Nederlands en Engels op de Westerschelde 'Pril begin van een Damen volgt Suurmond op 22 iel Bewoners vragen om maatregelen Noordweg Woningcorporatie Woonburg en Stichting Welzijn Veere hebben mensen met de beste leefbaarheids-ideeën in het zonnetje gezet. De plannen worden dit jaar ook uitgevoerd. Walcherse lassers tweede in wedstrijd dinsdag 1 maart 2011 door Wout Bareman TERNEUZEN - De Permanente Schel- decommissie wil dat Nederlands en Engels de voertaal worden op de Westerschelde. Alleen in nood gevallen wordt ook Frans en Duits toegestaan. Schippersvereniging Koninklijke Schuttevaer voelt niets voor de maatregel, die de vei ligheid van de scheepvaart moet verhogen. Schuttevaer meent dat het middel erger is dan de kwaal. De schip persvereniging zou eerder nog voor Duits als voertaal kiezen. Zeeuws regiocoördinator Jan de Vries: „Hoe gebrekkig de huidige communicatie ook is, voer je En gels in dan stuit dat op verzet. De huidige generatie schippers spreekt eerder Duits dan Engels. Het zou goed zijn nog minstens één generatie te wachten. De jon geren groeien immers automatisch met de Engelse taal op. Nu invoe ren, zorgt alleen maar voor verwar ring. Trouwens, als men alleen maar Nederlands en Engels goed keurt, heb ik mijn twijfels over de juridische haalbaarheid." De Scheldecommissie, waarin nau tische vertegenwoordigers van Ne derland en Vlaanderen zitting heb ben, wilde de maatregel aanvanke lijk vandaag maart) in laten gaan, maar volgens een woordvoer der van Rijkswaterstaat moet de zaak eerst nog besproken worden met de binnenvaartsector. Dat ge beurt eind volgende week. Met de toename van schepen uit Oost- en Midden-Europa op de West-Europese vaarwegen zijn de taalproblemen gegroeid. Enkele weken geleden nog kwam op de Westerschelde tussen Hansweert en Terneuzen het Poolse binnen schip NAWA ïo van rederij Nawa- trans uit Stettin in moeilijkheden. In dichte mist raakte de beman ning het spoor bijster. Omdat geen van de bemanningsleden voldoen de, Nederlands, Engels of Duits sprak, schakelde de verkeerspost Terneuzen uiteindelijk de sleep boot Multratug 18 van Multraship in om het schip de haven van Ter neuzen in te loodsen. De Permanente Scheldecommissie constateert dat dergelijke proble men zich regelmatig voordoen en dat maatregelen onontkoombaar zijn. „Er kunnen immers gevaarlij ke situaties ontstaan, vooral op lo caties waar de binnenvaart de hoofdvaarweg moet kruisen." De waterpolitie is gevraagd stren ger te gaan controleren op het ge bruik van de voertaal op de Wes terschelde. PROJECT LEEFBAARHEID middelburg - Bewoners van de Noordweg in Middelburg hebben een lijst met maatregelen opgesteld om de oversteek van de Noordweg over de President Rooseveltlaan veiliger te maken. De lijst is door de PvdA doorgespeeld naar het col lege van B en W met de vraag of men de verlangens van de bewo ners tegemoet kan komen. Op de lijst staan uitbreiding van de 30-km zone, snelheidscontroles, aanbrengen van spiegels, aanpas- vlissingen - Peter Paul Verwijs uit Nieuwerkerk heeft de eerste prijs MAG-lassen gewonnen in een re gionale wedstrijd op de Zeeuwse Lasschool (ROC) in Vlissingen. Ma- rijn Boone uit Sint Laurens en Rien Meijers uit Zoutelande ein digden beiden op een tweede plaats. Aan de wedstrijd deden vijf tien jonge lassers mee van diverse scholen uit de regio zuidwest. De eerste prijs-winnaar gaat door naar de landelijke finale van de NIL-Laswedstrijden voor vm- bo-leerlingen op donderdag 24 maart bij de Koninklijke Land macht op de Soldaat Ketting Oli- vierkazerne in Soesterberg. BLOFBLOC Volg op www.blofblog.nl hoe Ernst Jan Rozendaal vordert met zijn biografie over Blof. MEEST CELEZEN 1 Twee broertjes bijna verdronken in Vlissings zwembad 2 Buurman snackbar wil vroeg slapen STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto door Miriam van den Broek Wat zou het fijn zijn als er vrij willigers waren die met oude ren mee willen gaan naar de dokter of tandarts. Of vrijwilligers die kleine klusjes willen uitvoeren bij mensen die dat zelf niet kunnen. Met dit idee is Ina Willemse uit Zoutelande in de prijzen gevallen van het project 'Samen werken aan leefbaarheid'. Het project is een initiatief van wo ningcorporatie Woonburg in Kou- dekerke en de Stichting Welzijn Veere (SWV). Zij hielden vorig jaar bewonersbijeenkomsten in Biggekerke, Zoutelande, Aagteker- ke en Serooskerke om uit te vin den welke ideeën bewoners heb ben om de leefbaarheid van hun dorp te vergroten. „Vaak hebben mensen wel goede plannen, maar komen ze niet van de grond", zegt directeur Marco van der Wel van Woonburg. „Wij willen samen met de Stichting Welzijn Veere een aantal van die ideeën oppakken en ze handen en voeten geven." Honderd ideeën werden inge diend. Woonburg en SWV heb ben er daaruit vier gekozen die ze verder willen uitwerken. Drie van de vier bedenkers zijn gisteren op het kantoor van Woonburg in het zonnetje gezet. De Dorpsraad Serooskerke be dacht dat ze samen met de jonge ren van het dorp wil kijken of er voor de jongeren een eigen plek kan komen waarmee overlast kan worden beperkt. De dorpsraad be nadrukt dat er niet over, maar met jongeren gepraat moet worden. „We willen ze benaderen zoals we zelf benaderd hadden willen wor den toen we jong waren", zegt Dies Moelker namens de dorps raad. Het gesprek met de jeugd is inmiddels op gang gekomen. Het voorstel van Ina Willemse is al helemaal gerealiseerd. Inmiddels is onder de vlag van de SWV een bestand aangelegd van vrijwilligers waarop een beroep kan worden ge daan voor kleine klussen. SWV gaat samen met Woonburg kijken of een dergelijk systeem ook in an dere dorpen kan worden opgezet. Het derde initiatief dat in de prij zen viel, is van Maaike de Wolf uit Biggekerke. Zelf was ze nogal ver rast dat haar idee eruit was gepikt. Ze had op het ideeënformulier in gevuld: „Heel eenvoudig; groet el kaar vriendelijk. Dat hoort bij een dorp. Pril begin van een saamho righeidsgevoel." Van der Wel van Woonburg geeft toe dat het creativiteit zal vergen om dit idee in de praktijk te breng en. „Maar we gaan proberen een hype te creëren zodat iedereen ook echt elkaar gaat groeten. Want elkaar groeten kan wel degelijk een begin zijn van meer contacten tussen inwoners onderling. En dat kan weer uitmonden in een grote re betrokkenheid met het dorp. En dat is goed voor de leefbaarheid." sen van de geluidsschermen, waar schuwingsborden, meer verlich ting en het verbieden van vracht verkeer op de Noordweg tussen de Gerbrandylaan en de Schotelweg. De Rooseveltlaan is sinds de ope ning van de nieuwe N57 de belang rijkste noordelijke toegangsweg naar de stad geworden. Daarom zijn geluidsschermen geplaatst, maar die hebben als nadeel dat de kruising met de Noordweg minder overzichtelijk is. Ina Willemse kreeg haar idee voor een vrijwilligerspoule tijdens het werk in zorgcentrum De Tienden in Zoutelande. „Ik zie dat sommige mensen alleen naar de huisarts moe ten omdat de kinderen niet in de buurt wonen. Dat geldt ook voor kleine klusjes zoals het ophangen van schilderijtjes of het programme ren van de televisie." Dies Moelker van de dorpsraad Serooskerke wil een brug slaan tus sen jongeren en oudere inwoners van het dorp door met elkaar in ge sprek te gaan over wat jongeren in hun vrije tijd willen doen en waar ze dat willen doen. Samen wordt ge zocht naar een geschikte plek waar de jongeren kunnen vertoeven zon der dat er overlast ontstaat. Maaike de Wolf uit Biggekerke had niet verwacht dat ze met haar idee in de prijzen zou vallen. „Elkaar groeten is echt iets voor dorpen. In de stad doen de mensen dat niet. Je krijgt er een saamhorigheidsgevoel van. Ik groet de mensen niet alleen, maar maak ook graag even tijd voor een praatje. Dat zouden meer men sen moeten doen." door Wendy van den Hurk vlissingen - Een gebiedsmanager krijgt de financiële perikelen van de gemeente Vlissingen voor zijn kiezen: de WD-fractie draagtsjac- ques Damen voor als opvolger van wethouder Jacques Suurmond. Damen (57) is een Utrechter met ruime bestuurlijke ervaring; hij was commissielid ruimtelijke orde ning van de gemeente Leersum, lid van Provinciale Staten en ver vult diverse functies bij het water schap. Een WD'er met een groen randje; Damen was tot voor kort directeur van een agrarisch advies bureau en in het verleden districts hoofd van de Vereniging Natuur monumenten in Zeeland. Weinig financieels aan, zou je den ken. Toch benadrukt hij zijn affini teit met financiën en grondbedrijf, dat ook deel uitmaakt van de wet houdersportefeuille. „Ruimtelijke ordening ligt als een paraplu over veel zaken heen. Ook over financi ën. Ik ken de processen, maar ook de problemen van Vlissingen." Suurmond, die als adviseur bij de laatste sollicitatieronde aanschoof, zegt alle vertrouwen te hebben in zijn opvolger, „qua kennis en kun de, maar ook als persoon. Het col lege had een teamspeler nodig en dat is hij." Damen begint pas in juni, maar belooft van tevoren alle tijd te nemen om zich in te lezen, kennis met iedereen te maken en vergaderingen bij te wonen. Jacques Damen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 22