'Beter goede wethouder van buiten' Goes doorkruisen in de 24 'Ik ga m'n best doen voor het pontje' VLISSINGEN Wethouderswissel RECONSTRUCTIE WESTWAL Na een noodgedwongen pauze van enkele maanden vanwege de vorst is het werk aan de Westwal in Goes hervat. Dat betekent ook opnieuw hinder voor het verkeer. Beroepswethouders Aanhouding voor vernieling ruit Was u erbij toen de boom werd geplant? woensdag 2 maart 2011 i d I mmmmmimmsmmmmmsissm door Wendy van den Hurk Amsterdam, Weert, Nis- se, Leersum. Het stads bestuur van Vlissingen wordt de laatste jaren gedomineerd door buutendiekers. Is dat bezwaarlijk of waardevol? Peter Castenmiller, politicoloog bij adviesbureau Zenc, verricht al twintig jaar onderzoek naar open baar bestuur. „Natuurlijk, een wet houder van buiten de gemeente heeft minder binding, maar dat hoeft geen nadeel te zijn. Mis schien maakt zo iemand juist wel meer werk van zijn integratie. En je mag toch hopen dat je wordt ge kozen om je kwaliteiten." Al die wethouders van buiten Vlis singen, wil volgens Castenmiller, helemaal niet zeggen dat de Schel- 'Al bij de formatie geef je daarmee in feite een brevet van onvermogen' destad zelf geen bestuurlijk talent herbergt. „Het wil er bij mij niet in dat een stad van 45.000 inwo ners geen capabele bestuurders kent. Maar misschien zoeken ze ie mand die niet eerder betrokken is geweest bij conflicten. Dat kan wel eens heel handig zijn." Jaap Melse, wethouder van Veere, altijd bestuurd door Veerenaren. „Bij de laatste verkiezingen kwam de WD met een kandidaat uit Goes, maar als formateur merkte ik heel breed binnen politiek Veere dat men daar absoluut niet aan toe is. Ook de oppositie niet. Kwaliteit staat voorop, maar om dan bij de formatie gelijk een wet houder van buiten in te vliegen - liever niet. Daarmee geef je in feite een brevet van onvermogen." „Dit is inherent aan de cultuur zo als die al decennialang in Veere be staat. Hier moet je, zeker met der tien kernen, zo dicht mogelijk bij de samenleving staan. Iemand van buiten, allemaal mooi en aardig, maar 's avonds vertrekt 'ie weer. Overigens waren er meer redenen om de WD buiten de deur te hou den. Het paste gewoon niet." Herman Lelieveldt, politicoloog aan de Roosevelt Academy. „Het fe nomeen van wethouders van bui ten de gemeente zie je vooral in grote steden, waar het vak en dê problemen groter zijn. Vlissingen is geen grote stad, maar heeft wel grootstedelijke problemen en gro te uitdagingen in het verschiet. Het is dan belangrijker een sterke bestuurder te hebben dan iemand die al lang in een stad woont." Marin de Zwarte, als enige échte Vlissingse wethouder tussen colle geleden van buiten. „Ik heb niet het gevoel dat de wethouders waar ik mee werk, van buiten komen. Dat zijn al Vlissingers hoor. Ze zit ten hier, zijn betrokken, willen het beste voor de stad. Dat is professio naliteit, en dat is waar het vak te genwoordig om draait." „Wel moet ik zeggen dat ik voor deel merk van het feit dat ik ook sport, uit eten ga en een biertje drink in de stad waar ik wethou der ben. Ik herken wat er leeft. Maar dat kan ook te maken heb ben met mijn portefeuilles sport, onderwijs en welzijn. Uiteindelijk is een mix ideaal, zodat je elkaar aanvult. En ik heb nog altijd liever een goede van buiten dan een slechte van binnen." Sinds de invoering van het dualis tisch stelsel, in 2002, hoeven wet houders niet langer uit de gemeen teraad afkomstig te zijn. Dat zou een beter onderscheid tussen het dagelijks bestuur en de controlerende raad teweegbren gen, alsook de kwaliteit van wet houders ten goede komen. GOES Een vijftienjarige jongen uit Vlis singen is aangehouden voor het vernielen van een ruit van een schoolcomplex aan de Industrie straat in Goes. De politie pakte hem maandagmid dag rond drie uur in de kraag op het nabijgelegen Stationspark. De jongen mocht na verhoor naar huis. Nu komt een kwart van alle wet houders in Nederland van buiten de raad. In grote steden is dit zelfs eenderde. Ruim een kwart van de wethouders van buiten de raad, komt uit een andere gemeente. GroenLinks, D66 en SP kennen de meeste 'beroepswethouders'. Bron: Peter Castenmiller VLISSINGEN Om boomfeestdag op 23 maart mooi aan te kleden is de gemeente Vlissingen benieuwd naar verha len over de herplanting van de Julianaboom op het Bellamypark, op 4 november 1947. Die boom is pas weggehaald, maar het plein krijgt een nieuwe. Getuigen kun nen terecht op 0118-487266 of communicatie@vlissingen. MIDDELBURG - Het pontje over het Kanaal Gent-Terneuzen bij Sluiskil is nog niet verloren. Het actiecomi té dat zich inzet voor behoud van het veer, kan in elk geval rekenen op steun van gedeputeerde Kees van Beveren (CDA, verkeer). „Ik ga m'n best doen", beloofde hij gis terochtend in Middelburg aan ac tievoerders Michel Calon en Meer- ten Dallinga. Van Beveren praat vandaag met Rijkswaterstaat en bespreekt dan ook de pont. Rijkswaterstaat wil het veer schrappen om 400.000 eu ro per jaar te besparen. Of de pro vincie eventueel met de gemeente Temeuzen geld op tafel wil leggen, liet de gedeputeerde in het mid den, maar hij sloot het ook niet uit. foto Marcelle Davidse Nu het werk aan de Westwal weer is hervat, kunnen automobilisten via die route alleen nog de stad in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 24