wee stammen z sport 29 Sterrenelftal Aanklager van KNVB onderzoekt elleboogstoot PSV'er Toivonen FC Twente moet het zes duels zonder verdediger Douglas stellen zn is zaak van de thuisclub Bouhoudane stoot Bobouh van zijn troon dinsdag 1 maart 2011 scheidsrechter Ruud Bossen opdracht gafAZ-Twente stil te leg- e nogal wat verbazing. Begrijpelijkvindt de KNVBmaar niet terecht niet zo vaak voor, dus vandaar dat de verbazing wel begrijpelijk is. erantwoordelijkheid ligt inderdaad bij de thuisclub. Wat dat betreft :ich aan de procedure gehouden", zegt de KNVB. door Roel Wiche DEN HAAG - Vele dure campagnes zijn er ontwikkeld om volkssport nummer één, voetbal, van de juis te normen en waarden te voor zien. Maar uitgerekend de grote idolen van de jeugd verpulveren op het veld voortdurend het effect van deze boodschap. In zijn briljante boek The Soccer Tribe (in Nederland uitgebracht als Het spel om de bal) beschrijft cul tuurfilosoof Desmond Morris voet bal als een strijd tussen twee stam men die elk hun eigen territorium, rituelen en tradities hebben. De krijgers jagen in de arena - het stadion - op doelpunten, die het climax van de jacht vormen. Dit gaat voortdurend gepaard met gro te emoties op het veld en op de tri bunes. De uitdaging is, zo betoogt Morris, om de passie te koesteren en de agressie te beteugelen. Ci taat: „Het is dus duidelijk dat het in de toekomst de kunst is deze spanning en dit intense meeleven van de stamleden te bewaren, maar tegelijk de meest extreme en destructieve uitingsvormen ervan kwijt te raken." De uitdaging van Desmond Mor ris is veel méér dan een uitdaging, het is misschien wel een onmoge lijk ideaal. Een ideaal dat gekoes terd mag worden door iedereen die van het pure voetbal houdt, maar ook een ideaal dat voortdu rend gekraakt wordt door de ont nuchterende en soms schokkende realiteit. Neem alleen al het seizoen 2010/11. Een seizoen waarin de du re campagnes van de KNVB en ideële stichtingen als Sire doorlo pen om een front te vormen tegen de verruwing van het voetbal. Een seizoen waarin de bondscoach van Nederland, Bert van Marwijk, am bassadeur wordt van het Jeugd sportfonds en talloze spelers tij dens (Europese) wedstrijden het woord 'respect' op hun mouw dra gen. Maar ook het seizoen van de Dra- cula-beet van Luis Suarez, de zo 1 Rachid Bouhoudane 2 Morad Bobouh 3 Timmy Goossens 4 Lodewijk van Keeken 5 Niels Kole Frank van der Helm Maarten Griep 8 Mariusz Mosiej 9 Pieterde Munnik 10 Kyle Doesburg Peter Dieleman 12 YannickvanAs 13 Thomas Vos Tom Blomaard Vosmeer Zeel. Middelburg Philippine IJzendijke Wemeldinge Zierikzee Heinkenszand Kwadendamme DFS Goes Zaamslag Nieuwdorp Zierikzee Bruse Boys klasse goals factor; totaal 48 i zat 26 1 T 26 3A 1 zon 17 1,5 25,5 5A zon 24 1 24 5A zon 23 1 1 23 4A zat 21 1 21 4B zat 21 j 1 21 3A zat 14 1,5 21 5B zon 20 1 20 3A zat 13 1,5 19,5 2E zon 12 1,5 18 1C zat 9 2 18 2E zat 11 1,5 16,5 4B zat 16 1 16 1C L.zat 8 2 1 16 veelste horrortackle van Nigel de Jong, de voortdurende provocaties van Ola Toivonen (PSV) en de to tale kortsluiting van Twente-reus Douglas. En dan is het nog een ge luk te noemen dat het beest in AC Milan-captain Gennaro Gattuso pas losbarstte toen het al lang bed tijd was voor de voetballende jeugd. Als één ding wel duidelijk in de jungle van het (top)voetbal is, dan is het wel dat het belang van de ei gen stam - om in het jargon van Desmond Morris te blijven - verhe ven is boven alles. Krijgers die des tructief gedrag vertonen (Toivo nen), worden niet door hun eigen stamoudsten (PSV-staf) publieke lijk tot de orde geroepen of wor den pas intern gestraft als ze veel vuldig over de schreef zijn gegaan (Nigel de Jong) of écht een absolu te grens hebben overschreden (Suarez, Douglas). De wijze mannen, de scheidsrech ters dus, zijn voortdurend het mik punt van kritiek. Dat kan terecht of onterecht zijn, maar slechts wei nigen binnen de stam willen of durven toe te geven dat ook arbi ters niet onfeilbaar zijn. De hand in eigen boezem steken is een te ken van zwakte dat in de eigen groep nauwelijks geaccepteerd wordt. In de jacht is immers veel, zo niet alles geoorloofd om het doel te bereiken. De ware idealisten onder de voet balliefhebbers wachten nog steeds op het moment dat de ethiek het ook in het voetbal gaat winnen van de uitwassen. Maar de geschie denis leert dat de stammenstrijd voortdurend gepaard blijft gaan met grote emoties en dus allerlei vormen van agressie, gecontro leerd of ongecontroleerd. Met alle gevolgen van dien. Desmond Morris: „De moeilijk heid is dat je aan elk waarschu wend vuurtje soms je vingers kunt branden en de voetbalstam moet de ideale brandwacht nog uitvinden. Hopelijk gebeurt dat vóór de rest van de gemeenschap haar geduld verliest en er water over gooit." per 28-02-2011 ZEIST - De aanklager betaald voet bal is een vooronderzoek begon nen naar de vermeende elleboog stoot van PSV-speler Ola Toivo nen. Dat meldde de KNVB giste ren. De Zweedse aanvaller deelde zondag tijdens het duel met Ajax in Eindhoven een klap in het ge zicht uit aan Ajacied Jan Vertong- hen. Het incident ontging scheids rechter Eric Braamhaar. Toivonen en Vertonghen, de aan voerders van beide clubs en ie mand uit de staf van zowel Ajax als PSV, is verzocht een verklaring over het incident in te dienen voor vandaag 12.00 uur. De aankla ger neemt dan een beslissing over een eventueel schikkingsvoorstel. Braamhaar was na afloop van de wedstrijd bij het zien van de televi siebeelden wel duidelijk in zijn oordeel. De arbiter vond dat hij Toivonen van het veld had moe ten sturen. „Jammer dat ik het niet op het veld gezien heb. Dit zijn dingen die impact hebben", aldus Braamhaar. Vertonghen bleef na het duel met Toivonen aangesla gen op de grond liggen. Op de beelden was te zien dat de Zweed zijn armen achteruitgooide. De aanklager is ook een vooronder zoek gestart naar vermeend slaan naar tegenstander Marcelo door Ajax-verdediger Jan Vertonghen. Ola Toivonen (rechts) in duel met Eyong Enoh van Ajax. De PSV-middenvel- der ligt onder vuur na het uitdelen van een elleboogstoot. foto Toussaint Kluïters/ANP PSV heeft het contract van Erik Pieters opengebroken en verlengd tot de zomer van 2014. De verdedi ger ondertekende gisteren zijn nieuwe verbintenis. „Er spreekt waardering uit", aldus Pieters. De 22-jarige verdediger speelt sinds 2008 voor de Eindhovense club. ENSCHEDE - FC Twen t.e kan de ko mende zes duels in de nationale beker en competitie niet beschik ken over Douglas. De club accep teerde gisteren een schikkingsvoor stel van de KNVB over de straf. Douglas kreeg zondag in het duel met AZ de rode kaart. Vervolgens misdroeg hij zich ook nog eens op weg naar de kleedkamer. Eerder op de dag strafte FC Twen te zijn speler zelf al. De club schorste hem voor vijf duels. Ook moet Douglas van FC Twente een nader te bepalen sociaal-maat schappelijke activiteit vervullen. Hij krijgt bovendien de maximale boete. Douglas kreeg zondag wegens een slaande beweging de rode kaart van scheidsrechter Ruud Bossen. Vervolgens raakte de Braziliaan volledig buiten zinnen. Hij moest door medespelers in bedwang wor den gehouden. Later werd de wed strijd ook nog eens onderbroken wegens spreekkoren van de TWent- se fans naar aanleiding van het in cident rond Douglas. Voorzitter Joop Munsterman over beide zaken: „Emoties horen bij voetbal. Wat ons zondag is overko men is voor een club als FC Twen te echter volstrekt onacceptabel." Trainer Michel Preud'homme sloot zich bij de woorden aan. „Tij dens de wedstrijd zijn de emoties met ons op de loop gegaan. Dat had nooit mogen gebeuren en past niet binnen de cultuur van FC Twente." Douglas nam de schuld op zich. „Ik heb de club in diskrediet gebracht. Daarom accep teer ik de sancties van FC Twente. Na de rode kaart heb ik te emotio neel gereageerd. Dat had ik niet moeten doen." Een woordvoerster van de KNVB benadrukte dat de straf voor Douglas drie vergrijpen omvat. „Een slaande beweging en gewelddadig gedrag jegens de scheidsrechter en een speler." Douglas kan wel met FC Twente in de Europa League meedoen te gen Zenit St. Petersburg. Beide straffen gelden niet voor het inter nationale toernooi. Hij ontbreekt al wel komende woensdag, in de halve finale van het nationale be kertoernooi tegen FC Utrecht. MIDDELBURG - Hij voerde weken lang het PZC topscorersklasse ment aan. De positie van Zeelan- dia Middelburg-speler Morad Bo bouh leek onaantastbaar totdat Ra chid Bouhoudane het op zijn heu pen kreeg. De aanvaller van Vos meer scoorde zaterdag tegen Chris- landia twee keer, bracht zijn totaal hiermee op 26 treffers en verdrong daarmee Bobouh van de eerste plaats. Het verschil is een half puntje. Timmy Goossens zit de nummers één en twee op de hie len. De speler van Philippine was in de thuiswedstrijd tegen Volhar ding twee keer trefzeker. [2) LaurensMaldrie (Vlissingen) Cijfer: 7 t g Marco Ketting (Bruse Boys) Cijfer: 7 Ruud Hoogesteger^ (Ter. Boys) Cijfer: 8 '10) Marco Faassen (Tem. Boys) Cijfer: 8 j Björn Langeveld (Vlissingen) Cijfer: 8 Dennis v/d Broekel (Tern. Boys) Cijfer: 8 ,/Joan v Belzen (Vlissingen) i Cijfer: 8 \Tom Blomaard f a n ELFTAL VAN DE WEEK Najim Boughmari (GPC) Cijfer: 7 8)EtiënneMallie^ (Kloetinge) Cijfer: 7 Rolant Quist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 29