221 zeeland Eis 4,5 jaar cel voor 'stomme' overvallen Boek vol wonderlijke Kantinebeheerder verjaagt overvaller Speurtocht naar foto's Rederijkers Zorgen Anbo Regioraad toekomst Seniorenraad Petitie uit Nieuwerkerk tegen oranje containers RECHTBANK Verdachte verbijsterd over eis VERHALEN Wim de Vrieze, Ana Maria de Vrieze-da Cunha Rosa, Bas Bijkerk, Cor Eilers en Henk Dalebout maken samen een boek vol verhalen over de Westhoek van Schouwen. Honderd verhalen dinsdag 1 maart 2011 door Emile Calon MIDDELBURG - Een 25-jarige man uit Bruinisse toonde zich verbijs terd toen hij hoorde dat officier van justitie G. van der Hofstede vindt dat hij 45 maanden de cel in moet. In vijf dagen tijd pleegde hij drie overvallen om op die manier aan geld te komen om zijn verslaaf de vriendin van drugs te kunnen voorzien. Op 16 september bedreigde hij in Rotterdam met een mes een coke dealer en ging er met zijn auto van door. Drie dagen later overviel hij een tankstation in Mijnsherenland en de dag daarop Ankies Kado Shop in Oosterland. Tijdens de laatste twee overvallen gebruikte hij een neppistool en maakte 511 euro buit. Daar kocht hij, zoals hij het noemde, 'troep voor'. Raadsman E. Smit hield de recht bank gisteren voor dat de man he lemaal de weg kwijt was. De over vallen noemde hij stom. Ook de manier waarop ze werden uitge voerd waren 'ronduit stom' omdat de man zich niet eens vermomde. Volgens Smit was het een signaal dat de man gepakt wilde worden. Hij vroeg de rechtbank ook om de man niet al te lang op te sluiten en hem het uitzicht te geven op een terugkeer naar de maatschappij. Hij waarschuwde dat een lange cel straf er wel eens voor zou kunnen zorgen dat de man een echte crimi neel wordt. „Dit is zijn eerste cel straf." Van der Hofstede rekende voor dat de man, met die drie gewapende overvallen, makkelijk acht jaar zou kunnen krijgen. Vorige week eiste de officier nog een celstraf van vier jaar tegen een Middelburger die één overval op een tankstation op z'n kerfstok had staan. Een straf van 45 maanden is volgens de officier passend, ook als geke ken wordt naar de slachtoffers en de generale preventie. Uitspraak 14 maart. door Rob Paardekam tholen - De kantine van voetbal vereniging Tholense Boys is zater dagavond overvallen. Beheerder Peter Baan, die aan het opruimen was, wist de overvaller te verjagen door barkrukken te gooien. Baan was rond kwart over negen de barkrukken op de bar aan het zetten toen hij plots iemand 'goe denavond' hoorde zeggen. „Dat klonk nog vrij vriendelijk, maar toen ik me omdraaide zag ik een overvaller met een bivakmuts. 'Ik kom de opbrengst van de dag op halen', zei hij." Peter Baan peinsde er niet over om de overvaller zijn zin te geven, ook al was die gewa pend met een stiletto. „Ik heb me niet de hele dag het schompes ge werkt om de opbrengst aan zo'n idioot te geven." In plaats daarvan gooide de be heerder een aantal stoelen en kruk ken naar de man. Die zette het daarna op een lopen. „Ik denk dat ik hem pijn heb gedaan", stelt Baan. „Want hij gaf een gil." De beheerder zegt flink geschrok ken te zijn. „Het gekke is dat de emoties pas later kwamen. Op het moment van de overval zelf en kort daarna was ik vrij kalm. Later, toen de politie arriveerde, schoot ik vol. Toen stond ik te trillen." door Piet Kleemans Noem iets op en het staat erin. Variërend van het in de dood eindigende liefdesdrama van Anna lacoba Speelman en een verhaal over de Burghse voorouders van DJ Tiësto tot 'ut planke uusje van loane Poepeschimmel' De meest wonderlijke verhalen worden op getekend in een bijzonder boek. Eén ding hebben de verhalen ge meen: ze spelen zich allemaal afin Burgh, Haamstede, Burghsluis of Westenschouwen. Westhoekers Wim de Vrieze, Bas Bijkerk, Cor Eilers en Henk Dale bout zijn samen al zo'n anderhalf jaar bezig om verhalen te sprokke len. Ze hebben er al een dikke 70 vergaard en de verwachting is dat het er een kleine honderd worden. Waar ze de verhalen vandaan ha len? Overal en nergens. Ama teur-historicus De Vrieze: „Ik heb er een heleboel in mijn hoofd zit ten. En dan is het een kwestie van opschrijven. In hun jacht op ver halen gaat de chroniquers geen zee te hoog. Er wordt gespeurd in het gemeentearchief en andere his torische bronnen en mensen met mooie verhalen over de Westhoek worden bezocht en ondervraagd. De generatie die nog kan verhalen over hoe het héél vroeger was in de Westhoek wordt steeds kleiner. De Vrieze: „Tja, wat dat betreft is het eigenlijk 10 over 12." De taken zijn netjes verdeeld bin nen het gezelschap. De Vrieze en Bijkerk sprokkelen en schrijven de verhalen, Eilers bewerkt de foto's en maakt de toekomstige boeken pagina's op de computer op. Voor de echte oude historische feiten wordt Dalebout ingeschakeld en De Vriezes echtgenote Ana Maria De jacht naar verhalen moet uit monden in een boek met rond de 100 vertellingen. Deze worden rijk geïllustreerd met naar verwachting meer dan 2Ö0 fo to's. Een aantal daarvan betreft unieke - nooit eerder gepubliceerde opna mes Inmiddels zijn in ruim anderhalf jaar tijd zeventig verhalen'opgete kend. De kroniekschrijvers nemen de op maak zelf voor hun rekening. Hét boek wordt in eigen beheer uitge- geven. De Vrieze-da Cunha Rosa doet veel typewerk voor het boek. Wat hen drijft? De behoefte om mooie, bijzondere, vreemde en his torische verhalen vast te leggen voor het nageslacht. Aan de hand van die verhalen een beeld schet sen van het leven in de Westhoek in al zijn eigenaardigheden en met al z'n drama. De Vrieze: „Het is al tijd een liefhebberij van mij ge weest."- Eilers: „Al die oude ge schiedenis moet je vastleggen." Monnikenwerk is het. Maar wel leuk monnikenwerk. Wat het meest tijdrovend is? Bijkerk: „De research. Daar gaat echt heel veel tijd in zitten. Maar je wilt natuur lijk wel dat de feiten die je meldt kloppen." Pijnlijke onderwerpen worden niet gemeden. Meerdere verhalen spelen zich afin de Westhoek ten tijde van de Tweede Wereldoor log. Want, zo redeneert het kwin tet, ook dat hoort bij de geschiede nis van de Westhoek. Net als de de jacht op konijnen, otters en zee honden. Het is de bedoeling dat het boek medio 2012 wordt gedrukt en op de markt gebracht. Voor die tijd moet nog heel wat werk verzet worden waarbij haast taboe is. Bij kerk: „We willen er natuurlijk wel iets moois van maken." Ze hebben echt overal al gezocht, maar tot dusver re niets gevonden. Westhoek-chroniqueurs Wim de Vrieze, Cor Eilers, Bas Bijkerk en Henk Dale bout hebben bewust gekozen voor een rijk geïllus treerd boek. Bij alle vertellingen staan meerdere fo to's alleen voor één verhaal ontbreekt het nog aan een illustratie: het relaas over de Rederijkerskamer van Haamstede. Een illuster gezelschap dat de fraaie naam 'Camer van Rethorica' had meegekregen. Een elitair clubje dat niet alleen voor simpel vermaak zorg de maar - voorzichtig - ook enige satire bedreef tegen de religie en de toen gehate Spanjaarden. Naast het se rieuze werk hielden de 'Camerleden' ook van feestelij ke uitspattingen. Dat ging weieens mis. In de vonnis sen van de Zierikzeesche Waarheidsboeken staat te le zen dat de leden voor de Vierschaar werden gedaagd. In een herberg in Haamstede begon een van de Ca merleden 'hatelijk te spreken' en die woordenwisse ling liep uit op een vechtpartij waarbij uiteindelijk zelfs een dode viel. Kortom: een kleurrijk gezelschap met een al even kleurrijke geschiedenis. Alleen wil het zoeken naar illustraties bij dit verhaal nog niet vlotten. De kroniekschrijvers geven de moed echter nog niet op. De Vrieze: „Er bestaat echt nog een schat aan foto's die nog nooit gepubliceerd zijn. Op een heleboel zolders staan nog dozen vol met oude foto's. De Vrieze hoopt vurig dat ergens in een oude schoenendoos nog foto's of prenten van de Rederij kerskamer Haamstede te vinden zijn. Wie iets denkt te hebben kan bellen: 0111-651667. door Esme Soesman ZIERIKZEE - De Regioraad Anbo Schouwen-Duiveland maakt zich zorgen over de mogelijke ophef fing van de Seniorenraad als 'zelf standig adviesorgaan voor het ouderenbeleid in de gemeente'. Voorzitter Klaas Mandemaker van de Regioraad gaf gisteren namens zijn organisatie aan de Senioren raad aan het absoluut niet eens te zijn met het 'onzalige voornemen' van de gemeente Schouwen-Dui veland om de Seniorenraad op te laten gaan in de WMO-raad. „Het is bijna niet te begrijpen dat het ge meentebestuur na 15 jaar nog niet is doordrongen van het belang dat de Seniorenraad dient met het ad viseren, gevraagd en ongevraagd, bij alle zaken die de oudere inwo ners van Schouwen-Duiveland aangaan Het gemeentebestuur heeft nooit zo veel gebruikge maakt van het orgaan", blikt Man demaker terug. Dat heeft de Senio renraad er echter niet van weer houden de vinger aan de pols te houden in belangrijke kwesties, verwijst de voorzitter naar een on derwerp als tafeltje-dek-je. Blijft al leen de WMO-raad over dan ver valt - vreest de Regioraad - de spe cifieke aandacht voor de (fiks groeiende) groep ouderen. THEATERPROJECT Ali Pankow bezocht Doedag in Dreischor rond theaterproject Pippi: www.pzc.nl/cultuurdichtbij. UW MENING TELT Haal de vos naar Schouwen-Duive land in strijd tegen ganzenoverlast: www.pzc.nl/schouwen-duiveland. TIPS NAAR: schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto door Esme Soesman NIEUWERKERK - Drieëntwintig be woners van de Ooststraat in Nieu werkerk hebben een petitie onder tekend omdat ze af willen van de knaloranje plastic containers die vorige week zonder overleg in hun straat zijn geplaatst. De petitie wordt donderdag aangeboden aan wethouder Wim Stouten. „Het ziet er niet uit", beoordeelt woordvoerder Jeroen Babijn uit de Ooststraat het uiterlijk van de bak ken. „Voor de duidelijkheid: ik ben vóór afvalscheiding, maar er zijn verschillende andere mogelijkhe den om dat te doen." Zo zou het 'milieustraatje' bij de C1000 kun nen worden uitgebreid of er zou gekozen kunnen 'worden voor on dergrondse afvalinzameling. Ook zou naar een alternatieve locatie kunnen worden gezocht. Het is volgens Babijn in ieder ge val niet de bedoeling van de onder tekenaars om het probleem van de oranje containers naar de buren te verschuiven. Sterker nog: de onder tekenaars hopen dat de petitie de wethouder er toe aanzet ook de an dere bekritiseerde locaties (er zijn onlangs 13 nieuwe bakken bijge plaatst) onder de loep te nemen. „We hopen dit op een nette ma nier op te lossen, in overleg."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 46