cultuur] 15 Muziek uit de buizenfabriek Imponerende trilogie over een Indonesische familie agenda Racoon houdt nieuw album ten doop in Paradiso JEUGDVOORSTELLING Rietkwintet Calefax treedt op in de Zeeuwse Concertzaal Lees het verslag van de cd-presentatie van Blof Ernst Jan Rozendaal blogt op www.pzc.nl/blof woensdag 2 maart 2011 sssmBmaaassssssm Meer agendanieuws en de complete bioscoopagenda zijn te vinden op de website van deze krant. OP PAD Vlissingen Recreatietocht van 5 of 10 kilometer. Deelname kost 1,20 euro inclusief con sumptie. Start Welzijnscentrum, A. Coortelaan 1 9.00 uur. Bomenkenner Johan Antheunisse uit Middelburg geeft een lezing over bomen. Milieu Educatie Centrum, Korenbloem laan 5, 19.30-21.30 uur. Zierikzee Koffie-ochtend Christelijk Gerefor meerde kerk in de Zevengetijstraat 11. Aanvang -10.00 uur. PODIUM Lewedorp Duo Fougère (altviool en harp) geeft een gevarieerd klassiek concert. Zorgcentrum De Kraayert, 14.30 uur Middelburg Duo Fougère (altviool en harp) geeft een gevarieerd klassiek concert. Zorgcentrum 't Gasthuis, 19.00 uur Goes Concert van Beatles-tributeband The Cavern Beatles. De Mythe, 20.00 uur. GOES - Het nieuwe album van Ra coon, dat Liverpool Rain gaat he ten, ligt vanaf 6 mei in de winkel. De Zeeuwse band presenteert het album op donderdag 12 mei met een concert in Paradiso in Amster dam. De voorverkoop van het op treden begint komende zaterdag. Liverpool Rain bevat elf nieuwe nummers. Bijzonder is dat de ar rangementen werden opgenomen in de befaamde Abbey Road Stu dio in Londen samen met het Lon don Chamber Orchestra. De vorm geving van het album is gebaseerd op een kunstwerk van de Bel-, gische kunstenaar René Magritte. Als voorbode van het album ver schijnt half maart de eerste single: No Mercy. door Mischa Beckers Het Calefax rietkwintet bestaat 25 jaar en is een veelgevraagde verschij ning op zeer uiteenlo pende kamermuziekpodia. De groep speelt staande en koppelt uitzonderlijke speelkwaliteiten aan een ongedwongen presentatie. Zondag speelt het gezelschap in de Zeeuwse Concertzaal in Middel burg een bijzondere voorstelling: De Muziekfabriek. Deze jeugdvoorstelling maakte Ca lefax in samenwerking met Oor- kaan. Oorkaan heeft als missie kin deren via kleinschalige muziekpro- ducties kennis te laten maken met live-muziek en het genre jeugdmu- ziek verder te ontwikkelen. In de voorstelling werken de man nen van Calefax in een buizenfa briek. Elke dag doen ze hetzelfde en dat bevalt ze prima. Groot is dan ook de paniek als er op een dag geen orders meer binnenko men. De mannen besluiten te gaan experimenteren met de bui zen en maken de vreemdste instru menten. Die klinken toevallig ook nog eens heel mooi. De orders stro men weer binnen en 'De Muziek fabriek' wordt opgericht. „De ontwikkeling van het verhaal liep ongeveer parallel met de keu zes wat het repertoire betreft", ver telt Jelte Althuis van Calefax. „De voorstelling ontstond uit een aan tal theatrale scènes die we al had den. De muziek die daar bij hoor de hadden we dus ook. Deze scè nes zijn later tot een coherent ge heel gemaakt:" In deze muziekvoorstelling, zon der woorden, vertelt muziek van Bach tot Debussy en van Scarlatti tot Prokofjev het verhaal. Is die muziek geschikt voor jeugdige oren? „De muziek moet beeldend zijn voor de scène. Er is immers geen tekst. Verder is het v.an be lang om niet te lange stukken te kiezen die bovendien afwisselend zijn in sfeer, tempo en dynamiek." Het spelen van een jeugdvoorstel ling is voor Calefax geen dagelijkse kost. Oorkaan zorgde voor onder meer het decor, de aankleding en de kostuums. „Maar bij een goede samenwerking hoort naar mijn idee een kruisbestuiving. Wij be moeiden ons in ieder geval en thousiast met het verhaal, en onze regisseur was ook erg met de mu ziek bezig." In de buizenfabriek ontstaan nieu we instrumenten. Daar ging een heel proces aan vooraf In de fa briek maken de mannen eerst (ver rekijkers. Dan blijkt dat er met buizen veel meer mogelijk is en komt in het stuk de muziek duide lijker naar voren. „Maar de muziek is er vanaf het be gin. Het experimenteren met el- kaars instrumentonderdelen was een van de leukste sessies uit de 25-jarige geschiedenis van Cale fax." Is het wel mogelijk om met instru menten, opgebouwd uit eikaars in strumentonderdelen, het gekozen repertoire te spelen? Het gezel schap zocht het tot in detail uit. De muzikanten maakten speciaal muziekstukken die ze op de instru mentonderdelen konden spelen maar creëerden ook instrumenten waarop ze muziek konden spelen, die in de voorstelling nodig was. Het vergde veel werk voordat men van start kon gaan. Calefax experi menteerde met nieuwe instrumen ten maar moest zich bovendien be kwamen in acteren en mime spe len. „Daar moesten we hard op werken, maar dat was een van de dingen waar we ons graag verder in wilden ontwikkelen." Calefax rietkwintet, zondag in Zeeuwse Concertzaal, Middelburg, 14.30 uur. Calefax experimenteert in De Muziekfabriek met eikaars instrumentonderdelen. foto Ronald Knapp door Jos van der Burg Met Stand van de sterren be sluit Leonard Retel Helm- rich zijn twaalf jaar be strijkende imponerende trilogie over een Indonesische familie. „Als iedereen als jij zou zijn, was Indonesië failliet", zegt een oude vrouw tegen een dertiger, die haar zoon is en Bakti heet. Zo kennen we oma Rumidjah weer, die ook in de vorige delen (Stand van de zon en Stand van de maangeen blad voor de mond nam. De vrouw is de spil van de familie Sjamsudin, die naast haar bestaat uit Bakti en zijn vrouw Sri, en de tiener Tari, het kind van Rumi- djahs overleden dochter. Stand van de sterren Regie: Leonard Retel Helmrich Vanavond te zien bij 'Film by the Sea door het Jaar' in Vlissingen en Terneuzen. Beoordeling: Ingewikkeld? Valt wel mee. Stand van de sterren laat net als de twee eerdere films zien hoe de familie in de snel veranderende Indonesi sche samenleving overleeft. En opnieuw levert het fascine rende cinema op, waarin de con flicten en problemen van de Indo nesische samenleving zich weer spiegelen in de familie. In de eer ste plaats is er de armoede. Hoe wel Bakti buurthoofd is van de (sloppen)wijk in Jakarta waar de familie woont, is de familie afhan kelijk van financiële steun van de overheid. Dat Bakti het geld be steedt aan gokken met zijn vecht- vissen, leidde tot de genoemde uit val van zijn moeder. Ook Bakti's vrouw is het gelanter- fanter van haar man meer dan zat en voert haar dreigement uit om de vechtvissen in een pan te bak ken. Ondertussen geven ratten en kakkerlakken een indruk van de hygiënische situatie in de wijk. Veelzeggend voor de kleine corrup tie is de scène waarin Bakti thuis snel de Playstation opruimt en zijn motorfiets verbergt als een bij standscontroleur op pad is. In dit soort unieke scènes betaalt Helmrichs maandenlange verblijf bij de familie zich uit. Naast de ar moede is er het probleem van de religie. De familie is christelijk, maar Bakti heeft zich om opportu nistische redenen bekeerd tot de is lam. Het leidt tot religieuze span ningen binnen de familie. De op roep van een islamitische prediker tot een jihad stemt niet vrolijk over de toekomst van Indonesië. En dan is er nog de generatiekloof. Vooral oma stelt alles in het werk om Tari na de middelbare school op de universiteit te krijgen, maar de twintigjarige heeft meer belang stelling voor het uitgaansleven. Dat flierefluiter Bakti haar de les leest, maakt weinig indruk. Stand van de sterren zoekt het niet in sweeping statements over mo dernisering, maar toont de effec ten in de haarvaten van de Indone sische samenleving. We zijn be nieuwd hoe het de familie verder vergaat. Toch nog maar een deel vier? 'Stand van de sterren' is vanavond om 19.3Ö uur te zien in CineCity Vlissingen en om 20.00 uur in CineCity Terneu zen. Regisseur Leonard Retel Helmrich en producente Hetty Naaijkens-Retel Helmrich zijn aanwezig. De documentaire won de hoofdprijs op het IDFA-festival in Amsterdam en de juryprijs op het Sundance Filmfestival.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 15