Zeeland PZCI2I Minder natuur achter kust Westduin Herder weigert contract WALCHEREN 22 en 23 24 en 25 COMPENSATIE Raad Vlissingen wil meer ruimte voor toerisme 12-ponder houdt de wacht almanak Compliment Woensdag 2 maart 2011 Nieuwe schouwburg moet ook overdag ontmoetingsplaats zijn Goes doorkruisen duurt in de spits tien minuten langer Tip? walcheren@pzc.nl door Maurits Sep VLISSINGEN - Het plan voor het her stel van achttien hectare natuur in het Westduingebied tussen Vlissin gen en Dishoek staat op de hel ling. De gemeenteraad van Vlissingen vindt dat er te veel natuur in het gebied komt en dat dat de ontwik keling van het voor Vlissingen zo belangrijke toerisme te veel belem mert. Dat bleek gisteravond tij dens de vergadering van de com missie ruimte over het bestem mingsplan Westduin. Door de kustversterking in het pro ject Zwakke Schakels moet in ie der geval gezorgd worden voor twaalf hectare natuurcompensatie. Daarbovenop heeft het Vlissingse college en afspraak gemaakt met de provincie voor nog eens acht tien hectare. Dat gaat een groot aantal fracties te ver; WD, POV, D66, PSR, PvdA en SP spreken van 'overcompensatie'. Wat de partijen met name dwars zit, is dat door die achttien hectare recreatieondernemers en landbou wers in de knel komen. Zij kun nen plannen niet uitvoeren (firma Oostdijk) of moeten via onteige ning grond afstaan (gebroeders Kluijfhout). Wethouder Piet Polderman hield lang halsstarrig vast aan het plan voor die achttien hectare. Hij ver wees naar de overeenkomst met de provincie hierover en stelde: „Afspraak is afspraak." Helemaal aan het eind van de ver gadering bood Polderman in ui terst omzichtige bewoordingen toch een kleine opening. Hij drong er bij de fracties op aan hem naar de provincie te sturen met de opdracht er zo veel moge lijk uit te halen. „Als u zegt dat die achttien hectare niet nodig zijn, sta ik daar met lege handen." Omdat het een openbare vergade ring betrof, wilde Polderman niet concreter worden. Hij leek er voor al mee te willen zeggen dat wat hem betreft minder natuur dan die achttien hectare best bespreek baar is, maar dat hij dat als wissel geld wil bewaren en eerst geld wil lospeuteren bij de provincie voor in ieder geval een deel van de na tuurcompensatie. De raad velt eind maart een oor deel over het bestemmingsplan. MIDDELBURG - Na Vlissingen en Veere heeft Middelburg nu ook een kanon aan het water. Weliswaar een tweedehandsje uit Vlissingen, maar toch. De stad heeft wel kanonnen, maar die zijn doorgaans op zijn kop ingegraven om als meerpaal te dienen. Co de Plaa zag het kanon staan in een verlo ren hoekje bij de Meetdienst van Rijkswater staat aan de Prins Hendrikweg in Vlissingen. Zelf woont hij in een appartement in het VOC-gebouw aan de Maisbaai en dacht dat het kanon niet zou misstaan voor dat gebouw aan de ingang van haven. De Plaa nam contact op met Rijkswaterstaat. Die dienst was bereid het vier ton wegende schiettuig aan De Plaa te schenken onder voorwaarde dat hij het voor het VOC-gebouw zou zetten. De firma Van Westen zorgde voor het transport en nu staat het 12-ponds in Zweden gegoten kanon uit 1812 in Middelburg. De Plaa en zijn buur man Charles van Bussel willen het kanon en de affuit nog wel laten opknappen. „Mis schien een leuk project voor een leerlingwerk plaats", oppert De Plaa. foto Lex de Meester Tip? redactie@pzc.nl door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Tussen Stichting De Zeeuwse Schaapskudde en her der Carola van den Handel dreigt een juridisch conflict. Het stich tingsbestuur wil het vaste contract met de herder ontbinden omdat de kudde in handen komt van schapenboerderij De Zwaakse Weel in Kwadendamme. Van den Handel moet zich dan als zelfstandige gaan 'verhuren' maar ze weigert haar handtekening te zetten onder de zogeheten 'vast stellingsovereenkomst'. „Mijn toe komst is veel te onzeker. Er is geen droog brood te verdienen met het louter herderen van de kudde van april tot november. Ook de hoe veelheid schapen is onbekend en ik weet ook niet wie de eigenaar wordt van de kudde. Er zijn ge woonweg te veel onzekerheden." Stichtingsvoorzitter Jaap Gelok be aamt dat beide partijen niet han denschuddend uit elkaar gaan. Hij laat zich donderdag bijpraten over de vraag hoe nu verder. De stich ting blijft dit overbruggingsjaar op de achtergrond actief om de subsi dieverplichtingen af te handelen. De Zwaakse Weel wordt formeel de nieuwe eigenaar van de kudde en krijgt van Natuurmomumen- ten een begrazingsvergoeding. 'Wat heb je een mooie trui aan'. 'Leuke schoenen!' 'Lekkere koffie heb je gezet'. Het regende gisteren complimenten op dat Goese kantoor. Niet voor niets, want het was weer Nationale Complimentendag. Serieuze kost, want aan dat jaarlijkse fenomeen is zelfs een officiële website gewijd. Probleem is wel dat je je kunt afvra gen in hoeverre de complimenten ge meend zijn. Een compliment dat wordt uitgedeeld op Nationale Com plimentendag voelt nu eenmaal meer aan als een verplicht nummer dan als een spontaan gebaar. Zeker op dat Goese kantoor, waar ze toch al niet al te scheutig zijn met schouderklopjes. Eén van de mede werkers hoort liever helemaal niets. Want hoewel aardig bedoeld, kon de man met glimmende schedel het 'Wat zit je haar leuk' niet echt waar deren...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 21