81 buitenland VS klaar voor inzet van Vrees voor burgeroorlog Ivoorkust neemt toe Leiders van oppositie in iran opgepakt De partijen in Libië graven zich verder in. Kaddafi zelf ontkent dat er iets aan de hand is. In steden rond Tripoli gaat de strijd verder. Wegens groot succes werd de geheime reddingsactie van zaterdag herhaald. 'Geen westerse invasie svp' dinsdag 1 maart 2011 VOLKSOPSTAND Libië geeft Kaddafï een schop, aldus een muurschildering in Benghazi. teheran - In Iran zijn twee belang rijke oppositieleiders, Mir Hossein Mousavi en Mehdi Karoubi, gear resteerd. Dit heeft een oppositione le website gisteren gemeld. Het tweetal had eerder opgeroepen tot solidariteit met opstandelingen in Arabische landen. Zij stonden al ruim twee weken onder huis arrest. Nu zijn zij meegenomen naar een gevangenis in Teheran. amman - De oppositie in Jordanië heeft teleurgesteld gereageerd op hervormingen die zondag door de Jordaanse premier Marouf al-Bak- hit zijn aangekondigd. Hij kondig de diverse wetswijzigingen aan die Jordaanse burgers meer zeggen schap moeten geven, maar wil ruim de tijd nemen voor een pu blieke dialoog. De oppositie wil de hervormingen 'meteen, uiterlijk binnen een maand' invoeren. manamah - Honderden demon stranten hebben gisteren bij het parlementsgebouw in de Bahrein- se hoofdstad Manamah een mense lijke keten gevormd en zo de toe gang tot het gebouw versperd. Een vergadering van het hogerhuis, waarvan de veertig leden door de koning zijn benoemd, werd daar om afgeblazen. De demonstranten in Bahrein kiezen steeds vaker voor dit soort protesten nadat eer der massademonstraties in gevech ten met de politie eindigden. caïro - De Egyptische autoriteiten hebben voorkomen dat de vrouw en de zoon van de afgetreden Egyptische president Hosni Muba rak in de badplaats Sharm el- Sheikh aan boord zijn gegaan van een vliegtuig. Enkele uren later werd de familie van Mubarak een reisverbod opgelegd. Gisteren heeft de hoogste Egyptische aan klager alle tegoeden van Mubarak en zijn familieleden in beslag geno men. Herschikking luchtmacht- en marine-eenheden VS in de re gio. EU besluit tot sancties tegen Muammar Kaddafi en zijn ge trouwen. Eerste volle olietanker uit 'be vrijd' gebied vertrokken. tripol! - De Amerikaanse en Brit se regeringen overwegen een mili tair ingrijpen in Libië als Muam mar Kaddafi niet stopt zijn eigen volk te bedreigen en te vermoor den. De Amerikaanse marine en luchtmacht trekken al eenheden samen in de buurt van Libië om flexibel te kunnen reageren als de politieke besluiten zijn genomen, aldus een zegsman van het Penta gon, het Amerikaanse ministerie van Defensie. Minister Hillary Clinton (Buiten- landse-Zaken) ontkende echter dat een invasie ophanden zou zijn. „Alle opties liggen op tafel", aldus Clinton op een persconferentie. De Britse premier David Cameron zei in het Britse parlement een mi litair optreden in Libië niet uit te sluiten en daarover met bondgeno ten te overleggen. Volgens Clinton liggen de Amerikaanse oorlogsbo dems voor de Libische kust om te assisteren bij evacuaties, humani taire hulp en om vluchtelingen op te vangen. De VS stuurt teams naar de Libische grenzen in Tune sië en Egypte om de humanitaire hulp voor de Libiërs te coördine ren. US Aid zal ook hulpgoederen gaan zenden. De Franse regering stuurt ladingen voedsel en medicijnen naar het bevrijde oostelijke deel van Libië. Clinton riep Muammar Kaddafi op af te treden. Ze zei dat het zou helpen als hij het land - dat zij als 'instabiel' omschreef - uit ging. Desondanks zal de VS hem verant woordelijk stellen voor de wanda den tegen zijn volk. In Washing ton weigerde een regeringsfunctio naris een antwoord op de vraag of de regering-Obama Kaddafi zou helpen bij het vinden van een nieuwe verblijfplaats. Muammar Kaddafi zelf liet wester se journalisten weten dat het hele volk hem steunde en van hem hield. Hij ontkende dat er van enig protest in Tripoli sprake was. Daar kwamen honderden demonstran ten tegen Kaddaffi de straat op. Zij werden door ordetroepen in el kaar geslagen. In Tripoli waren de winkels en scholen open. Het verkeer leek weer als in 'normale' tijden. Voed- De oppositie in Libië kan een steuntje in de rug gebruiken, maar in vredesnaam geen westerse inva sie, zeggen ze in Bevrijd Libië. De boodschap op de vele reclame borden in de stad Benghazi is klip en klaar. „Geen buitenlandse inter ventie", staat er in het Engels en het Arabisch, gevolgd door de tekst: „Het Libische volk kan het al leen doen." Zo ongeveer iedereen die je in Benghazi spreekt, is anti-Kaddafï. Maar niemand ziet iets in westers militair ingrijpen. „Hoe goed be doeld ook, we willen geen Ameri kaanse of Europese troepen", aldus Ali, een 29-jarige medewerker van het Hawari ziekenhuis. „Gun ons onze eigen bevrijding." Een andere man, de 31-jarige Moath, is het daar volledig mee eens. „We willen geen tweede Irak worden", meent hij. Volgens Ali zal westers ingrij pen verkeerd worden uitgelegd door de aanhangers van Kaddafi. „Zij zullen zeggen: 'Kijk, de leden van de oppositie zijn agenten van buitenlandse mogendheden'. Dat moeten we absoluut vermijden." sel was wel op de bon. Rond de steden Misratha en Ziwayah werd opnieuw gevochten. Kaddafi-aan- hangers probeerden beide steden te heroveren op de oppositie. Kaddafi zou het hoofd van de bui tenlandse inlichtingendienst Bou- zaid Dordah opgedragen hebben met de oppositie te gaan praten. De Nationale Libische Raad, die het in Benghazi voor het zeggen heeft, had zondag al laten weten geen ruimte te zien voor onder handelingen. De oppositie is in Benghazi begon nen met de opbouw van een leger dat Tripoli moet gaan bevrijden. De EU besloot gisteren tot sanc ties tegen Libië in aansluitingop een soortgelijk besluit van de VN-Veiligheidsraad. Daarnaast wordt gewerkt aan het afkondigen van een vliegverbod boven Libië en het stilleggen gedurende twee maanden van alle financiële ver keer met het land. Minister Clinton benadrukte dat de internationale gemeenschap de druk op Kaddafi en zijn clan wil verhogen zonder het volk te tref fen. Zij riep de EU op tot eensge zindheid en hardere maatregelen tegen Libië. In het oosten van het land heeft de staatsoliemaatschappij zich soli dair verklaard met de oppositie. De Libische olieproductie is inmid1 dels met 50 tot 75 procent gedaald. Voor het eerst sinds de 'revolutie' vertrok wel een volle Chinese olie tanker uit Tobruk, een stad in han den van Kaddafi'stegenstanders. Een tweede zou rond midder nacht uitvaren. Daarna zou een tanker van de Oostenrijkse olie maatschappij OMV volgeladen worden. Volgens de EU heeft Kaddafi geen zeggenschap meer over de meeste olie- en gasvelden in het gespleten land. Voor veel Libiërs in de stad Bengha zi heerst nog de euforie van de be vrijding. foto Tiago Petinga/EPA door onze correspondent Frans van den Houdt nairobi - De patstelling tussen de twee presidenten van Ivoorkust wordt steeds gewelddadiger. In het hele land zijn rivaliserende groe pen in vuurgevechten verwikkeld en vallen dagelijks vele doden. De zaak dreigt te escaleren door de le vering zondag en gisteren van drie gevechtshelikopters door Wit-Rus land aan Laurent Gbagbo en de gij zeling gisteren van twee VN-mede- werkers door een aan Gbagbo geli eerde jeugdbeweging. Regionale grootmacht Nigeria blijft ondertus sen speculeren over militair ingrij pen door West-Afrikaanse landen. Zo suggereerde minister van Bui tenlandse Zaken Odein Ajumogo- bia een lucht- en zeeblokkade in te stellen, mits de Verenigde Na ties, die tienduizend soldaten in Ivoorkust hebben, een dergelijke operatie goedkeuren. De recente ontwikkelingen wor den gevoed door frustraties over het uitblijven van een diplomatie ke oplossing. Sinds de verkiezin gen van november 2010, weigert zittend president Laurent Gbagbo de macht over te dragen aan Alas- sane Ouattara, die volgens de VN, EU en de Afrikaanse Unie (AU) als winnaar uit de bus kwam. Ouattara zit sindsdien in een door VN-troepen gefortifïceerd hotel in de grootste stad van het land, Abidjan. Diverse pogingen van Laurent Gbagbo foto EPA Afrikaanse leiders om de impasse te doorbreken, hebben niets opge leverd. Niet verwonderlijk, daar in Afrika heel verschillend gedacht wordt over een oplossing. Zo pleit Zuid-Afrika voor een inte rimregering waarin Gbagbo en Ouattara de macht delen tot er nieuwe verkiezingen worden uitge schreven. Maar de AU stelt 'dat hier geen sprake van kan zijn, daar Gbagbo de verkiezingen heeft ver loren en dus moet vertrekken'. Gbagbo weigert en blijft claimen de legitieme winnaar te zijn. Het toenemende etnisch geweld heeft tot dusver aan zeker twee honderd mensen het leven gekost. Rebellen, die sinds 2002 heersen in het noorden van het land en nu strijden tegen Gbagbo, veroverden de westelijke stad Zouan-Hounien op het leger. Ook in de hoofdstad Yamoussouk ro is het al dagen onrustig en wordt voortdurend geweervuur ge hoord, maar de meeste strijd tus sen aanhangers van beide presiden ten wordt geleverd in Abidjan. Vooral in de wijk Abobo wordt da gelijks hevig gevochten. Veel inwo ners slaan op de vlucht. Volgens het Ouattara-kamp krijgt Gbagbo steun van huurlingen uit buurland Liberia en maken zijn veilig heidsagenten zich op grote schaal schuldig aan standrechtelijke exe cuties, marteling en willekeurige arrestaties. Tienduizenden Ivorianen vluch ten richting Liberia. Ging het de af gelopen weken om gemiddeld 100 mensen per dag, nu ligt dat aantal op 5000, aldus de VN-vluchtelin- genorganisatie, UNHCR.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8