61 binnenland Geen melding misbruik door allochtonen Senaatsvoorzitter: deze coalitie kan doorregeren Pakje shag wordt niet duurder, wel kleiner Anoniem solliciteren geen succes f? Pensioenen varen wel bij wapens voor Libië COMMISSIE-SAMSON Onderzoek in jeugdzorg Tweehonderd stieren dood bij brand 'De Statenverkiezingen leven dit keer veel meer' maandag 28 februari 2011 den haag - Voor het vierde jaar op rij worden de pakjes shag kleiner. Tabaksfabrikanten stappen per maart over van 42,5 naar 40 gram. Dat doen ze om de prijs gelijk te kunnen houden terwijl de overheid een accijnsverhoging doorvoert. Een pakje Drum kost nog steeds 5,50 euro, net zoveel als in 2007. Al leen kreeg de roker toen vijftig gram voor dat geld. „Wij denken dat de klant dit liever heeft dan een prijsverhoging", aldus Manue- la van Kessel van fabrikant Impe rial Tobacco. Ook op sigaretten stijgt de accijns. Een pakje Marlboro van negentien stuks gaat van 4,80 naar 5,20 euro. Fabrikanten kunnen bij sigaretten niet dezelfde truc toepassen als bij shag. In een pakje mogen niet min der dan negentien stuks zitten. Rokers gaan niet hamsteren met zo'n prijsverhoging in het ver schiet, zeggen de tabakswinkeliers. Janwillem Burgering van de branchevereniging NSO: „Mensen slaan hooguit een extra slof in." Naar verwachting liggen in de der de week van maart de eerste duur dere pakjes in de winkels. Burgering stelt dat de overheid met accijnsverhogingen niet be reikt dat er minder wordt gerookt. „De totale tabaksconsumptie is de laatste jaren nauwelijks afgeno- alphen aan den rijn - De gemeen te Alphen aan den Rijn stopt met een proef waarbij sollicitaties voor een baan bij de gemeente ano niem worden behandeld. Dat heeft een woordvoerster zaterdag gemeld naar aanleiding van een be richt in Binnenlands Bestuur. Tussen oktober 2009 en 2oro ano nimiseerde de gemeente Alphen al le brieven en cv's van sollicitan ten. Hiermee wilde zij de drempel voor allochtone kandidaten verla gen en het gevoel wegnemen dat hun herkomst van invloed zou zijn op de procedure. Uit een evaluatie blijkt echter dat het effect van anoniem solliciteren op de beleving en het sollicitatiege drag van nieuwe Nederlanders mi nimaal is. Sollicitanten van alloch tone afkomst die aan de evaluatie hebben meegewerkt, stellen dat de anonimiteit toch verdwijnt bij het eerste gesprek. Eerder schoten ook Nijmegen en het Amsterdamse stadsdeel Wes terpark het anoniem solliciteren al af Het experiment was een initia tief van Guusje ter Horst, voorma lig burgemeester van Nijmegen en voormalig minister van Binnen landse Zaken. Nijmegen gold als proeftuin voor het eventueel lande lijk invoeren van anoniem sollicite ren bij de overheid. i Van de 470 meldingen over seksueel misbruik is er geen afkomstig van allochtonen. Commissie-voorzitter over tuigd dat er zeker tientallen allochtone slachtoffers zijn. HILVERSUM - Allochtone slachtof fers van misbruik in de jeugdzorg durven zich niet te melden bij de commissie-Samson, die onderzoek doet naar het misbruik in de jeugd zorg. Dat heeft voorzitter Rieke Samson-Geerlings zaterdag gezegd in het tv-programma Rondom 10. Van de 470 meldingen die de com missie tot nu toe heeft gekregen, is er niet een afkomstig van allochto ne slachtoffers. Samson is ervan overtuigd dat die er wel moeten zijn. „Een groot percentage van de cliënten in de jeugdzorg is allocht oon. Als ik moet gissen, zeg ik dat het aantal slachtoffers zeker in de tientallen moet lopen, mogelijk zelfs in de honderden." Zij riep in Rondom 10 allochtone slachtoffers op zich te melden bij haar commis sie. In de. uitzending over misbruik in de jeugdzorg kwamen slachtof fers en medewerkers uit de jeugd zorg aan het woord. „Bij autochtone Nederlanders is misbruik inmiddels minder een ta boe. Er wordt makkelijker over ge sproken, ook door alle recente me dia-aandacht voor het onderwerp. Maar onder allochtonen is mis bruik kennelijk nog veel meer een taboe", aldus Samson. De commis sie gaat binnenkort ook in media voor allochtonen een oproep doen aan slachtoffers in de jeugdzorg om zich te melden. De commissie-Samson onderzoekt in opdracht van de ministeries van Volksgezondheid, Welzijn en Sport en Veiligheid en Justitie de aard en omvang van seksueel mis bruik in instellingen en pleeggezin nen. Het eindrapport van de com missie wordt voor de zomer van 2012 verwacht. KESSEL - Bij een nog rokende tractor bekijken brandweerlieden de gevolgen van een grote brand in een boerderij in het Limburgse Kessel. Daar kwa men in de nacht van zaterdag op zondag 140 stieren om het leven. Nog eens zestig stieren waren door de brand zo gewond geraakt, dat ze moes ten worden afgemaakt. mmmmmmmm msmm mm m den haag - Het lot van de rege ringscoalitie WD en CDA met ge- doogsteun van de PW hangt niet af van de komende Provinciale Sta tenverkiezingen. Ook als de par tijen straks in de senaat een min derheid hebben, kan gewoon wor den doorgeregeerd. Dat zei René van der Linden, voorzitter van de senaat, gisteren in het tv-program- ma Buitenhof. „Ik ben het er niet mee eens dat het. onmogelijk wordt, maar het wordt wel moeilijker", aldus Van der Linden. Als de drie partijen, net zoals nu, een minderheid heb ben in de Eerste Kamer, dan moet de regering zelf oplossingen zoe ken. Als voorbeeld verwees hij naar de T\veede Kamer, waar de re gering bezwaren over de missie naar Kunduz kon wegnemen en alsnog een meerderheid verwierf Dat oppositiepartijen in de senaat voorstellen zullen afkeuren op puur politieke gronden, gelooft Van der Linden niet. Volgens hem is het de traditie dat daar voorstel len inhoudelijk worden beoor deeld. Waarnemend voorzitter van de christendemocraten en lijsttrekker in Zuid-Holland Liesbeth Spies deed zaterdag van zich horen in het radioprogramma Tros Kamer breed. Daarin zei ze dat oproepen van kritische CDA'ers om bij de Statenverkiezingen geen stem uit te brengen op de PW of zelfs op het eigen CDA haar 'verdriet doen'. Ze zei dat naar aanleiding van onder meet uitspraken van het Zuid-Hollandse CDA-Siatenlid Yasar Vural. Die roept kiezers op niet op de PW te stemmen. Als het CDA in Zuid-Holland een coa litie met de PW niet uitsluit, pleit hij ervoor zelfs niet op het CDA te stemmen. Spies vindt dat debatten hierover beter binnenshuis ge voerd kunnen worden. Ze wees er op dat tijdens het CDA-congres in Arnhem in oktober door twee der de van de CDA-achterban is beslo ten om deze koers te gaan varen. Eerder riepen oud-ministers Pieter Winsemius (WD) en Cees Veer man (CDA) kiezers op hun stem niet aan een van de regeringspar tijen te geven. De politieke partijen hebben dit weekeinde hun laatste offensief in gezet om de kiezers over te halen woensdag toch vooral hun stem aan hen te geven bij de verkiezin gen voor de Provinciale Staten. Als het woensdag hetzelfde klets natte weer is als afgelopen week einde, ziet het er somber uit voor de opkomstcijfers bij de Statenver kiezingen'. Opiniepeiler Maurice de Hond heeft toch al geen zonnig beeld gegeven van die cijfers. Hij verwacht dat de opkomst onge veer 5 procent lager zal zijn dan vier jaar geleden, toen 46,3 pro cent van de kiesgerechtigden kwam opdagen. De opkomst bij de Statenverkiezingen daalt al ja- zie onze website:binnenland Van der Linden op tv, Spies op de radio en politici in het land Universitair hoofddocent Jan-Her man Reestman (constitutioneel recht) aan de Universiteit van Amster dam denkt dat het voor de opkomst dit keer wel iets kan uitmaken dat di rect of indirect wordt beslist over het kabinet-Rutte en de PW. De Statenverkiezingen leven dit keer veel meer is zijn inschatting, 'omdat er toch over wat belangrijks wordt be slist'. „Al is het niet te vergelijken met de verkiezingen voor de Tweede Ka mer". Reestman verwacht daarom dat de opkomst groter zal zijn dan gewoon lijk. Het zou hem tegenvallen als dat niet zo is. „Dat zou geen goede zaak zijn." Mis schien maakt het wat uit dat het de kiezer steeds wat gemakkelijker wordt gemaakt. Op weg naar het werk of een dagje uit kan hij of zij te recht in een van de 49 stembureaus in stations van de NS. Ook supermarkten richten stembu reaus in. den haag - Zes grote Nederlandse pensioenfondsen investeren in wa penfabrikanten die wapens lever den aan Libië. Het regime van Muammar Kaddafi gebruikt daar militair geweld tegen antiregerings- betogers. Dat bleek zaterdag uit een onderzoek in opdracht van RTL Nieuws. Het gaat om het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP), het Pensioenfonds voor de bouw (Bpf Böuw), het Pensioen fonds metaal en techniek (PMT), het Pensioenfonds voor de Grafi sche bedrijven (PGB), het Spoor wegpensioenfonds en het Pen sioenfonds Metalektro (PME). De fondsen hebben gezamenlijk zo'n 350 miljoen euro aan aande len en obligaties in wapenfabrie ken. De bedrijven waarin wordt geïnvesteerd zijn het Britse BAE Systems, het Europese EADS en het Italiaanse Finmeccanica. De be drijven verkochten de afgelopen vijf jaar onder meer helikopters en raketten aan het bewind van Kadd- afi. Onderzoeksbureau Profundo, dat het onderzoek uitvoerde, ver moedt dat de investeringen het topje van de ijsberg zijn. Het on derzoek beperkte zich namelijk tot de tien grootste pensioenfondsen. Directeur Gerard Riemen van de overkoepelende organisatie de Pen sioenfederatie liet aan RTL Nieuws weten dat de fondsen vol gens de regels handelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6