemak. Dat blijkt uit de Integrale Veilig heidsmonitor 2010 van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). Landelijk geeft 26,3 procent van de ondervraagde inwoners van 15 jaar en ouder aan zich 'wel eens onvei lig te voelen'. In Zeeland is dat 18,1 procent en Drenthe 18. De inwo ners van de regio Amsterdam-Am- stelland vormen met 36,7 procent het andere uiterste. Opvallend is daarentegen dat inwo ners van Friesland (8,4 procent), Drenthe (10,4), Noord- en Oost-Gelderland (10,6) IJsselland (11,3) en Twente (11,4) zich in de ei gen buurt minder vaak onveilig voelen dan de Zeeuwen (11,7). Gemiddeld 25,4 procent van de Ne derlanders is vorig jaar daadwerke lijk slachtoffer geworden van een gewelds- of vermogensdelict, dan- wel vandalisme. Dat is een lichte daling ten opzichte van 2009. Het slachtofferschap in Zeeland bleef bijna vijf procent onder het lande lijk gemiddelde. Ook in dat op zicht scoren Drenthe, Twente en Noord- en Oost-Gelderland het laagst van het land. De Zeeuwse politie voelt zich door de 'daling van 10 procent van de ervaren criminaliteit' ten op zichte van 2009, gesterkt in het huidige beleid. Daardoor is de leef baarheid van de woonomgeving verbeterd. Met name de ervaren verkeersoverlast is verminderd, wat de politie toeschrijft aan de ac tieve handhaving. Ook de verloede ring in wijken neemt af. Minder goed scoort het eigen functione ren en de beschikbaarheid van de politie in Zeeland in 2010. Dat kan te maken hebben met de vele grootschalige evenementen die vo rig jaar in de provincie zijn gehou den. Daardoor liet de capaciteit op andere momenten wellicht te wen sen over, zegt woordvoerder Es ther Boot voorzichtig in een toe lichting. Of dat zo is en hoe het be ter kan, wordt verder onderzocht. Een belangrijk doel van de veilig heidsmonitor is ook verborgen cri minaliteit in beeld te brengen. www.cbs.nl GOES - Bij de kook- en serveerwed strijd van de horecavakwedstrijd in de Zeelandhallen in Goes heeft de Zwethheul uit Schipluiden de Zilve ren Oester gewonnen. Het team krijgt een stage in het restaurant waar oud-Vlissinger Richard Ekke bus (r) de scepter zwaait. Hij was gisteren een van de juryleden. De oud-Vlissinger begon ooit in De Beurs in Vlissingen en is nu de culi naire man van het Landmark Man darin Oriental in Hong Kong, dat twee Michelinsterren heeft. De ta- lentenprijs ging naar het Amster- door Edith Ramakers We weten dat bewegen gezond is en dat er dan stoffen vrijkomen waar door we onszelf beter voelen. Be wegen, begeleid lopen, is het ant woord op veel lichamelijke en gees telijke klachten." Anthony van den Berg uit Vlissingen dingt met zijn plan Samen in Beweging mee naar de prijs van 50.000 euro van het project SamenZeeland, een ini tiatief van het Delta Zeeland Fonds. Soms wil hij heel hard roe pen: 'doe allemaal je sportschoe nen aan'. „Ik had runningtherapie wel 20 jaar geleden willen ontdek ken." Hij is sinds twee jaar runningthera- peut en deze vorm van therapie 'helpt de soms vage lichamelijke en psyschische klachten bestrij den. Maar ook vermoeidheid, stemmingsklachten of een burn-out'. Voor het plan Samen in Beweging wordt er samengewerkt met Zeeuwse running-therapeuten en loop- en duursporttrainers. De stichting schoolt runningtherapeu- ten en legt contacten met verschil lende gezondheidsinstellingen, zo als Juvent, Emergis, Indigo en bij voorbeeld de pychiatrische afde ling van het Admiraal de Ruyter Ziekenhuis. „Bewegen zou een vast onderdeel moeten worden in de gezondheidszorg. Een arts zou door moeten verwijzen. Dat klinkt ambitieus en dat is het ook." Als een arts zegt; u zou meer moe ten bewegen. „Punt. Wie volgt dan zijn advies op? Daar hoort standaard een verwijsbriefje van de arts voor bewegen bij." 'ik heb een goed idee' De 5 genomineerden zijn bekend Stem op www.deltazeelandfonds.nl Met runningtherapie volg je een rustige, gedoseerde opbouw. Je krijgt energie van het lopen en een van de doelen is om patiënten het prettige lopersgevoel te laten ontdekken. De jury van SamenZeeland heeft on langs uit bijna 150 ideeën er vijf geko zen. Deze week worden alle vijf geno mineerden met hun ideeën in de krant gepresenteerd. Anjolie Wisse beet het spits af. Vandaag Anthony van den Berg. Woensdag 9 maart verschijnt een bijlage bij de krant met meer achter grondinformatie over de ideeën van al le genomineerden. U kunt op uw favo riete idee via www.deltazeelandfonds.nl eenmalig uw stem uitbrengen. Op 23 maart wordt tijdens een inspiratiebij eenkomst in de Middelburgse abdij de uiteindelijke winnaar van 50.000 euro bekengemaakt. Zie Anthony van den Bergs video op: www.pzc.nl/samenzeeland Terwijl leeftijdsgenootjes op straat spelen, heeft de Zeeuwse jeugdpolitie een dozijn jongeren onder de twaalf jaar stevig in het vizier. Zij maken zich schul dig aan inbraak, pesten of dief stal. Straffen helpt niet, omdat straf weinig effect heeft. door Emile Calon et zijn letterlijk de zorgen kindjes van de Zeeuwse jeugdpolitie. Een dozijn jongens van nog geen twaalf jaar oud dat met naam en toenaam be kend is bij het korps. Terwijl leef tijdgenootjes spelen met lego heb ben zij ingebroken, gestolen of ge weld gebruikt. Teamchef Bram van Moolenbroek van de jeugdpolitie heeft het on der andere over een jongetje dat door enkele jaren oudere plaatsge noten is ingezet voor winkeldief stal, enkele jongens die nog niet zo lang geleden een klasgenoot ernstig mishandelden en een jon getje dat aansluiting probeert te krijgen bij wat oudere criminele jongeren. Deze jongens worden door de poli tie twaalf-minners genoemd om dat ze officieel nog niet aangepakt kunnen worden door justitie. De strafrechtelijke leeftijdsgrens ligt in Nederland namelijk bij twaalf jaar. Daardoor worden kinderen jonger dan twaalf anders behan deld dan oudere minderjarigen op wie het jeugdstrafrecht wel van toepassing is. De leeftijdsgrens van twaalf wordt in Nederland in acht genomen om dat jonge kinderen wat betreft le ren en sociaal-emotioneel gezien nog zodanig in ontwikkeling zijn dat van hen niet kan worden ver wacht dat zij al in staat zijn de con sequenties van hun gedrag in volle omvang te overzien. Om die reden worden zij nog niet ten volle verantwoordelijk gesteld voor hun daden. Dat was voor en kele iets oudere jongeren, van der tien en veertien jaar, de reden om twaalf-minners in te zetten bij hun winkeldiefstallen. Van Moolenbroek: „Die dachten, die jongetjes pakken ze niet." Het merendeel van de twaalf- minners is bij de politie bekend wegens pesten. Het gaat volgens Van Moolenbroek om extreme vor men. Dus niet iemand alleen maar uitschelden. Maar meer het terrori seren van iemand door hem bij voorbeeld te laten struikelen en dan met z'n allen bovenop hem springen. Zodra de politie hoort van een twaalf-minner die ontspoort, wordt de jongere onderwerp van overleg in het Veiligheidshuis. Poli tie, justitie, overheid en tal van hulpverleners zitten daar bijeen en proberen te voorkomen dat jon geren in herhaling vervallen als het gaat om crimineel gedrag. Daarbij wordt volgens Van Moolenbroek nadrukkelijk niet ge keken naar straffen. „Want het blijkt dat straffen heel weinig ef fect hebben op het gedrag van zul ke jongeren." Volgens hem blijkt vaak dat ouders niets weten van wat hun kinderen uitspoken. Hen inseinen is een eerste stap. Vervol gens wordt gekeken op welke ma nier de ouders ondersteuning kun nen krijgen. „Want we willen hoe dan ook voorkomen dat zulke kin deren in herhaling vallen." De inzet op twaalf-minners is een landelijke aanpak in samenwer king met Bureau Jeugdzorg. Dit heeft steeds de aandacht binnen het Veiligheidshuis. Het Zeeuwse Veiligheidshuis draait nu ander halfjaar en Van Moolenbroek is te vreden over het resultaat. Volgens hem wordt binnen het instituut goed samengewerkt en beseft ie dereen de noodzaak probleemge vallen snel aan te pakken. „Want wat we echt willen voorkomen is dat jongeren gaan recidiveren, in herhaling vallen." Zo wordt een melding over een twaalf-minner al na een dag be sproken met de partners in het Vei ligheidshuis. Dan wordt gekeken naar de familie, het schoolverzuim en alle documentatie die bekend is. „En vervolgens gaan de mensen van de Raad voor de Kinderbe scherming aan de slag." Om de problemen bij de twaalf-minners aan te pakken wordt door de politie dan ook heel nadrukkelijk naar de zorgin stellingen gekeken zoals jeugdzorg en kinderbescherming. Van Moolenbroek: „Wij melden het, zij moeten het oppakken." De kleinschaligheid van Zeeland is volgens hem een belangrijke oor zaak voor het succes van het Veilig heidshuis. „We kennen elkaar, we weten elkaar te vinden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 28