van Mans maar letterlijk over' W dioxine onder controle 3 PIpF Pleidooi voor onderzoek naar inning tolgelden Westerscheldetumei Zwak spel commentaar Rooi Pannen weer winnaar Zilveren Mossel Kies op 2 maart een partij die uw Zeeuwse polders wil behouden dinsdag 1 maart 2011 "<iii Hifi.ii MI i ii> ij Tfiijin ^iiiin[riTii;liirirTi\iiin'n;r]';iwir^.>iMit]iry^^ 'Dit is het resultaat van jarenlange inspanningen om het proces stabiel te krijgen.' Rob de Ruiter, directeur Thermphos overgenomen." Heijning: „We moeten nadenken en puzzelen hoe we het in de toekomst moe ten aanpakken." Den Haag moet bijspringen, vindt Harpe. „We hebben blijkbaar te weinig kennis op het gebied van BRZO-bedrijven, de bedrijven met grote risico's. We hebben on voldoende kennis en middelen om te handhaven. En dat is niet al leen in Zeeland zo, in Moerdijk is het niet anders, zei Mans. Het is te gek voor woorden dat je als twee de risicogebied van Nederland te weinig middelen krijgt." Schokkend, vindt SP-lijsttrekker Ger van Unen het rapport. „En het meest schokkende is dat de provincie ambtelijk en bestuurlijk onvoldoende kwaliteit in huis heeft; om toezicht te houden op de industrie. En dat geldt niet alleen voor het toezicht op Thermphos, maar ook voor het toezicht op Dow en op Yara en de rest." D66 vindt dat de Staten bovenop het rapport van Mans een eigen onderzoek kunnen doen, in de vorm van een enquête. „Een aan tal conclusies moet geverifieerd worden: of de provincie niet in staat is bedrijven goed onder toe zicht te houden, bovendien is de vraag of er een oogje dichtgekne pen wordt omwille van de werkge legenheid. Het voordeel van een enquête is dat mensen onder ede gehoord kunnen worden." Zeeland is toe aan een milieu dienst zoals die in het Rijnmond gebied is, vindt de PvdA, net als de commissie-Mans, een dienst waarbij gemeenten en de provin cie hun krachten bundelen. De provincie moet vooral strenger zijn, vindt Trees Janssens, lijsttrek ker van de partij voor de Dieren. „Milieuregels zijn er niet voor niets. Die moeten gehandhaafd worden. Wij vinden dat bedrijven CAHEKA- SaVAKIMG Stt A.AA ALARMNUMMER: 0113-689222 «É3M alleen nog tijdelijke vergunningen moeten krijgen. Alleen bedrijven die zich aan de regels houden, krij gen een nieuwe vergunning." De Partij voor de Vrijheid (PW) stelt in een persbericht dat 'be stuurlijk Zeeland collectief gefaald heeft': het dagelijks provinciebe stuur, maar zeker ook Provinciale Staten. Arjan Beekman (Christen- Unie) is het daarmee eens. „De Staten gaan te makkelijk mee met het college. Dat bleek ook al uit het onderzoek naar de bestuurs kracht van de provincie. We zijn als volksvertegenwoordigers te wei nige assertief" «i W tuur, toevoeging van ureum en de toepassing van een nieuwe tech niek (het CaRe-project, een afkor ting van cadmiumreductie) om de uitstoot van zware metalen te be perken, hebben een zegenrijk ef fect gehad op de dioxineuitstoot. Vooral de aanpak van zware meta len (cadmium, lood, zink, chroom, koper en kwik) heeft het gewenste resultaat te zien gegeven. Na de toepassing ervan zakte de dioxine- uitstoot naar het lage niveau van de afgelopen weken en ook de zware metalen in de rookgassen van de sinterfabriek daalden tot waarden ruimschoots beneden de normen in de nieuwe milieuver gunning. De nieuwe techniek houdt in dat stof waarin de zware metalen zich ophopen, niet langer wordt terug gebracht in de sinterfabriek, maar naar de fosforovens gaat. Op die manier komen de zware metalen in de fosforslakken terecht; in con centraties die zodanig zijn dat die slakken voor bijvoorbeeld wegen bouw en bestortingen kunnen worden gebruikt. Vóór het einde van 2014 moet Thermphos een installatie hebben waarmee de uitstoot van dioxine definitief wordt opgelost. De Rui ter verzekert dat de ontwikkeling daarvan - speciaal voor Therm phos - gewoon doorgaat, ook al blijven de dioxinewaarden zo laag. „We hebben de mix van fosfaat erts nu aardig in de hand, maar het eind van de beschikbaarheid ervan is in zicht. We willen meer en meer teruggewonnen fosfaat gaan gebruiken. Om mogelijke wis seling in kwaliteit voor te zijn, kun je maar beter alle mogelijke maat regelen hebben genomen om zo schoon mogelijk te werken." aar is de PW? Aan de voora vond van de Sta tenverkiezingen klinkt deze vraag in veel provin cies. Ook in Zeeland. De Partij voor de Vrijheid timmerde de afgelopen weken alleen in Noord-Brabant en Drenthe aan de weg. De Zeeuwse lijsttrekker Peter van Dijk komt in een recent in terview in deze krant nog wel tot keuzes tégen natuur, vóór containers en vóór kernener gie, maar daarmee onder scheidt hij zich niet van andere partijen. Verder blijft het stil. Als het de bedoeling is om alle aandacht op Geert Wilders te vestigen, dan werkt dat slecht. Want Wilders noemt veiligheid en zorg als Zeeuwse items. Maar veiligheid is hier nauwe lijks een onderwerp. En Zeeuwen weten inmiddels dat ze voor een betere (zieken- huis)zorg niets van de provin cie hebben te verwachten. Zo ontstaat onbedoeld toch een duidelijke boodschap: de PW heeft de Zeeuwse kiezer heel weinig te bieden. GOES - Voor de tweede keer op rij heeft ROC de Rooi Pannen uit Til burg de Zilveren Mossel gewon nen. De kook- en serveerwedstrijd voor scholieren is een initiatief van de Stichting Vakwedstrijden Horeca Goes en werd gehouden tijdens de Horecabeurs in de Zeelandhallen. Ook twee ploegen uit Zeeland vie len in de prijzen. De pers-talenten- prijs ging naar het ROC Zeeland, de styling award naar het ROC Westerschelde. Het Koning Wil lem I college in Den Bosch won de aanmoedigingsprijs. mmmmmmmem TERNEUZEN - De Partij voor Zee land en het Zeeuws-Vlaams Plat form willen een onderzoek naar de uitvoering van de tolinning bij de Westerscheldetunnel. De ma nier waarop dat nu gebeurt staat volgens beide een zo laag mogelijk tarief - om te beginnen alleen voor Zeeuws-Vlamingen in de weg. Tijdens een verkiezingsbijeen komst van de PvZ gisteravond in Terneuzen plaatste Hans Polle mans van het Zeeuws-Vlaams Plat form vraagtekens bij de gang van zaken rond de tolinning. De NV Westerscheldetunnel heeft de ver garing van tolgelden door middel van de t-tag overgedragen aan Mo- venience, een dochteronderne ming die ze samen met de Portuge se tolmaatschappij Brisa heeft op gericht. Movenience - de NV Wes terscheldetunnel heeft er een be lang van 60 procent in - streeft er naar de t-tag ook voor andere doel einden in te zetten: rekeningrijden en betaald parkeren. In Portugal lean met zo'n apparaatje ook al bij McDonald's worden betaald. Pollemans vond het niet in de haak dat de overheids-NV Wester scheldetunnel de inning van haar tolgelden in handen geeft van een commerciële onderneming die ze gebruikt als risicodragend kapitaal in projecten waarvan het succes moet worden afgewacht. Het Zeeuws-Vlaams Platform en de PvZ menen dat de tolopbrengsten eerst en vooral moeten worden aangewend om de Westerschelde tunnel tolvrij te krijgen. PvZ-lijsttrekker Johan Robesin kondigde aan dat hij de provincia le Rekenkamer een onderzoek wil laten instellen naar de gang van za ken. De PvZ werkt ook aan moge lijkheden de Tunnelwet voor de Westerscheldetunnel zodanig aan te passen dat voor inwoners van Zeeuws-Vlaanderen een status aparte geldt, zodat ze minder of geen tol hoeven te betalen. Kijk voor alle video's op een rij op www.pzc.nl/video Beoordeel partijen op hun daden Het actiecomité "Red onze Polders" heeft de beloften van politieke partijen voor de Statenverkiezingen van 2007 vergeleken met hun daden erna. Kijk voor de resulta ten op: blogspot 'Vrienden van Waterdunen Nee" en www.redonzepolders.nl. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl VIDEO Platform Red onze Polders deelt gratis friet uit op de markt in Hulst. Kans voor politici om hun standpunten kenbaar te maken rondom ontpoldering. www.pzc.nl/video

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3