341 sport Yuri van Gelder doet wc Telussa wil dit jaan Van Assche haalt eis in voorprogramma van Van Celder Voltige en brug TURNEN Ringenspedalist plaatst zich voor EK droomt alweer van Spelen Ri www.GKELÏTi fattinkti maandag 28 februari 2011 door Roeland van Vliet ROERMOND - Turner Anthony van Assche is in april finalekandidaat op het Europees kampioenschap in Berlijn. Die conclusie kan wor den getrokken na de kwalificatie wedstrijd van gisteren in Roer mond. De uit Sas van Gent afkom stige gymnast haalde met 14,700 punten precies de limiet op het on derdeel ringen. Met slechts een ba sisoefening, meldde hij. „Over een maand kan ik nog beter preste ren." De KNGU legde de lat voor het in dividuele EK hoog. De turnbond had gekeken naar de scores van de nummers acht op de EK's van de afgelopen twee jaren en daar ge middeldes van genomen. Daar mee gaf men aan louter fmalekan- didaten naar de Duitse hoofdstad te willen sturen. De 21-jarige Van Assche benader de op 20 februari de eis al tijdens de eerste EK-kwalificatiewedstrijd in Heerenveen. Met 14,650 toonde hij aan in vorm te zijn. „Vandaag was ik nog een stuk beter", zei de Zeeuws-Vlaming. Dat hij toch maar een fractie hoger scoorde, snapte hij wel. „Dit was maar een basisoefening, zonder al te moeilij ke elementen. Veel hoger kon ik niet komen." De ringenoefening van Van As sche had in Roermond een uit gangswaarde (moeilijkheidsgraad) van 5,7. Die moet in de weken tot- aan het EK in april opgekrikt wor den naar 6,1. „Dan kom ik in de buurt van Yuri van Gelder, die van daag een uitgangswaarde van 6,4 had. Het verschil tussen hem en mij is ook nog dat hij een stuk net ter turnt. Ik heb dus nog wel wat te winnen." Van Assche kan echter niet zo vaak aan de ringen hangen als Van Gelder. De nog jonge meerkamper moet oppassen voor blessures als hij veel krachtwerk doet. Een lich te schouderkwetsuur remt hem momenteel af. „Ik kan maar twee keer in de week trainen op ringen. Voor de rest train ik op andere toe stellen en werk ik veel aan mijn conditie. Ik ben daardoor wel heel fit, maar niet zo sterk als ik zou moeten zijn." Door zijn plaatsing voor het Euro pees kampioenschap is Van As sche weer terug in beeld. Het mis sen van het wereldkampioenschap in eigen land - hij werd een week voor het toernooi vervangen door Michel Bletterman - was een hard gelig voor de turner. In de vijfjaar daarvoor werd hij voor elk EK of WK geselecteerd. „Natuurlijk heb ik even hard gebaald. Ik ben het ook nog altijd niet eens met de be slissing om mij uit het WK-team te halen. Maar na het WK ben ik weer volop gaan trainen." De beloning voor die arbeid kreeg hij gisteren in een kleine sporthal in Limburg. Terwijl het gros van de journalisten zat te wachten op de rentree van Yuri van Gelder, die direct na hem moest, zwaaide Anthony van Assche koel een ge- contreerd aan de ringen. Er zat een hoog tempo in zijn oefening, hij hield de krachtelementen mooi twee seconden vol en landde bijna perfect. Hij wist toen al wel dat het goed zat en kreeg enkele minu ten later de bevestiging daarvan van de jury. Officieel krijgt de Sassenaar pas la ter deze week te horen of hij in het EK-team zit. Maar dat lijdt geen twijfel. Van Assche zal dan in elk geval naar Berlijn worden ver gezeld door Jeffrey Wammes, Ep- ke Zonderland, Yuri van Gelder en Bart Deurloo. Over de zesde en laatste plek in de selectie zal nog worden beraadslaagd bij de bond. Meivin Ornek, die geen toestel- of meerkamplimiet haalde, lijkt de beste kandidaat voor de aanwijs- plek. Anthony van Assche kwam op nog twee toestellen in actie: voltige en brug. Op voltige scoorde hij 14,000, waar 14,863 de EK-limiet was. Op brug turnde hij enkele nieuwe elementen en kwam hij tot een jurywaardering van 13,300. De EK-eis (14,900) was te hoog gegre pen. De Zeeuws-Vlaming verwacht wel dat hij tijdens het Europees kam pioenschap niet alleen op ringen zal uitkomen. De coaches bepalen dat de komende weken. Yuri van Gelder gaat naar het Europees kampioenschap tur nen in Berlijn. De rin genspedalist voldeed gisteren bij zijn rentree in Roer mond met een oefening van 15.500 punten ruimschoots aan de kwalificatie-eis van 14.700 pun ten. De nieuwe rentree van Van Gel der was er één van 'welkom thuis'. Suze Schreuder, de secreta ris van de productgroep herentur nen van de KNGU, ving de ringen- turner nog buiten de Jo Gerris-hal met open armen en drie hartelij ke zoenen op. Maar ook in de zaal werd Van Gel der, op de voet gevolgd door het voltallige vaderlandse journaille, door alles en iedereen op een warm onthaal getrakteerd. Vooral dankzij de charme van de op en top sportman, die af en toe van het pad afwijkt. „Vijftig procent van de Nederlanders mogen hem, de andere helft: vinden hem een aparte snuiter. Maar Yuri heeft vooral het geluk dat de Nederland se media hem niet in het ravijn hebben geduwd. In Duitsland was hij, na alles wat er gebeurd is, afge brand", aldus Vlado Veljanoski, die namens de NOS meerdere do cumentaires over Van Gelder maakte. Veljanoski doelde op de soap rondom het WK, afgelopen okto ber in Rotterdam. Van Gelder, net drie maanden terug van een jaar schorsing vanwege cocaïnege bruik, bekende vlak voor aanvang teruggegrepen te hebben naar de harddrug. Om later aan te voeren dat die bekentenis niet waar was en slechts een reden om niet te hoeven turnen. „Omdat ik de druk niet aankon. De feiten liggen op tafel, ik heb helemaal niets ver keerd gedaan", keek Van Gelder nog een. keer terug. Wel kwam de relatie tussen spor ter en KNGU in het geding. Dank zij een bemiddelende rol van Mau- rits Hendriks namens NOCNSF werd er half december een aantal afspraken gemaakt. Waarbij uit de woorden van Van Gelders advo caat Cor Hellingman op te maken valt dat de eisen voornamelijk van het Van Gelder-kamp kwamen. De mediabelangstelling was groot. NOS-verslaggever Vlado Veljanoski (rechts) volgde Yuri van Gelder ook in Roermond. „Yuri heeft alle rechten om te tur nen. Hij is niet geschorst, is lid van een club en dus moet hij kun nen turnen als hij dat wil." De gemaakte afspraken moesten echter uitgewerkt worden en dat vergde tijd. Pas begin deze week was het zover dat Van Gelder aan gaf tijdens het tweede kwalificatie- moment present te zijn. „Ik ben heel blij dat ik weer terug ben", reageerde Van Gelder oprecht. „In de afgelopen maanden heb ik een team om me heen verzameld waardoor ik nog slechts met tur nen bezig hoef te zijn. En dat is wat ik wil", aldus de ringenspecia- list. In dat team is ook Marco Hooger- land opgenomen. Een mental coach. „Dat was altijd een ver-van-m'n-bed-show. Maar je leert van je verleden en ik moet zeggen dat ik het heel prettig vind om mijn verhaal kwijt te kun nen." Wat betreft het turntechnische aspect is Van Gelder weer onder de hoede van Bram van Bok hoven teruggekeerd. „In de aan loop naar deze wedstrijd ben ik mijn eigen gang gegaan. Dat had met de situatie met de bond te maken, maar ik ben ervaren ge noeg om zelf naar een bepaald ni veau te trainen. Nu in de laatste weken voor het EK is het weer prettig dat ik met Bram ga wer ken." Wie de ambities van de drievou dig Europees kampioen wil we ten, hoeft slechts even mee te lo pen naar zijn auto. 'Olympic team, The Netherlands' meldt de sticker. „Dit is het eerste station -richting de Olympische Spelen", zegt de inmiddels 27-jarige Van Gelder. Hij moet dan nog wel een tijdje doorturnen, want volgend jaar in Londen mag hij nog niet meedoen als gevolg van zijn schor sing in een lopende olympische cyclus. „Maar Rio de Janeiro 2016. Dat is mijn droom." door Edwin Fischer Jeffrey Telussa is Daniël Knibbelen onderuitgegaan en wordt overeind geholpen door bondsarts Liesbeth Lim (links) en TSH-trainer foto Roeland van Vliet door Roeland van Vliet ROERMOND - Jeffrey Telussa zag het jaar 2010 voor een groot deel de mist in gaan door blessures. „Het waren allemaal kleine dingetjes." Gistermiddag, tijdens de tweede EK-kwalificatiewedstrijd in Roer mond, ging het weer even mis met de Middelburger. Bij een lan ding op het onderdeel vloer klapte zijn linkerenkel dubbel. „Maar dit gaat me waarschijnlijk niet zo veel tijd kosten", zei hij al snel. „Vol gend weekend kan ik gewoon in" Londen turnen." De twintigjarige Telussa eindigde één van zijn sprongenserles met een dubbele salto met dubbele schroef Bij de landing, precies op de zijlijn, zat hij te diep. Daardoor ging hij vol door zijn enkel. „Bij de afzet voor de flikflak, die net voor die dubbele salto zat, gleed ik al een beetje weg. Dan kun je de vol gende sprongen niet genoeg hoog te en snelheid meegeven. Natuur lijk probeer je in de lucht nog wat te corrigeren, maar dat lukte niet helemaal." De Walchenaar verging meteen van de pijn en kromp ineen. Hij moest vanzelfsprekend de strijd staken. Door mensen van de bond werd hij de vloer af gedragen. Maar na tien minuten koeling leek het weer goed te gaan met Te- lussa's enkel. Hij wandelde op ei gen kracht de Limburgse turnhal uit. Ti

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 68