Keurüuj meestal vtrcjozd V Bij het Sport Medisch Adviescentrum Zeeland (SMAZ) in Middelburg is het een komen en gaan van sporters. De een heeft een gezondheidsverkla ring nodig om mee te kunnen doen aan een wielerwedstrijd, de ander gaat voor het eerst hardlopen en wil weten of hij daar lichame lijk toe in staat is. „Steeds meer sporters laten zich keuren", vertelt sportarts Arnold Brons van het SMAZ. „Dat heeft onder meer met de populariteit van het hardlopen te maken." Zelf onderga ik vandaag de basis sportmedi- sche keuring. Omdat ik regelmatig hardloop, wil ik wel eens weten of ik gezond bezig ben. Hoe zit het met m'n bloeddruk? Ben ik niet te dik? En mijn houding tijdens het hardlopen, is die wel in orde? Een paar dagen voor het onderzoek krijg ik een formulier thuisgestuurd met tientallen ligpigi I Colofon foto Maurice Steketee Vv':: Buiten Binnen: verschijnt elke dinsdag als bijlage bij de PZC en BN/DeStem Buiten Binnen is een bijlage overleven en bewegen in Zeeland U kunt ons informeren: e-mail: buitengebied@pzc.nl website: www.pzc.nl postadres: PZC onder vermelding van Buiten Postbus 91 4330 AB Middelburg telefoon: 0118 434010 Coördinatie: Jan van Damme telefoon: 0118 434014 mobiel: 06 542 671 57 e-mail: J.vandamme@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland telefoon: 0118 434070 teamzeeland@bndestem-pzc.nl Bij het Sport Medisch Adviescentrum Zeeland kunnen sporters terecht voor allerlei soorten keuringen. Het basis sportmedische onderzoek kost 105 euro en wordt meestal vergoed door de zorg verzekeraar. Er wordt gekeken naar lengte, gewicht, vetpercentage, ogen, urine, algemeen intern onderzoek en orthopedisch onder zoek gericht op de sporttak. Bij deze eenvoudige keuring wordt geen hartfilmpje gemaakt. Wie zich uitgebreider wil laten testen - wat verstandig is als je voor het eerst gaat sporten - kan kiezen voor het groot sportmedisch onderzoek. Meer informatie over sportkeuringen op www.smazeeland.nl en www.sportzorg.nl Vroeger moest bijna iedereen die bij een club wilde gaan sporten worden gekeurd. Tegenwoordig gebeurt het uit vrije wil of omdat het verplicht is om aan een wedstrijd deel te kunnen nemen. Mede door de populariteit van het hardlopen laten steeds meer sporters zich testen voordat ze aan de slag gaan. Sportredacteur Maurice Steketee onderging een basiskeuring. vragen over m'n leefstijl en medisch verleden. Het is een eerste indicatie voor de sportarts om te zien of hij een gezond persoon tegenover zich heeft zitten. De gebruikelijke vragen over roken en drinken ontbreken uiteraard niet, maar ook blessures en eventuele ongelukken uit het verleden moeten op het anamnesefor mulier worden ingevuld. Tijdens de keuring loopt de sportarts het formulier snel even na om te kijken of er geen gekke dingen staan genoteerd. Dan is het tijd om de ochtendurine te controleren. „We on derzoeken de urine op glucose en eiwit", legt Brons uit. De aanwezigheid van glucose kan wijzen op diabetes. Hoewel de keuring voor de meeste sporten niet meer verplicht is, adviseert Brons om jezelf toch te laten onderzoeken voordat je fa natiek aan de slag gaat. Een marathon lopen of een lange toertocht op de fiets vraagt immers behoorlijk wat van het lichaam. Toch kun je "IT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 62