buitenland 19 rond hoofdstad Tripoli met Fine Gael voor aardverschuiving Fundamentc stuitte op Ti Fundamentalist Erbakan stuitte op Turks leger Nederlanders bij geheime evacuatieactie Franse minister dient ontslag in Deken van Kortrijk al week vermist Bonden dreigen met luchthavenstaking Zeker 22 doden bij busongeluk Peru Bulgarije onderschept 50 miljoen sigaretten Iran haalt brandstof uit kernreactor Hitler-expo trekt 250.000 bezoekers maandag 28 februari 2011 Sinds zaterdag hebben ruim 30.000 buitenlanders Libië verlaten, onder wie 16.0000 Chinezen, 15.000 Turken en 1400 Italianen. De meesten zijn werkzaam in de bouw- en olie-industrie. Zawiyah hebben de macht in de stad overgenomen. mBmBBBmmmmmmammasgmsmmmxaetaBUmamsaBSBagmsmgBgm foto Ben Curtis/AP won 36,1 procent van de stemmen. De partij zou uitkomen op 72 van de 166 zetels in de Dail, de Tweede Kamer van Ierland. Een partijtop man stelde dat Kenny waarschijn lijk een regering gaat vormen met de Labourparty. Die kreeg 20,5 pro cent van de stemmen. Samen heb ben ze een ruime meerderheid. De verwachte nieuwe Ierse pre mier Kenny is een verwoed bergbe klimmer die ooit de Kilimanjaro in Afrika bedwong. Hij leidt sinds 2002 de partij die toen op een ab soluut dieptepunt was beland na desastreus verlopen verkiezingen. Sindsdien werkte hij langzaam maar zeker aan de wederopbouw en overleefde hij een interne partij opstand. Kenny staat bekend als principieel pro-Europees. Maar hij had zijn kiezers beloofd iets te doen aan de werkloosheid in het land. Hij wil ook de strenge voorwaarden van de EU- en IMF-leningen versoepe len. Kenny is al in Brussel en Ber lijn geweest om te spreken over de rente op de miljardenleningen. Het rentepercentage van 5,8 pro cent is volgens hem te hoog. De EU blijkt bereid de afspraken te herzien, maar dan moet Ierland als tegenprestatie de extreem lage vennootschapsbelasting verhogen. De lage belasting op bedrijfswinst in Ierland lokt veel bedrijven uit andere Europese landen. Opmerkelijk is dat het aantal onaf hankelijke parlementsleden fors toeneemt. Ook de nationalis- tisch-linkse Sinn Fein, met Gerry Adams aan het hoofd, zou het aan tal zetels verdubbelen tot tien. De Ieren gingen vrijdag massaal naar de stembus. De opkomst on der de 3,1 miljoen stemgerechtigde Ieren bedroeg 70 procent. ANKARA - Necmettin Erbakan, de gisteren overleden oud-premier van Turkije, is de belichaming van de tegenstellingen in de Turkse sa menleving. Als moslimfundamen talist in hart en nieren werd hij premier van de pro-westerse Navo-lidstaat. Door zijn islamiti sche opvattingen botste hij keer op keer met de Turkse staat. „Het heil van de Turken ligt in de islamitische wereld", zei Erbakan ooit. „We kunnen daar een leiden de positie innemen, in plaats van de hekkensluiter van het westen te zijn." De in 1929 geboren Erbakan studeerde werktuigbouwkunde in Istanbul en promoveerde in 1951 in Aken. Hij werd docent in Tur kije, en in 1965 hoogleraar. In 1969 ging Erbakan, bijgenaamd 'Hoca' (Meester), de politiek in. Zijn Nationale Ordepartij werd al snel verboden toen het leger in VALETTA - Zeven Nederlanders zijn zaterdagavond bij een Britse red dingsactie uit Libië geëvacueerd. Zij bevonden zich in de plaats Jaki- ra in de Libische woestijn ten zui den van de stad Benghazi. Dat heeft het ministerie van Buiten landse Zaken gisteren bekendge maakt. De Britse luchtmacht haal de met twee Herculestoestellen in totaal honderdvijftig buitenlan ders uit het land. De Nederlanders landden omstreeks negen uur 's avonds op Malta. De Nederlandse ambassade in Valletta heeft de groep daar opgevangen en onder gebracht in hotels. Ook zijn vol gens Buitenlandse Zaken tenmin ste een en waarschijnlijk drie Ne derlanders met twee Duitse vluch ten naar Kreta gebracht. In Libië verblijven nu nog tien Nederlan ders van wie Buitenlandse Zaken zeker weet dat ze weg willen. PARIJS - De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Michèle Al- liot-Marie, heeft gisteren haar ont slag ingediend bij president Nico las Sarkozy. De president benoem de de huidige minister van Defen sie, Alain Juppé, tot haar opvolger. Alliot-Marie lag onder vuur omdat zij en haar familie nauwe banden zouden hebben met het regime van de verdreven Tunesische dicta tor Zine al-Abidine Ben Ali. Tijdens een vakantie in Tunesië had ze gevlogen met een pri- vévliegtuig van de Tunesische za kenman Aziz Miled. Die zaken man zou bevriend zijn met het toenmalige regime. Het was er toen al onrustig door betogingen tegen de president, die uiteindelijk is verdreven. 1971 de macht greep. Hetzelfde ge beurde met zijn Nationale Heils- partij, die na de legercoup van 1980 werd opgeheven. Erbakan kwam in de gevangenis wegens 'activiteiten tegen de principes van Ataturk'. Zijn in 1983 opgerichte Welvaartspartij leverde hem uitein delijk het langverwachte politieke succes op. Bij de verkiezingen van december 1995 werd de partij de grootste van het land. In juni 1996 trad Erbakan aan. Een jaar en twee dagen later dwong het leger hem tot aftreden. De militairen be schuldigden Erbakan ervan Tur kije te willen islamiseren. Om die zelfde reden werd de Welvaartspar tij verboden. Erbakan mocht vijf jaar niet politiek actief zijn. President Abdullah Gül en pre mier Recep Tayyip Erdogan, ooit zijn pupillen, eerden gisteren hun vroegere leermeester. BRUSSEL De deken van het Belgische Kort rijk is al een week vermist. Het par ket noemt de verdwijning 'heel on rustwekkend'. Mogelijk is er een verband met een affaire rond de pastoor van Bellegem. Die leende 10.000 euro van de deken 'om een gestolen kelk terug te kopen'. Hij bleek daarmee afpersers te betalen die zijn seksuele uitspattingen dreigden te openbaren. MADRID Spaanse vakbondsleiders dreigen met een staking van luchthavenper soneel in de paasvakantie. Onder handelingen over privatisering van delen van de luchtvaartorganisatie AENA zijn vastgelopen. Madrid voorkwam in december een sta king door luchtverkeersleiders met een nooddecreet waarmee het werkweigeraars kon vastzetten. LIMA Bij een busongeluk in Peru zijn ze ker 22 doden en 39 gewonden geval len. De bus raakte van de weg en stortte in een ravijn. Het ongeluk gebeurde vrijdag op bijna honderd kilometer ten oosten van de hoofd stad Lima. Mogelijk probeerde de buschauffeur een ander voertuig in te halen en verloor hij de controle over het stuur. SOFIA De Bulgaarse politie heeft zaterdag een enorme partij illegale sigaret ten onderschept. Het gaat om de grootste vangst in dertien jaar: 50 miljoen sigaretten. De sigaretten zijn afkomstig uit Dubai en via Griekenland naar Bulgarije gesmok keld. Er zijn acht arrestaties ver richt. De waarde op de Bulgaarse markt is ruim 7,5 miljoen euro. TEHERAN Vanwege een nog onbekend veilig heidsprobleem moet er brandstof uit de eerste kernreactor van Iran worden gehaald, een grote tegen slag voor het atoomprogramma. De vage uitleg die de regering gaf, werpt de vraag op of de computer worm Stuxnet voor meer pro blemen in de Bushehr-reactor heeft gezorgd dan voorheen werd gezegd. BERLIJN Een controversiële expositie met portretten en beelden van nazi-lei- der Adolf Hitier heeft ruim 250.000 bezoekers getrokken. Het Duits His torisch Museum in Berlijn heeft dat gisteren gemeld, op de laatste openingsdag. De expositie 'Hitier und die Deutschen' werd in okto ber geopend en is meermalen ver lengd. De tentoonstelling toonde zeshonderd voorwerpen en vier honderd foto's. De expositie ging vooral in op de vraag waarom Hit- Ier zo populair kon worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9