cultuur 117 Artistieke onderstroom blijft bruisen Schrijver Arnon Grunberg te zien in theatervoorstelling Nazomerfestival agenda Black Eyed Peas dinsdag 1 maart 2011 EXPOSITIE Elly Mes (80) presenteert zich met schilderijen en beelden in Duingalerie Domburg door Ali Pankow Het duurde even voordat Elly Mes zich in haar le ven volledig overgaf aan, zoals ze het zelf noemt, de artistieke onderstroom. Pas op haar 58e nam ze die beslis sing. Nu is ze zojuist 80 jaar gewor den en viert dat heugelijke feit met een expositie, die zondag 6 maart in Duingalerie Domburg wordt geopend. De artistieke onderstroom bruist nog steeds. „Ik geniet van elke dag die me gegeven is en vooral ook van mijn goede gezondheid", zegt Mes. In het eerste deel van haar le ven manifesteerde zij vooral haar mathematische aanleg en was zij ruim twintig jaar docente handel- wetenschappen aan een heao. Sinds zij zich samen met haar man Aad Mes in 1989 in Westen- schouwen vestigde, legt zij zich fulltime toe op de kunst. Aanvan kelijk maakte zij alleen schilde rijen. Na verloop van tijd ont sproot ook haar liefde voor het beeldhouwen. De tentoonstelling in de Duingalerie biedt ruimte aan beide kunstuitingen. „De tijd gaat sneller als je ouder wordt. Het is net een steen die van de berg rolt", weet de kunstenares Tweeluik van Elly Mes: De Tijding en De Berusting. Haar 'beeldhouwkundige' manier van schilderen komt hierin tot uiting. foto Lex de Meester inmiddels uit eigen ervaring. Zij verzet zich daar niet tegen, maar buigt mee met de mogelijkheden. Elly Mes (80): „Ik werk vooral intuïtief." foto Lex de Meester Dat houdt in dat Mes met strikte discipline nog vrijwel dagelijks in haar eigen atelier aan de Hoge Hil- leweg in Westenschouwen aan het werk is, maar wel wat korter dan vroeger. „Dat geldt vooral bij het beeldhouwen. Na een uur inten sief hakken vind ik het dan wel ge noeg voor één dag. Overigens gaat het bij beeldhouwen veel meer om geduld dan om kracht en om de techniek natuurlijk. Die moet vooral uit je polsen komen." Mes werkt graag met steensoorten als albast, serpetijn en verdiet. „De steen regeert", luidt haar ant woord op de vraag hoe zij zo'n on genaakbaar ogend brok materiaal te lijf gaat. „Ik heb wel vage con touren in mijn hoofd, maar ik volg de weg die de steen me voor schrijft." Aan de hand van een mooi beeld, gehakt uit onix toont ze aan hoe zich hier door de fraaie kleurschakeringen in het gesteente liet leiden. Naast hakken, boet seert zij ook met was voor haar bronzen beelden. „Geen klei, dat verdoft mijn ziel", zegt ze beel dend. Meest recent in het oeuvre van Mes zijn haar 'koppen'. Daar mee doelt ze op de twintig portret ten die nu ook in de Duingalerie te zien zijn. „lij schildert nooit gezichten", kreeg de kunstenares wel eens als reactie te horen op haar schilde rijen met contouren van mensen opdoemend uit nevelige achter gronden. Zij rekent met haar 'kop pen' resoluut af met die opmer king. Een ansichtkaart van een Ma donna was de aanleiding. „Die de votie op dat gezichtje trof mij zo dat ik het zeifin een schilderij tot uiting wilde brengen." Emoties en treffende expressies zijn voor Mes vaak een bron van inspiratie. Dat kan een plaatje in de krant zijn, een lichtval of een i/- nsssssmt Meer agendanieuws en de complete bioscoopagenda zijn te vinden op de website van deze krant. OP PAD DINSDAG 1 MAART Scharendijke Bijeenkomst over ouderen en verkeersvei ligheid door dorpsraad en Anbo en Veilig Verkeer Nederland. Dorpshuis de Put- meet, aanvang 14.00 uur. PODIUM Domburg Duo Fougère (altviool en harp) geeft een gevarieerd klassiek concert. Zorgcentrum Simnia, 15.00 uur. Goes De cabaretières van Dames Voor Na Vie ren wisselen in hun nieuwe voorstelling 'Koude kermis' clowneske scènes af met slapstick, absurde sketches en ontroeren de liedjes over mensen die op zoek zijn naar maar één ding: geluk. De Mythe, 20.00 uur. MIDDELBURG - Schrijver Arnon Grunberg is dit jaar te zien in een van de vier locatieproducties van het Zeeland Nazomerfestival. Hij heeft een rol in de voorstelling Am Ziel van Thomas Bernhard. Deze wordt opgevoerd in Domburg. De precieze locatie wordt later bekend gemaakt. In Am Ziel bereiden een moeder (Raymonde - de Kuyper) en haar dochter (Lieke-Rosa Altink) zich voor op het vertrek naar hun zo merhuis aan de Nederlandse kust. Deze jaarlijkse reis wordt geken merkt door rituelen. Ook de rouw- jurk, die al twintig jaar meegaat, wordt weer ingepakt. Maar dit keer is het anders, want in een im puls nodigt de moeder de gevierde 'dramatische' schrijver (Arnon Grunberg) van het succesvolle to neelstuk Redde wie zich redden kan uit. Zo wordt er gesproken over Arnon Grunberg foto Eva Pel het schrijverschap, theater en klas senstrijd; onderhuids woedt er een strijd tussen moeder en doch ter. De voorstelling wordt geregisseerd door Judith de Rijke, die oorspron kelijk uit Middelburg afkomstig is. Eerder regisseerde zij van Grun berg de toneelstukken Figuranten en Van Palermo naar San Francisco, dat Grunberg voor haar schreef De Rijke was ook verantwoorde lijk voor de Nazomerfestival-voor stellingen Vandaag geen vis (2008) en Vlammenstad (2010). De elfde editie van het Nazomer festival is van 23 augustus tot en met 4 september. De andere drie locatievoorstellingen zijn de Griek- ste tragedie Trojaanse Vrouwen van- Euripides (waarmee het festival opent), de hedendaagse komedie Toreadors van )ean-Marie Piemme en Oom Wanja van Anton Tsje- chov. De locaties en de verdere in vulling van de voorstellingen wor den binnenkort onthuld. www.theaterzeelandia.nl oogopslag in haar directe omge ving. Zij geeft er een eigen beelden de vertaling van, want haar uit gangspunt is: 'Niet kopiëren'. Een van de blikvangers in deze ex positie is een bijzonder tweeluik: het portret van een vrouw in ver schuivende emoties met als titels De Tijding en De Berusting. Mes laat de toeschouwer volledig de ruimte het verhaal erachter zeifin te vullen. De kleurencombinatie en de structuur in dit tweeluik zijn kenmerkend voor haar schilde rijen. Zij tonen verwantschap maar haar beelden. Mes geeft haar 'koppen' korte titels, die - bijna ten overvloede - de emoties bena drukken, zoals: Trots, Waarom? en Nou En?. Expositie tot en met 15 mei, Duingale rie, Badhuisweg 2, Domburg, dagelijks vanaf 12.00 uur. Officiële opening zon dag 6 maart, 16.00 uur. WERCHTER - De Amerikaanse for matie The Black Eyed Peas sluit zondag 3 juli het Belgische muziek festival Rock Werchter af Eerder was bekend dat onder meer Kaiser Chiefs, Coldplay, Kings of Leon en The National er optreden. UIT-AGENDA Bekijk het complete aanbod van Zeeuwse theaters, muziekpodia en bioscopen op www.pzc.nl/uit. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Volg de PZC op Twitter: twitter.com/pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 17