BuAten, k Bituteti ExZrmie vporim, in Nederland bijna overal zonder keuring aan meedoen. „Bij sommige marathons moet je wel van tevoren een vragenlijst invullen", weet Brons. „Daaruit kan dan naar voren komen dat het verstandig is om je te laten keuren." Voor veel andere sportevenementen is in ons land geen medische verklaring nodig. Iedereen kan er aan meedoen, het is de verantwoording van de sporter zelf. In het buitenland zijn ze vaak strenger, waarschijnlijk uit angstvoor schadeclaims. Terug naar de keuring. Nadat gewicht en lengte zijn bepaald, wordt het vetpercentage gemeten. Daar heb ik alle vertrouwen in. Met een lengte van 1.81 en een gewicht van 71 kilo kan ik me niet voorstellen dat ik te dik ben. Toch wijst de test anders uit. „Je hebt een vetpercentage van 16.9 procent, terwijl vijftien normaal is voor jouw leeftijd." Verbaasd kijk ik de arts aan. Ik sport immers al drie keer per week. Nog meer sporten is niet nodig, legt Brons uit. „Geen broodjes shoarma meer 's nacht eten en ook de zakken chips laten staan", is zijn advies. „En op regelmatige tijden eten, zeker niet 's avonds laat." Ik weet wat me te doen staat. Nadat ook de ogen zijn gecontroleerd, de bloeddruk is gemeten en wat rek- en strekoe feningen zijn gedaan, zit de keuring er op. Tot slot vult de sportarts de gezondheidsverkla ring nog voor me in. Nu kan ik met een gerust hart over twee weken de marathon van Rome lopen. Het verwachte tikje met de hamer tegen de knie blijft uit. Gelukkig maar. Stel jevoor dat er wat beschadigd zou raken, dan kan ik m'n marathon wel vergeten. Maurice Steketee Voor een aantal extreme sporten is een sportkeuring wel verplicht, zoals duiken, parachutespringen en zweefvliegen. De kosten voor zo'n onderzoek bedragen rond de 75 euro. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 63