buitenland9 militairen De aanhangers van Kaddafi zijn nog overal Kenny wil snel aan de slag 'Het hele land houdt van me. Ze zouden sterven om mij te beschermen.' 'Koninklijke' kotszakjes voor bruiloft William 6 Doden bij optocht Braziliaans carnaval 'Belgisch koningshuis kost tweemaal zoveel' Laatste Amerikaanse veteraan WO I dood Lesbiennes eisen geld van spermadonor dinsdag 1 maart 2011 Muammar Kaddafi gisteren in een interview met Amanpour door onze correspondent Harald Doornbos Reizend door bevrijd Oost-Libië wordt duide lijk dat leider Muammar Kaddafi dan wellicht ver zwakt, maar nog altijd niet versla gen is, „Welkom in het nieuwe en bevrijde Libië", zeggen de trotse in woners van Al Burdi, Libië's meest oostelijk gelegen stad. Overal toete rende auto's. Duimen gaan om hoog. Een hulpkonvooi levert goe deren af bij een ziekenhuis. Ook op de muren staan leuzen geschil derd als 'Lang leve nieuw Libië' en 'Welkom in bevrijd Libië'. En vol gens diezelfde muren is Kaddafi 'een hond' en 'een moordenaar'. De uiterst gastvrije bewoners van deze stad nemen je in een jeep mee naar een hotel dat sinds de be vrijding dient als hoofdkwartier van de opstandelingen. Mannen nabij de receptie lezen de eerste editie van de versgebakken krant: Libiya Al Hurra - Vrij Libië. Ter wijl iedereen verhaalt over 'die ver schrikkelijke Kaddafi', staat schoon maker Muhamad Yeboah, een gast arbeider uit Ghana, er nonchalant bij. „Je moet dit met een korreltje zout nemen, hoor", glimlacht hij, „de eerste vijf dagen van de revolu tie stond iedereen nog achter Kad dafi en vonden er hier allemaal pro-Kaddafi-demonstraties plaats." Plotseling draaide de wind echter, vervolgt Muhamad, „En toen was iedereen tegen Kaddafi en heette dit plotseling Vrij Libië." In grote delen van Oost-Libië heeft de bevrijding net zo abrupt plaatsgevonden als in Al Burdi. In sommige steden vonden er gevech ten en schermutselingen plaats met politie en leger. Maar in ande re gebieden was de machtswisse ling een kwestie van een handteke- LONDEN - Een Britse kunstenares heeft kotszakjes ontworpen voor mensen die braakneigingen krij gen op de huwelijksdag van prins William en Kate Middleton. Het zijn zakjes zoals die ook in vliegtui gen worden gebruikt, maar dan met een afbeelding van het toekom stige bruidspaar erop en de tekst 'Throne Up'. De kotszakjes zijn verkrijgbaar in rood, wit en blauw, de kleuren van de Britse vlag. „Om gereed te houden op 29 april", staat te lezen in de 'bijsluiter'. Ont werper Lydia Leith benadrukt dat de zakjes als grap zijn bedoeld en niet als antimonarchistisch state ment. 'l.f SBB3 88B88 DUBLIN - Fine Gael, de grote win naar van de parlementsverkiezin gen in Ierland van vrijdag, wil zo snel mogelijk beginnen met de vor ming van een regering. Er zouden gisteren al gesprekken zijn geweest tussen Fine Gael-leider Enda Ken ny, de gedoodverfde nieuwe pre mier, en Eamon Gilmore, de voor man van Labour. Gilmore zei eer der dat zijn partij bereid is een coa litie met Fine Gael te sluiten. Een soort regering van nationale een heid biedt volgens hem de beste mogelijkheid om de problemen in het land aan te pakken. Met nog niet alle stemmen geteld staat de centrumrechtse Fine Gael op zeventig van de 166 zetels in de Dail, de Ierse Tweede Kamer. Woordvoerder Alan Shatter van Fi ne Gael zei gisteren te verwachten dat zijn partij op 75 of 76 zetels zal uitkomen. Een coalitie met de nummer twee, Labour, wordt het waarschijnlijkst geacht, maar als Fi ne Gael in de buurt van de tachtig zetels eindigt is het ook denkbaar dat de partij alleen gaat regeren, met steun van de dertien onafhan kelijke kandidaten die een zetel hebben gewonnen. Een hoge func tionaris van Fine Gael, Phil Hogan, meldde dat gisteren ook contact werd gelegd met andere partijen. Hogan zei dat Enda Kenny alle op ties wil onderzoeken. Labour stond gisteren op 36 zetels en Fianna Fail, die de Ierse politiek bijna tachtig jaar heeft overheerst. ning van de nieuwe burgemeester. Ondertussen belt in het hotel een van de opstandelingenleiders een taxi zodat de gast uit Nederland naar de regionale hoofdstad Benghazi kan worden gebracht. Muhamad, de schoonmaker uit Ghana, zegt dat hij voorlopig hier blijft. „Ik kan het hotel niet uit van wege m'n huidskleur", aldus Muhamad die zwart is. „Pro-Kaddafi-huurlingen uit Tsjaad hebben allemaal mensen van de oppositie vermoord, ik blijf dus maar binnen, want je weet nooit of mensen denken dat ik een huurling ben." Tijdens de eer ste kilometers van de 600 kilome ter lange rit naar Benghazi wordt al duidelijk dat de taxichauffeur, die Omar heet, behoorlijk pro-Kad- dafi is. „Natuurlijk was Libië een politiestaat", geeft hij toe. „Maar wat krijgen we nu: Chaos, geweld, eindeloze ruzies tussen politieke partijen, wellicht een burgeroor log." In de buurt van de stad Al-Marj, nabij Benghazi, stopt chauffeur Omar bij een wegrestau rant. Plotseling wordt de maaltijd verstoord door een hevige schiet partij zo'n vijfhonderd meter ver derop. Er klinkt over en weer ma chinegeweer in het donker. Vol gens sommigen ter plekke wordt er nog altijd gevochten tussen Kad- dafi-aanhagers en de oppositie. Tien minuten later vertelt Omar dat er een Kaddafi-huurling is gear resteerd in de tuin van het restau rant. Bestaat de kans dat Kadd- afi-aanhangers zich hier hergroepe ren en de macht weer kunnen overnemen? Terwijl er af en toe nog geschoten wordt nabij de hoofdweg, start Omar de auto en rijdt richting Benghazi. „Ik had m'n pistool mee moeten nemen, het is hier verre van een gestreden strijd." leed haar grootste verlies ooit. De partij is tot nu toe niet verder geko men dan achttien zetels. Dat is een verlies van 59 zetels. In drie kiesdistricten worden nog de laatste stemmen geteld voor de resterende twaalf zetels in de Dail. Kenny erft een land dat vorig jaar een begrotingstekort had van 85 miljard euro, een naoorlogs Euro pees record. Het kon tegen een ho ge rente geld lenen van de Europe se Unie en het Internationaal Mo netair Fonds. Over de hoogte van die rente wil Kenny gaan onder handelen. zie onze websiterbuitenland Video: de politieke carrière van kandidaat-premier Enda Kenny. RIO DE JANEIRO Zeker zeventien mensen zijn gister ochtend (Nederlandse tijd) omge komen tijdens een carnavalsop tocht in het Braziliaans stadje Bandeiro do Sul toen een van de praalwagens werd geraakt door een afgebroken hoogspanningska bel. Minstens vijftig mensen raak ten gewond. De oorzaak van het ongeluk is nog onduidelijk. Moge lijk heeft zwaar vuurwerk kortslui ting veroorzaakt in de hoogspan ningskabel waardoor die naar bene den viel. Op de kabel stond een spanning van 7000 volt. BRUSSEL Het Belgische koningshuis is ruim tweemaal zo duur als gedacht. Naast de officiële donatie van 13,7 miljoen euro ontvingen koning Al- bert II en zijn familie vorig jaar nog eens 16,8 miljoen uit de schat kist voor onder meer beveiliging, verwarming, elektriciteit en relatie geschenken. Het Belgische Kamer lid Theo Francken heeft dat bere kend. Volgens Francken zitten de werkelijke kosten van de monar chie verstopt in begrotingsposten van diverse departementen. WASHINGTON De laatste Amerikaanse veteraan uit de Eerste Wereldoorlog (1914-1918) is zondag overleden op 110-jarige leeftijd. Frank Buckles werd op 1 februari 1901 geboren in de staat Missouri. Toen hij zestien was en over de oorlog had gelezen in de kranten, wilde hij zo graag naar het front dat hij loog over zijn leeftijd om in het leger te mogen dienen. Hij werd in Groot- Bittannië en Frankrijk ingezet, maar bleef in de achterhoede ste ken. BERLIJN Een Duits lesbisch stel is een juridi sche procedure begonnen tegen de spermadonor van hun kind. Zij wil len dat de biologische vader hun 3-jarig zoontje mede onderhoudt. Het is de eerste keer dat een sper madonor in Duitsland 'aansprake lijk' wordt gesteld voor de kosten van levensonderhoud van zijn kind. De donor kwam destijds over een dat hij niet financieel zou moe ten opdraaien voor nageslacht. Van dat akkoord willen de twee vrou wen nu niets meer weten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9