io lijsmummie Twintig jaar geleden ontdekten twee berg beklimmers Ötzi, de 5000 jaar oude ijsmummie. Dankzij heel veel onderzoek kwam hij weer een beetje tot leven. Een wereldsensatie, die nu een levensecht gezicht heeft gekregen. dinsdag 1 maart 2011 Otzi tot leven gewekt infographic CRW Brede riem van kalfsleer met o.a. een dolk gemaakt van vuursteen en een handvat van essenhout. Ötzi wordt bewaard bij een temperatuur van zes graden onder nul. Om uitdroging te voorkomen wordt hij met water beneveld, zodat een dun ijslaagje ontstaat. foto Zuid-Tiroler Museum voor Archeologie door Niek Opten Zijn schouder'doet verschikkelijk zeer. De pijl is afgebro ken, maar de punt zit nog in zijn lichaam. Hij rent voor zijn leven. Rap sprint hij door de bergen, ook al is hij met zijn 45 jaar niet meer de jongste. Het lukt hem zijn achtervolgers van zich af te slaan. Uitgeput zakt hij neer. Hij sluit zijn-ogen, om ze nooit meer open te doen. Zo hebben de laatste uren van Ötzi, of de Ijsman zoals weten schappers hem noemen, er onge veer uitgezien. Het is 5000 jaar la ter, als Erika en Helmut Simon uit Nürnberg in september 1991 bij toeval zijn lichaam ontdekken in de Ötztaler Alpen op de grens van Oostenrijk en Italië. De amateurklimmers denken eerst aan een verongelukte collega. Pas later wordt duidelijk dat het om het best bewaarde lichaam uit de prehistorie gaat. Al die duizenden jaren heeft het onder een dikke laag ijs gelegen, waardoor de ijs- mummie uitzonderlijk goed gecon serveerd is gebleven, net als zijn kleding en uitrusting. Door bewe gingen van de gletsjer is het lichaam naar boven gekomen. Vanaf dat moment heeft de oudst bekende homo sapiens niet meer over aandacht te klagen. Weten schappers staan in de rij om zich over de ijsman te buigen, als in een extra lange aflevering van de bekende tv-serie CSI.Een hausse aan publicaties over Ötzi is het ge volg: over zijn gezondheid, zijn laatste maaltijd, hoe hij aan zijn einde kwam. Vanaf vandaag is bij zijn huidige rustplaats, het archeo logisch museum in Bolzano, voor iedereen een levensechte recon structie te zien. Het maakt onder deel uit van een tentoonstelling over twintig jaar Ötzi. Het rubbe ren lichaam is gemaakt door Alf- ons en Adrie Kennis uit Arnhem. Zij hebben al menig historisch per soon tot 'leven' gewekt. Al snel na de ontdekking van Ötzi was de vraag in welk land hij is ge Muts van berenvel met twee riempjes, waarmee de muts onder de kin geknoopt kon worden. Schoenen van dierenhuid gevuld met gras (maat 38). De Nederlanders Alfons en Adrie Kennis hebben van Ötzi's lichaam een levensechte rubberen reconstructie gemaakt, op basis van wetenschappelijk onderzoek. vonden. Oostenrijk maakt als eer ste aanspraak op hem, maar nieu we metingen wijzen uit dat hij net aan de Italiaanse kant van de grens is gestorven. Een belangrijk gegeven, want de Ijsman groeit uit tot een toeristische trekpleister. Het museum in Bolzano trekt jaar lijks zo'n 300.000 bezoekers. De ontdekkers van Ötzi, de Simons, blijven vooralsnog met le ge handen achter. Uiteindelijk wordt in 2010 een akkoord bereikt met de provincie Zuid-Tirol, waar het museum staat. De Italianen be talen 175.000 euro voor de 'rech ten'. Helmut Simon maakt dat niet meer mee. Hij overlijdt in 2004 na een val in een ravijn. Hij wordt na acht dagen gevonden. Ötzi de gletsjermummie Handboog (182 cm) van taxushout en een pijlenkoker met 14 pijlen. Bijl (60 cm) met een steel van taxushout en een koperen kop. Geen broek, maar twee losse broekspijpen van 65 cm lengte uit geitenvel die met riempjes vastzaten. ZWITSERLAND OOSTENRIJK - Bolzano ITALIË 19 september 1991 Lichaam van de Ijsman gevonden in een gletsjer in de Ötztaler Alpen op 3.21 Ometer hoogte. Lengte: 1,60 mtr. Gewicht: 50 kg. Bruine ogen Donker haar Leeftijd: ca. 45 jaar Waterdichte mantel van gras, mogelijk gedragen over de schouders of over het hoofd. Onder zijn mantel droeg de Ijsman een bovenkleed tot op de knie gemaakt van geitenvel. De lendendoek gemaakt uit stukken lang, smal geitenleer. Ronde doosjes uit berkenbast met o.a. stukjes houtskool.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10