belastingen 2010 Fiscus maar klein Re-integratie perikelen van a ow tot zvw dinsdag 1 maart 2011 door Ingrid Merks Charles Groenen is statu tair directeur van ITech, een bureau dat interne computersystemen plaatst bij bedrijven. Statutair di recteur wil zeggen dat Charles wel de leiding heeft van het be drijf, maar niet de aandelen bezit. Hij wordt geacht voor de wet zijn werkzaamheden onder gezagsver houding te verrichten. Dat geeft eveneens aan dat hij verplicht ver zekerd is voor de werknemersver zekeringen. Hij draagt van zijn sa laris, net als iedere andere werk nemer binnen het bedrijf, premie af. Bij Itech Nederland werken on geveer 40 medewerkers. In december 2009, toen de eerste heftige sneeuw begon te vallen in Nederland, heeft Charles een ern stig auto-ongeluk gehad. Door de gladheid overvallen, heeft hij een enorme schuiver gemaakt en is met hoge snelheid tegen een boom gebotst. Hij is met flink rug letsel opgenomen in een zieken huis en na verloop van tijd werd duidelijk dat hij nooit meer zal 'mnnen lopen. Nu is ITech een internationaal be drijf en Charles reisde voor zijn werk de hele wereld over. Vanaf januari 2010 wordt hij opgeno men in een revalidatiekliniek en zal hij veel dingen opnieuw moe ten leren. Het leven vanuit een rol stoel vergt veel van Charles en ook psychisch komt hij enorm in de problemen. Reizen is de ko mende tijd niet aan de orde. Itech laat echter weinig van zich horen. Het salaris van Charles wordt keurig doorbetaald maar er volgen geen acties in het kader van de Wet Poortwachter. De be drijfsarts roept Charles wel op en maakt een probleemanalyse, maar daar wordt geen gevolg aan gegeven door het be drijf. Charles is zo druk met revalideren en her stellen dat hij in het eer ste ziekte jaar ook to taal niet bezig is met dit soort zaken. In december 2010 zit het eerste ziektejaar erop en ont vangt Charles een brief van het UWV dat hij een evaluatie moet hebben met zijn werkgever over het verloop van de re-integratie naar werk in het eerste jaar. Dan pas realiseert Charles zich dat er maar weinig is gebeurd en klopt hij aan bij zijn werkgever. Aangezien de aandeelhouders bui tenlanders zijn, hebben zij geen idee wat van hen wordt ver wacht. Zij hebben ook niet ge zorgd dat er binnen het bedrijf ie mand is die deze taken uitvoert. In principe zou Charles, als direc teur, hiervoor moeten zorgen maar daar is hij op dit moment natuurlijk niet toe in staat De tijd tikt echter door. Via de Arbodienst inventariseert een arbeidsdeskundige wat Char les nog voor mogelijkheden bin nen het bedrijf heeft om te re-in tegreren. Uit dit gesprek wordt duidelijk dat de mogelijkheden voor passend werk niet binnen de organisatie gezocht moeten wor den. De buitenlandse aandeelhouders vinden het zoeken van passend werk buiten ITech toch echt te veel moeite en willen de arbeids overeenkomst ontbinden. Dit gaat echter niet. In Nederland heeft de zieke werknemer ontslagbescher ming. De re-integratie wordt echter niet opgepakt en er komt totaal geen actie meer. Het wachten is nu op de WIA-keuring die wellicht door het UWV een jaar wordt uitge steld. Er is immers niet aan de wettelijke verplichtingen voldaan zodat er een strafsanctie van loon doorbetaling voor maximaal 52 weken wordt opgelegd door het UWV. Charles is uitein- delijk de dupe van de onwetendheid van partijen. Q Ingrid Merks heeft een adviesbureau op het gebied van socia- Ie zekerheid. In veel aftrekposten ging de afgelopen jaren het mes. Regelingen werden ingrijpend veranderd en meestal versoberd. Voor studiekosten maakt de fis cus nog altijd een uitzondering. Wie studeert, kan de uitgaven bij de belastingaangifte meestal van het inkomen aftrekken, maar er is wel een drempel. door Rik Elfrink illustratie Job van Gelder De regels omtrent studiekosten zijn vrij strikt. Wie een cursus of een opleiding volgt, mag de kosten daarvan in principe van het inko men aftrekken. Maar er zijn wel mitsen en maren. Het to taal uitgegeven bedrag moet op de eerste plaats hoger zijn dan 500 euro. Deze zoge noemde drempel is door de fiscus onder meer opgeworpen om niet iedere puntenslij per, paperclip of een potlood in de aangifte te krijgen. Daarmee zou het systeem one venredig zwaar belast worden. Daarnaast scheelt de drempel de overheid vele miljoenen, betoogt Noud Verstappen van Wesselman accountants en belastingad viseurs. Het drempelbedrag is volgens hem onder meer zo gekozen omdat dat honderd duizenden Nederlanders daardoor geen kos tenpost kunnen opvoeren. Wesselman: „Er zijn veel mensen die den ken dat ze een laptop kunnen aanschaffen voor hun studie om die vervolgens van de belasting af te trekken. Meestal komen ze van een koude kermis thuis. De aanschaf- waarde mag niet ineens worden afgetrok ken. De fiscus gaat ervan uit dat een laptop in 3 jaar wordt afgeschre ven en dat de restwaarde nog 10 procent is. Daar mee moet je in je aangif te rekening houden. Bo vendien moet een laptop wel voor studiedoelein den gebruikt worden als de kosten bij de aangifte opgegeven zijn." Wie computer-apparatuur koopt voor een studie en daar 2000 euro aan uitgeeft, kan in aanmerking komen voor aftrek. Het af trekbedrag is in dat geval overigens maar 100 euro, rekening houdend met het drem pelbedrag van 500 euro, de restwaarde en de jaarlijkse afschrijving van de apparatuur. „Het is eigenlijk een vrij logisch systeem", vindt Wesselman. „Sommige mensen den- 'De fiscus gaat ervan uit dat een laptop in 3 jaar wordt afgeschreven' BELASTING 2010 ken dat ze een etui aan kunnen schaffen en de kosten vervolgens mogen aftrekken. Zo zit de wereld natuurlijk niet in elkaar. Ook bij het systeem rond de aftrek van ziektekos ten zag je altijd dat een drempelbedrag werd opgeworpen. Bij studiekosten is de hoogte daarvan vast (500 euro) en niet af hankelijk van het inkomen." Hoe controleert de Belastingdienst of appa ratuur wel daadwerkelijk voor een studie wordt gebruikt en niet voor privé-doelein- den. „Veel particuliere aangiftes worden ge automatiseerd afgedaan, controle is erg las tig", weet Wesselman. Volgens hem wordt door de fiscus toch steekproefsgewijs beke ken of computers wel echt voor de eigen op leiding gebruikt worden. „Mochten er na de aangifte vragen aan komen, dan zal de aan gever aannemelijk moeten maken dat de af trekpost terecht is opgevoerd." Grensgevallen zijn er altijd. Draagt een cur sus of studie altijd bij aan het werk of het in komen, of is het een hobby? „Soms is iets overduidelijk een aftrekpost. Denk bijvoor beeld aan een redacteur die een fotocursus volgt omdat hij voor zijn werk foto's moet maken. Wanneer de werkgever de foto opleiding niet betaalt, mogen de kosten van de belasting worden afgetrokken. Iemand anders die een fotocursus volgt en dat puur hobbymatig doet, kan er in fiscale zin niks mee. Door de bank genomen kun je zeggen dat een cursus alleen in aanmerking voor aftrek komt op het moment dat het raakvlakken heeft met inkomensverwerving in de toe komst. Niet elke hobby valt dus onder de fis cale aftrek." Het is volgens Wesselman belangrijk dat mensen die studiekosten aftrekken zo veel mogelijk kosten in één jaar laten vallen. „An ders heb je elk jaar met het drempelbedrag te maken. Daarnaast geldt in bijna alle geval len een maximumbedrag van 15.000 euro. In de praktijk komt zo'n hoog bedrag bijna nooit voor, ik heb het de afgelopen jaren maar een paar keer gezien. Een piloten-op- leiding bijvoorbeeld is erg duur, de kosten daarvan kunnen op een veelvoud uitko men. Daarvoor geldt dat de wetgever heeft gezegd dat je niet alles kunt aftrekken." Sowieso zijn niet alle kosten van de belas ting af te trekken. Wie tijdens een studie Huisbazen moeten heffing afvalstoffen gaan betalen Kamerverhuurbedrijven moeten in de toekomst afvalstoffenhef fing gaan betalen. Momenteel kan zo'n heffing alleen worden opge legd als de eigenaar het pand ook zelf gebruikt, maar er ligt een wetsvoorstel bij de Eerste Kamer waarbij 'zelfgebruik' geen eis meer is. Als de senaat het voorstel goedkeurt, treedt de wet begin 2012 in werking, meldt de Vereni ging Nederlandse Gemeenten. SNS Bank verdient minder aan provisies SNS Bank verdient minder aan provisies voor verzekeringen. De provisies daalden vorig jaar met 3 miljoen euro tot 22 miljoen euro meldt AM Nieuws. Naast minder klanten geeft SNS als verklaring dat er een verschuiving was naar polissen die minder provisie ople veren. Ook zijn provisies op woon lasten- en overlijdensrisicoverze- keringen gemaximeerd op 17,5 pro cent. Waarom werknemers soms een andere baan zoeken Waarom zoekt iemand een ande re baan? Naast meer salaris, bete re sfeer, meer opleidingsmogelijk heden spelen ook vaak ander mo tieven, meldt Management Team. Hieronder waarden. Als je waar den niet stroken met je werkge ver kijk je sneller uit naar een an dere baan. Ook belangrijk: erken ning. Krijg je niet genoeg erken ning en waardering, dan is dat vaak reden te gaan solliciteren. Verzekeringen duurder door verhoging belasting Verzekeringen worden vanaf 1 maart duurder door verhoging van de assurantiebelasting van 7,5 naar 9,7 procent. Hieronder de op- stal-, inboedel- en autoverzeke ring, aldus Verzekeringssite.nl. Tip: sommige autoverzekeraars hanteren een toeslag bij betaling per maand. Wie voor 1 maart kiest voor jaarbetaling, bespaart de premietoeslag van 5 procent en de 2,2 procent extra belasting. Markt voor tweede huis in buitenland verschilt per land Safe, een blad voor relaties van de Rabobank en Robeco, zocht voor mensen die een tweede woning in het buitenland willen, uit hoe het zit met de woningmarkt el ders. In Duitsland is de markt sta biel, net als op Curacao. In Spanje echter is de woningmarkt volle dig ingestort en staat een miljoen woningen leeg. Portugal doet het redelijk goed. Frankrijk zit in een herstelfase.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 14